J 2009

X-ray emission from hydrodynamical simulations in non-LTE wind models

KRTIČKA, Jiří, Achim FELDMEIER, Lida OSKINOVA, Jiří KUBÁT, Wolf-Rainer HAMANN et. al.

Základní údaje

Originální název

X-ray emission from hydrodynamical simulations in non-LTE wind models

Název česky

Rentgenová emise z hydrodynamických simulací v NLTE modelech větru

Autoři

KRTIČKA, Jiří (203 Česká republika, domácí), Achim FELDMEIER (276 Německo), Lida OSKINOVA (643 Rusko), Jiří KUBÁT (203 Česká republika, garant) a Wolf-Rainer HAMANN (276 Německo)

Vydání

Astronomy and Astrophysics, Les Ulis Cedex, France, EDP Sciences, 2009, 0004-6361

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

10308 Astronomy

Stát vydavatele

Francie

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Impakt faktor

Impact factor: 4.179

Kód RIV

RIV/00216224:14310/09:00029679

Organizační jednotka

Přírodovědecká fakulta

UT WoS

000273296700029

Klíčová slova anglicky

stars: winds; outflows -- stars: mass-loss -- stars: early-type -- hydrodynamics -- X-rays: stars

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 1. 12. 2011 10:06, prof. Mgr. Jiří Krtička, Ph.D.

Anotace

V originále

Hot stars are sources of X-ray emission originating in their winds. Although hydrodynamical simulations that are able to predict this X-ray emission are available, the inclusion of X-rays in stationary wind models is usually based on simplifying approximations. To improve this, we use results from time-dependent hydrodynamical simulations of the line-driven wind instability (seeded by the base perturbation) to derive the analytical approximation of X-ray emission in the stellar wind. We use this approximation in our non-LTE wind models and find that an improved inclusion of X-rays leads to a better agreement between model ionization fractions and those derived from observations. Furthermore, the slope of the LX-L relation is in better agreement with observations, however the X-ray luminosity is underestimated by a factor of three. We propose a possible solution for this discrepancy.

Česky

Horké hvězdy jsou zdrojem rentgenového záření, které pochází z jejich větrů. Ačkoliv jsou k dispozici hydrodynamické simulace schopné předpovídat tuto rentgenovou emisi, zahrnutí rentgenového záření do stacionárních modelů je většinou založeno na různých zjednodušujících předpokladech, Abychmo tuto situaci vylepšili, používáme výsledky hydrodynamických simulací pro získání analytické aproximace pro zahrnutí rentgenové emise do hvězdného větru. Používáme tuto aproximaci v našin NLTE modelech větru a ukazujeme, že vylepšené zahrnutí rentgenového záření vede k lepší shodě mezi pozorováním a teorií. Navíc je sklon relace Lx-L v lepším souladu s pozorováním, nicméně pozorovaný rentgenový zářivý výkon je podhodnocen zhruba třikrát. Navrhujeme řešení tohoto nesouladu.

Návaznosti

GA205/08/0003, projekt VaV
Název: Předpovědi rychlosti ztráty hmoty horkých hvězd
Investor: Grantová agentura ČR, Předpovědi rychlosti ztráty hmoty horkých hvězd