ELBEL, Petr. ...abyste mi kněze dali, který rozdává tělo Boží a krev Boží podle smluv v Jihlavě učiněných... Korespondence Jana Tovačovského z Cimburka s olomouckou kapitulou ve věci utrakvistické farní správy v Hranicích. Časopis Matice moravské. Brno: Matice moravská, 2009, roč. 128/2009, č. 1, s. 127-145. ISSN 0323-052X.
Originální název ...abyste mi kněze dali, který rozdává tělo Boží a krev Boží podle smluv v Jihlavě učiněných... Korespondence Jana Tovačovského z Cimburka s olomouckou kapitulou ve věci utrakvistické farní správy v Hranicích
Název anglicky ...so that you give me a priest who administers the body and the blood of God according to the contracts made in Jihlava... The correspondence of Jan Tovačovský of Cimburk with the chapter of Olomouc about the Utraquist parish administration in Hranice
Autoři ELBEL, Petr (203 Česká republika, garant).
Vydání Časopis Matice moravské, Brno, Matice moravská, 2009, 0323-052X.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 60101 History
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14210/09:00038512
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky Jan Tovačovský z Cimburka (cca. 1400-1464); Pavel z Miličína (cca. 1400-1450); utrakvistická církev, olomoucké biskupství, olomoucký oficialát, Hranice
Klíčová slova anglicky Jan Tovačovský of Cimburk (cca. 1400-1464); Pavel of Miličín (cca. 1400-1450); Utraquist churche; bishopric of Olomouc; officialate of Olomouc; Hranice
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. Petr Elbel, Ph.D., učo 11148. Změněno: 8. 4. 2010 09:47.
Příspěvek přináší edici a rozbor tří donedávna téměř neznámých listů moravského zemského hejtmana Jana Tovačovského z Cimburka olomoucké kapitule. První dva listy pocházejí ze 40. let 15. století a týkají se sporu Jana Tovačovského s olomouckým oficiálem ohledně konfirmace utrakvistického faráře v Hranicích; třetí list může pocházet již z konce 30. anebo spíše také ze 40. let a týká se sporu s olomouckým biskupem (Pavlem z Miličína) ohledně udělení svěcení hejtmanovu služebníku Janu Žákovi. Listy významně obohacují poznání církevní správy moravských utrakvistů v období po přijetí basilejských kompaktát.
Anotace anglicky
The contribution puts forward an edition and analysis of three so far almost unknown letters by the Moravian land captain Jan Tovačovský of Cimburk to the chapter of Olomouc. The first two letters were written in the 1440s and concerned the argument of Jan Tovačovský with the judicial vicar of Olomouc regarding the confirmation of a Utraquist parish priest in Hranice. The third letter may be from the 1430s or 1440s and reflects the argument with the bishop of Olomouc (Pavel of Miličín) regarding the consecration of Jan Žák, captain's servant. The letters substantially enhance the knowledge of the Moravian Utraquist church administration in the period after the acceptance of the Compactata of Basel.
Návaznosti
MSM0021622426, záměrNázev: Výzkumné středisko pro dějiny střední Evropy: prameny, země, kultura
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Výzkumné středisko pro dějiny střední Evropy: prameny, země, kultura
VytisknoutZobrazeno: 25. 7. 2024 05:47