HOLČÍK, Jan. Nespravedlnost, která zabíjí. Zpráva o sociálních determinantách zdraví. Časopis lékařů českých. Praha: Česká lékařská společnost J.E.Purkyně, 2009, roč. 148, č. 1, s. 4-9. ISSN 0008-7335.
Originální název Nespravedlnost, která zabíjí. Zpráva o sociálních determinantách zdraví
Název anglicky Killing inequity: final report of the Commission on social determinants of health
Autoři HOLČÍK, Jan (203 Česká republika, garant).
Vydání Časopis lékařů českých, Praha, Česká lékařská společnost J.E.Purkyně, 2009, 0008-7335.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor Veřejné zdravotnictví, sociální lékařství
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14110/09:00035190
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky health policy; health equity; social determinants of health; health differences
Štítky health differences, health equity, health policy, social determinants of health
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Jana Sovová, učo 90486. Změněno: 10. 3. 2009 11:54.
Sociální determinanty zdraví byly předmětem práce skupiny význačných zdravotních politiků, pracovníků univerzit, dřívějších předsedů vlád a ministrů zdravotnictví. Dohromady vytvořili Komisi pro sociální determinanty zdraví, která byla ustavena při Světové zdravotnické organizaci. Komise předala 28. srpna 2008 svou závěrečnou zprávu, Closing the gap in a generation: health equity through action on the social determinants of health, generální ředitelce Světové zdravotnické organizace Margaret Chan. Článek podává informaci o výsledcích práce komise, zejména o závěrečné zprávě a o některých doporučeních: zlepšit podmínky každodenního života, zvládnout nespravedlivé rozložení moci, peněz a dalších zdrojů, měřit i pochopit problém a hodnotit dopad navazujících aktivit. Komise prohlásila, že sociální nespravedlnost zabíjí spoustu lidí a že snížení zdravotní nespravedlnosti je etickým imperativem.
Anotace anglicky
Social determinants of health have been the focus of a three-year investigation by an eminent group of policy makers, academics, former heads of state, and former ministers of health. They comprise the Commission on the Social Determinants of Health of the World Health Organization. The Commission presented its Final report, Closing the gap in a generation: health equity through action on the social determinants of health, to the WHO Director-General Dr. Margaret Chan on 28 August 2008. The article gives information on the results of the Commission, namely on the Final report and on some recommendations for reducing health inequities: improve daily living conditions, tackle the inequitable distribution of power, money and resources, and measure and understand the problem and assess the impact of action. Commission declared that social injustice is killing people in a large scale and reducing health inequities is an ethical imperative.
Návaznosti
MSM0021622421, záměrNázev: Škola a zdraví pro 21. století
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Škola a zdraví pro 21. století
VytisknoutZobrazeno: 19. 7. 2024 21:25