JUŘICA, Jan, Michal KÝR, Eva MCCASKEY HADAŠOVÁ a Josef TOMANDL. Evaluation of the activity of P450 enzymes in rats: use of the single marker or combined drug administration. Neuroendocrinology Letters. 2009, roč. 2009, č. 30, s. 92-95. ISSN 0172-780X.
Originální název Evaluation of the activity of P450 enzymes in rats: use of the single marker or combined drug administration.
Název česky Sledování metabolické aktivity enzymů cytochromu P450 u potkana: použití jednotlivých markerů a nebo kombinace markerů
Autoři JUŘICA, Jan (203 Česká republika, garant, domácí), Michal KÝR (203 Česká republika, domácí), Eva MCCASKEY HADAŠOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Josef TOMANDL (203 Česká republika, domácí).
Vydání Neuroendocrinology Letters, 2009, 0172-780X.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30104 Pharmacology and pharmacy
Stát vydavatele Česká republika
Impakt faktor Impact factor: 1.047
Kód RIV RIV/00216224:14110/09:00038331
Organizační jednotka Lékařská fakulta
UT WoS 000275266600018
Klíčová slova česky P450; potkan; metabolická aktivita; kombinace markerů
Klíčová slova anglicky P450; rat; metabolic activity; evaluation; marker combination
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: doc. RNDr. Josef Tomandl, Ph.D., učo 47. Změněno: 6. 6. 2012 08:51.
A "cocktail" of several substrates is frequently used to assess metabolic activity of multiple cytochrome P450 enzymes in one session. Some interactions among substrates can appear and may influence the rate of biotransformation of other ones. Our current work was aimed on the influence of tolbutamide on cytochrome P450-mediated metabolism of phenacetin and vice versa. In the presented work, the biotransformation rates of phenacetin and tolbutamide (markers of rat CYP1A2 and CYP2C6/11 metabolic activities, respectively) administered either separately or both simultaneously were compared. The model of isolated perfused rat liver was used. Phenacetin had no significant effect on tolbutamide hydroxylation. Tolbutamide addition to the perfusion medium significantly increased the rate of O-deethylation of phenacetin. Some differences in the rate of P450-mediated metabolism can be observed when comparing assessment using combination of two model substrates with the common way (single marker administration). Due to these differences, results obtained by the mentioned methodologies might not be fully comparable.
Anotace česky
Práce byla zaměřena na zjištění vlivu podání tolbutamidu na rychlost CYP1A2-selektivní metabolizace fenacetinu a naopak na vliv fenacetinu na rychlost CYP2C6/11-specifické metabolizace tolbutamidu u potkana. V experimentu byl použit model izolovaných perfundovaných potkanních jater, markery byly podány první skupině současně, druhé a třetí skupině vždy pouze 1 marker metabolické aktivity. Bylo zjištěno, že fenacetin neovlivnil signifikantně rychlost metabolizace tolbutamidu, ale naopak tolbutamid signifikantně zrychlill O-deethylaci fenacetinu na paracetamol. ROzdíly v rychlsti metabolizace tedy mohou být způsobené i současným podáním více selektivních markerů rychlosti metabolizace a proto výsledky získané pomocí rozdílných metodik nejsou plně porovnatelné.
Návaznosti
LC06023, projekt VaVNázev: Integrované bioanalytické technologie pro mikroanalýzy a diagnostiku s využitím LIF a hmotnostní spektrometrie
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Integrované bioanalytické technologie pro mikroanalýzy a diagnostiku s využitím LIF a hmotnostní spektrometrie
MSM0021622404, záměrNázev: Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS