KLIMPLOVÁ, Lenka. Od industrialismu k postindustrialismu v západních zemích - od starých k novým sociálním rizikům. Sociálne a politické analýzy. Košice: KSV FVS, Univerzita Pavla Jozef Šafárika, 2008, roč. 2008/II, č. 2, s. 1-39. ISSN 1337-5555.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Od industrialismu k postindustrialismu v západních zemích - od starých k novým sociálním rizikům
Název anglicky From Industrialism to Postindustralism in Western Countries - From Old to New Social Risks
Autoři KLIMPLOVÁ, Lenka (203 Česká republika, garant).
Vydání Sociálne a politické analýzy, Košice, KSV FVS, Univerzita Pavla Jozef Šafárika, 2008, 1337-5555.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50000 5. Social Sciences
Stát vydavatele Slovensko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14230/08:00027431
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova anglicky Welfare state; reforms; old and new social risks; social policy; industrialism; postindustrialism; social partners; European Union
Štítky European Union, industrialism, postindustrialism, reforms, social partners, social policy, welfare state
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Lenka Klimplová, Ph.D., M.A., učo 14402. Změněno: 15. 1. 2009 15:15.
Anotace
Stať prezentuje koncept nových sociálních rizik, rozvinutý především Taylorem Goobym (2004a, 2005) a Armingeonem a Bonolim (2006). Novými sociálními riziky je myšleno především: a) ohrožení rovnováhy mezi pracovní kariérou a rodinnými povinnostmi, b) ohrožení adekvátního zajištění péče o malé děti, závislé seniory a nemohoucí osoby, c) ohrožení schopnosti získat adekvátní placené zaměstnání a mzdové zajištění v podmínkách nestandardních, flexibilních pracovních vztahů a kontraktů, především v důsledku nedostatku potřebné kvalifikace a dovedností, d) riziko ztráty kvalifikace a ohrožení možnosti získání nové kvalifikace v prostředí mnohem flexibilnějších pracovních trhů, e) riziko zapříčiněné využíváním privátních zajištění, která poskytují nejistou nebo neadekvátní podporu (penzi) nebo neuspokojivé služby, f) riziko nedostatečného pokrytí sociálním zabezpečením v období nezaměstnanosti, nemoci, invalidity či stáří v důsledku atypických (přerušovaných) pracovních kariér. Jsou diskutovány i odlišnosti mezi starými a novými sociálními riziky a rozdíly mezi politikami těchto dvou typů sociálních rizik, to vše v sociálně historickém kontextu vývoje sociálních států a měnících podob trhů práce v západních zemích od druhé světové války po současnost.
Anotace anglicky
This article presents a conception of new social risks developed first by Taylor Gooby (2004a, 2005) and by Armingeon and Bonoli (2006), as well as differences between old and new social risks and differences between old and new social risk policy. All these are discussed in the social-historical context of welfare state development and labour market changes in Western countries from World War II until the present day.
Návaznosti
2D06009, projekt VaVNázev: Nová sociální rizika trhu práce a potřeby reformy jeho politické regulace po vstupu ČR do EU. Monitoring a vyhodnocení potřeb. (Akronym: NPVII23001)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Nová sociální rizika trhu práce a potřeby reformy jeho politické regulace po vstupu ČR do EU. Monitoring a vyhodnocení potřeb
VytisknoutZobrazeno: 30. 4. 2024 13:27