MOŽNÝ, Ivo, Petr PAKOSTA a Marie PŘIDALOVÁ. Declining Fertility in Europe and What Parenthood Means to the Czechs. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2008, 134 s. Rubicon, volume 10. ISBN 978-80-210-4554-5.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Declining Fertility in Europe and What Parenthood Means to the Czechs
Název česky Klesající plodnost v Evropě a co pro Čechy znamená rodičovství
Autoři MOŽNÝ, Ivo, Petr PAKOSTA a Marie PŘIDALOVÁ.
Vydání 1. vyd. Brno, 134 s. Rubicon, volume 10, 2008.
Nakladatel Masarykova univerzita
Další údaje
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Odborná kniha
Obor 50000 5. Social Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
ISBN 978-80-210-4554-5
Klíčová slova česky rodičovství;hodnota dítěte;plodnost;populace;rodina
Klíčová slova anglicky parenthood;value of children;fertility;population;family
Štítky Family, Fertility, parenthood, Population, value of children
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. Petr Pakosta, učo 11077. Změněno: 24. 6. 2009 11:40.
Anotace
This book presents the results of an extensive study of attitudes towards parenthood among young Czech men and women. The Czechs joined the European population decline a generation late. They first reacted to the changes that took place after the fall of Communism by postponing parenthood. Fifteen years later, this strategy has played out; now comes the moment of decision. The weight of the incentives and disincentives to parenthood depends on education, on whether they have a partner or not, and whether they already have children and how many. Attitudes differ between men and women; and the study finds a shift between the generation that was caught up in the changes, and the generation that came before it.
Anotace česky
Tato kniha přináší výsledky rozsáhlé studie zaměřené na hodnotu dítěte a postoje českých mužů a žen k rodičovství. Obyvatel České republiky začalo ubývat o generaci později než v Evropě. První reakcí demografů bylo očekávání, že tyto změny jsou reakcí na pád komunismu a pouhé odkládání rodičovství. Patnáct let poté už nejde jenom o odklad, ale o konečné rozhodnutí. Váha inhibitorů a stimulů rodičovství zavísí na vzdělání, rodinném stavu a přítomnosti partnera a dětí (a také na jejich počtu). Postoje se diferencují podle pohlaví a tato studie také nachází posun mezi generací, která zažila tyto demografické změny na vlastní kuži a tou, která přišla až po nich.
VytisknoutZobrazeno: 27. 4. 2024 01:51