D 2009

Odhaľovanie plagiátov v seminárnych prácach

BRANDEJS, Michal, Jitka BRANDEJSOVÁ, Ľuboš LUNTER, Miroslav KŘIPAČ, Jan KASPRZAK et. al.

Základní údaje

Originální název

Odhaľovanie plagiátov v seminárnych prácach

Název česky

Odhalovaní plagiátů v seminárních pracích

Název anglicky

Plagiarism-tracing in seminar papers

Autoři

BRANDEJS, Michal (203 Česká republika, garant), Jitka BRANDEJSOVÁ (203 Česká republika), Ľuboš LUNTER (703 Slovensko), Miroslav KŘIPAČ (203 Česká republika) a Jan KASPRZAK (203 Česká republika)

Vydání

1. vyd. Bratislava, Inovačný proces v e-learningu 2009, 4 s. 2009

Nakladatel

EKONÓM

Další údaje

Jazyk

slovenština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

10201 Computer sciences, information science, bioinformatics

Stát vydavatele

Slovensko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14330/09:00035435

Organizační jednotka

Fakulta informatiky

ISBN

978-80-225-2724-8

Klíčová slova anglicky

plagiarism tracing; plagiarism; seminar papers

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 31. 3. 2010 09:58, Mgr. Ľuboš Lunter

Anotace

V originále

V roku 2009 prebieha projekt Odhaľovania plagiátov v seminárnych prácach, ktorého sa účastní 10 verejných vysokých škôl z Českej republiky. Tento projekt rieši problematiku, ktorou sa akademická sféra zaoberá už dlhšiu dobu - problematiku neopisovania prác a snahy pomáhať odhaľovať plagiáty prostredníctvom informačných technológií. Internet a sprístupňovanie zdrojov v digitálnej forme sú jednou z veľmi prínosných možností pokročilých technológií. Na druhej strane, sú ľahko zneužiteľné podvodníkmi. Vývojový tým Informačného systému Masarykovej univerzity pre podporu štúdia najskôr vyvinul službu pre odhaľovanie plagiátov pre vlastné účely. Dopyt po tejto službe vznikol vďaka zavedeniu archívu záverečných prác v tomto systéme už v roku 2004, pretože riziko zneužitia týchto prác v digitálnej podobe rastie. A tiež vďaka vzniku komplexného e-learningového systému v IS MU. Učitelia teraz nemusia mať príliš veľké obavy zo zverejňovania svojich publikácií, výukových materiálov a ďalších dokumentov, a sú im k dispozícii nástroje pre odhaľovanie plagiátov v tomto systéme. Ďalší význam mala aj novela zákona o vysokých školách so svojou povinnosťou zverejňovať záverečné práce na Internete v roku 2006. Takto bola v roku 2006 táto služba pre odhaľovanie plagiátov daná k dispozícii pre akademikov a študentov MU a v roku 2008 ďalším 21 vysokým školám prostredníctvom systému Theses (http://theses.sk/ a http://theses.cz/) pre odhaľovanie plagiátov medzi záverečnými prácami. Lenže práce nie sú opisované len medzi záverečnými prácami navzájom a pre niektoré štúdia majú zásadný význam seminárne práce, preto je v tomto roku aktuálne riešenie projektu pre odhaľovanie plagiátov medzi seminárnymi prácami Odevzdej.cz (http://odevzdej.cz/ ). Na Internete rastie počet serverov, ktoré zhromažďujú seminárne a iné práce a umožňujú tak ich opisovanie a tento projekt má za cieľ mi. eliminovať zmysel týchto serverov.

Česky

V roce 2009 probíhá projekt Odhalování plagiátů v seminárních pracích, kterého se účastní 10 veřejných vysokých škol z České republiky. Tento projekt řeší problematiku, kterou se akademická sféra zaobírá již delší dobu - problematiku neopisování prací a snahy pomáhat odhalovat plagiáty prostřednictvím informačních technologií. Internet a zpřístupňování zdrojů v digitální formě jsou jednou z velmi přínosných možností pokročilých technologií. Na druhé straně jsou ale lehce zneužitelné podvodníky. Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity pro podporu studia nejdříve vyvinul službu pro odhalování plagiátů pro vlastní účely. Poptávka po této službě vznikla díky zavedení archivu závěrečných prací v tomto systému v roce 2004, protože riziko zneužití těchto prací v digitální podobě roste. A také díky vzniku komplexního e-learningového systému v IS MU. Učitelé nyní nemusí mít příliš velké obavy ze zveřejňování svých publikací, výukových materiálů a dalších dokumentů a jsou jim k dispozici nástroje pro odhalování plagiátů v tomto systému. Další význam měla i novela zákona o vysokých školách z roku 2006, kde byla zakotvena povinnost zveřejňovat závěrečné práce na Internetu. V roce 2006 tedy byla tato služba pro odhalování plagiátů k dispozici pro akademiky a studenty MU a v roce 2008 dalším 21 vysokým školám prostřednictvím systému Theses (http://theses.sk/ a http://theses.cz/). Jenže práce nejsou opisovány jen mezi závěrečnými pracemi navzájem a pro některá studia mají zásadní význam i seminární práce, proto je v tomto roce aktuálně řešen projekt pro odhalování plagiátů mezi seminárními pracemi Odevzdej.cz (http://odevzdej.cz/ ). Na Internete roste počet serverů, které shromažďují seminární a jiné práce a umožňují tak jejich opisování a tento projekt má za cíl eliminovat smysl těchto serverů.

Návaznosti

LA09016, projekt VaV
Název: Účast ČR v European Research Consortium for Informatics and Mathematics (ERCIM) (Akronym: ERCIM)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Účast ČR v European Research Consortium for Informatics and Mathematics