LYSÁK, Martin, Marcus A. KOCH, Jeremy M. BEAULIEU, Armin MEISTER a Ilia J. LIETCH. The dynamic ups and downs of genome size evolution in Brassicaceae. MOLECULAR BIOLOGY AND EVOLUTION. USA: OXFORD UNIV PRESS, 2009, roč. 26, č. 1, s. 85-98. ISSN 0737-4038.
Originální název The dynamic ups and downs of genome size evolution in Brassicaceae
Název česky Dynamicka evoluce genomu u brukvovitých (Brassicaceae)
Autoři LYSÁK, Martin (203 Česká republika, garant), Marcus A. KOCH (276 Německo), Jeremy M. BEAULIEU (840 Spojené státy), Armin MEISTER (276 Německo) a Ilia J. LIETCH (826 Velká Británie a Severní Irsko).
Vydání MOLECULAR BIOLOGY AND EVOLUTION, USA, OXFORD UNIV PRESS, 2009, 0737-4038.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor Genetika a molekulární biologie
Stát vydavatele Spojené státy
Impakt faktor Impact factor: 9.872
Kód RIV RIV/00216224:14310/09:00028447
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
UT WoS 000261681900009
Klíčová slova anglicky Brassicaceae; Cruciferae; Arabidopsis; genome size evolution; chromosomes; phylogenetics; polyploidy
Štítky Arabidopsis, Brassicaceae, chromosomes, Cruciferae, genome size evolution, phylogenetics, polyploidy
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: prof. RNDr. Jiří Fajkus, CSc., učo 28574. Změněno: 26. 6. 2009 10:53.
This paper reports new genome size (GS) data for more than 100 cruciferous species in addition to previously published C-values to give a data set comprising 185 Brassicaceae taxa. Evolution of GS was analyzed within a phylogenetic framework. Approximately 50% of crucifer taxa analyzed showed a decrease in GS compared with the ancestral genome size inferred for Brassicaceae. The remaining species showed an increase in GS although this was generally moderate. We also found that GS has not changed substantially through time and most likely evolves passively. It is suggested that mechanisms to suppress amplification and to eliminate amplified DNA must be active in Brassicaceae.
Anotace česky
Tato práce přináší nové hodnoty velikosti genomu pro více než 100 druhů brukvovitých, které společně s už publikovanými C- hodnotami představují údaje o velikosti genomu pro 185 druhů brukvovitých. Evoluce velikosti genomu byla analyzována v kontextu molekulárně fylogenetických rekonstrukcí. Přibližně 50% analyzovaných druhů vykázalo zmenšení velikosti genomu v porovnání s ancestrální velikostí genomu brukvovitých. Zbývající druhy vykázaly vzrůst velikosti genomu, ačkoliv ten byl obecně jen mírný. Bylo také zjištěno, že velikost genomu se během evolučního času měnila pravděpodobně jen pasivně. Je možné se domnívat, že v čeledi Brassicaceae existují aktivní mechanismy inhibující amplifikaci (repetitivní) DNA nebo tuto DNA eliminující.
Návaznosti
KJB601630606, projekt VaVNázev: Evoluce karyotypu brukvovitých rostlin (Brassicaceae)
Investor: Akademie věd ČR, Evoluce karyotypu brukvovitých rostlin (Brassicaceae)
MSM0021622415, záměrNázev: Molekulární podstata buněčných a tkáňových regulací