KONÁŠOVÁ, Kateřina, Eva DROZDOVÁ a Václav SMRČKA. Fracture Trauma in Slavonic Population from Pohansko u Břeclavi (Czech Republic). In Vth International Anthropological Congress of Aleš Hrdlička. 2009.
Originální název Fracture Trauma in Slavonic Population from Pohansko u Břeclavi (Czech Republic)
Název česky Zlomeniny u slovanské populace z Pohanska u Břeclavi (Česká Republika)
Autoři KONÁŠOVÁ, Kateřina, Eva DROZDOVÁ a Václav SMRČKA.
Vydání Vth International Anthropological Congress of Aleš Hrdlička, 2009.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor Archeologie, antropologie, etnologie
Stát vydavatele Česká republika
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova česky paleopatologie zlomeniny slovanská populace paleoepideiologie
Klíčová slova anglicky Paleopathology fractures Slavonic population paleoepidemiology
Změnil Změnila: Mgr. Kateřina Kalová, Ph.D., učo 124011. Změněno: 11. 1. 2012 10:28.
Fracture trauma is a common pathological lesion observed in archaeological skeletal material and represents the accumulation of physically traumatic events in an individuals life. The aim of this study was to document and interpret healed fractures identified in The Slavonic population from Pohansko u Břeclavi 8th to 10th centuries AD, with a focus on types of fracture and mechanisms of injury.
Anotace česky
Zlomeniny patří mezi běžné paleopatologické nálezy pozorované v archeologických kosterních pozůstatcích a reprezentuje soubor traumat, která jedinec utrpěl v průběhu života. Cílem tohoto výzkumu byla dokumentace a interpretace zhojených zlomenin postkraniálního skeletu u slovanské populace z lokality Pohansko u Břeclavi (8 - 10. století), se zaměřením na typ zlomeniny a mechanismus jejího vzniku.
Návaznosti
GD404/09/H020, projekt VaVNázev: Moravskoslezská škola archeologických doktorských studií II
Investor: Grantová agentura ČR, Moravskoslezská škola archeologických doktorských studií II
MSM0021622427, záměrNázev: Interdisciplinární centrum výzkumů sociálních struktur pravěku až vrcholného středověku. Archeologický terénní a teoretický výzkum, využití přírodních věd, metodologie a informatika, ochrana kulturního dědictví