2009
International strategies against childhood obesity and Nutrition-Friendly School Initiative
FIALOVÁ, JanaZákladní údaje
Originální název
International strategies against childhood obesity and Nutrition-Friendly School Initiative
Název česky
Mezinárodní strategie boje s dětskou obezitou a iniciativa Škola zdravé výživy
Autoři
Vydání
1. vyd. Brno, Řehulka, E. et al.: School and Health 21, od s. 163-168, 6 s. 2009
Nakladatel
Masaryk University
Další údaje
Jazyk
angličtina
Typ výsledku
Stať ve sborníku
Obor
Veřejné zdravotnictví, sociální lékařství
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka
Lékařská fakulta
ISBN
978-80-210-4929-1
Klíčová slova česky
výživa dětí; aktivity podporující zdraví; škola; rodina a prostředí; intervenční programy WHO; škola zdravé výživy (NFSI)
Klíčová slova anglicky
nutritional habits of children; promote health activities; school; family and communities; WHO intervention programme; Nutrition-Friendly School Initiative
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 30. 3. 2010 21:30, Mgr. Jana Fialová, Ph.D.
V originále
The article introduces a new WHO initiative, released under the name Nutrition-Friendly School Initiative (NFSI) in context with on-going interventional programmes which have already started. Nutrition-related and lifestyle-related diseases are significantly increasing in last decades and for this reason WHO promotes various programmes to improve health and nutritional habits of children. The NFSI based on the ideas of the Health Promoting Schools applies the concept of the Baby-Friendly Hospital Initiative. The aims of the NFSI are to provide a framework for implementing programmes which can/could improve children lifestyle and the cooperation among schools, communities and stakeholders. Accreditation and periodical evaluations will provide the efficiency of the NFSI.
Česky
Příspěvek představuje novou iniciativu Světové zdravotnické organizace (WHO) Škola zdravé výživy (Nutrition-Friendly School Initiative, NFSI) a zasazuje ji do kontextu již dříve zahájených intervenčních programů. Celosvětově se zvyšující výskyt onemocnění, které souvisejí s výživou a životním stylem, vede v posledních letech WHO k aktivitám podporujícím zdraví už od raného dětského věku. WHO vychází z předpokladu, že díky kvalitní, systematické a konzistentní výuce ve školách a úzké spolupráci s rodinou lze dosáhnout dlouhodobě zakotvených návyků zdravého životního stylu. Počátkem roku proto představila WHO nový program Škola zdravé výživy, který bezprostředně navazuje a principielně vychází z již dříve zavedených a v mnoha zemích osvědčených programů, ideově především z iniciativy Školy podporující zdraví (Health Promoting Schools), metodicky z iniciativy podporující zdravou výživu od narození, tedy kojení (Baby-friendly Hospital Initiative). Cílem programu Škola zdravé výživy je vytvořit zázemí pro všechny aktivity podporující zdravý životní styl se zvláštním zřetelem na výživu a dostatečný pohyb dětí, a s důrazem na komunitní spolupráci. Právě aktivní zapojení širokého okruhu zainteresovaných aktérů (stakeholders), komplexni chápání problémů výživy jako součásti zdravého životního stylu, akreditace a pravidelné evaluace škol by měly být předností tohoto programu a zajistit jeho vysokou účinnost.
Návaznosti
MSM0021622421, záměr |
|