SVOBODA, Jiří, J. VAN DER PLICHT a V. KUŽELKA. Upper Palaeolithic and Mesolithic human fossils from Moravia and Bohemia (Czech Republic): some new C14 dates. Antiquity 76. V. Británie: Oxford University Press, 2002, roč. 2002, č. 76, s. 957-962. ISSN 0003-598X.
Originální název Upper Palaeolithic and Mesolithic human fossils from Moravia and Bohemia (Czech Republic): some new C14 dates.
Název česky Mladopaleolitické a mezolitické lidské kosterní nálezy z Moravy a Čech (Česká republika): Některá nová data.
Autoři SVOBODA, Jiří, J. VAN DER PLICHT a V. KUŽELKA.
Vydání Antiquity 76, V. Británie, Oxford University Press, 2002, 0003-598X.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor Archeologie, antropologie, etnologie
Stát vydavatele Velká Británie a Severní Irsko
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova anglicky Paleoanthropology; modern humans; radiocarbon dating; Czech Republic
Štítky Czech Republic, Modern humans, Paleoanthropology, radiocarbon dating
Změnil Změnil: prof. PhDr. Jiří Svoboda, DrSc., učo 36778. Změněno: 16. 12. 2008 15:31.
In addition to reconstruction of the depositional context of the human fossils from Mladeč and Koněprusy - Zlatý kůň, new 14C dates from sites with human fossils are published here, and discussed in the context of previously dated human fossils from the Czech Republic. It appears that the Mladeč dates (34-35 ka) confirm the expectations of an Early Upper Paleolithic (Aurignacian) age, whereas the Koněprusy date of 12,9 ka rather fits into the Magdalenian series of dates. Svitávka with an early medieval date (1,2 ka) should now be excluded from the human fossils catalogues, and Obříství (4,7 ka), presumed to be Mesolithic, also seems to be more recent.
VytisknoutZobrazeno: 14. 5. 2024 09:41