a 2008

Interakce cryptogeinu s vazebným místem na plazmatické membráně tabáku

SVOZILOVÁ, Zuzana, Tomáš KAŠPAROVSKÝ, Petr SKLÁDAL a Jan LOCHMAN

Základní údaje

Originální název

Interakce cryptogeinu s vazebným místem na plazmatické membráně tabáku

Název česky

Interakce cryptogeinu s vazebným místem na plazmatické membráně tabáku

Název anglicky

Interaction of cryptogien with tobacco plasma mambrane binding site

Vydání

Sborník přednášek a posterů XXI. biochemický sjezd, 2008

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Konferenční abstrakt

Obor

10600 1.6 Biological sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Organizační jednotka

Přírodovědecká fakulta

ISBN

80-86313-21-2

Klíčová slova anglicky

cryptogein membrane tobacco binding site
Změněno: 28. 4. 2011 20:11, prof. Mgr. Tomáš Kašparovský, Ph.D.

Anotace

V originále

Existuje celá řada obranných mechanizmů, které rostlina využívá při obraně proti patogenu. Složky vznikající z těchto patogenů (elicitory) jsou rozpoznávány specifickými receptory. Tyto receptory primárně spouští obranné reakce. Není ovšem stále ještě dobře znám molekulární mechanizmus, kterým rozpozná rostlina patogen ani mechanizmus přenosu signálu z receptoru pro elicitor. Elicitory elicitiny (např. cryptogein) jsou malé hydrofilní proteiny bohaté na cystein vylučované mnoha druhy houby Phytophthora, rozšířené a vysoce patogenní oomycety, jako produkty avirulentních genů. Cryptogein je 10 kDa elicitor složený z 98 aminokyselin isolovaný z Phytophthora cryptogea, který je schopný vyvolat obrannou reakci u rostlin např. u tabáku. Vazebná místa pro cryptogein byla detekována na plasmatické membráně tabáku Nicotiana tabacum pomocí radioaktivně značeného 125I-cryptogeinu (Kd =2 nM, počet specifických vazebných míst je 220 fmol/mg proteinu). Byla studována přímá interakce cryptogeinu s receptorem pomocí piezoelektrického biosenzoru. Byl použit biosensor, jež je založený na principu imobilizace jednoho ze členů afinitního páru na měřícím povrchu (cryptogein), který pak interaguje s volným vazebným partnerem v roztoku (plasmatické membrána). Sledováním změny tohoto signálu v reálném čase jsme získali informace o skutečném průběhu interakce mezi afinitními partnery.

Anglicky

Elicitins are low molecular weight proteins representing the elicitor family secreted by many species of the oomycete Phytophthora. Elicitins induce a hypersensitive reaction in tobacco, this process is triggered by binding of elicitin to the high affinity site on the plasma membrane. Specific interaction of cryptogein with the binding sites on tobacco plasma membranes was studied using the piezoelectric biosensor in real time in a flow-through mode.Cryptogeins (wild type and mutant forms) were covalently immobilized on the sensing surface and membrane vesicles s containing receptors were in solution.

Návaznosti

GA522/06/0156, projekt VaV
Název: Vztah mezi strukturou a funkcí elicitoru Phytophthora spp.
Investor: Grantová agentura ČR, Vztah mezi strukturou a funkcí elicitoru Phytophthora spp.
MSM0021622413, záměr
Název: Proteiny v metabolismu a při interakci organismů s prostředím
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Proteiny v metabolismu a při interakci organismů s prostředím