NOVOTNÝ, Karel, Michaela GALIOVÁ, Markéta HOLÁ, Viktor KANICKÝ a Jozef KAISER. Classification of biominerals by means of Laser Induced Breakdown Spectroscopy (LIBS) and Artificial Neural Networks. ICP Information Newsletter, Inc. Hadley: ICP Information Newsletter, Inc., 2010, roč. 2010, 01 2010, s. 137-138. ISSN 0161-6951.
Originální název Classification of biominerals by means of Laser Induced Breakdown Spectroscopy (LIBS) and Artificial Neural Networks
Název česky Klasifikace biominerálů pomocí spektroskopie laserem buzeného plazmatu (LIBS) a umělých neuronových sítí
Autoři NOVOTNÝ, Karel (203 Česká republika, garant, domácí), Michaela GALIOVÁ (203 Česká republika, domácí), Markéta HOLÁ (203 Česká republika, domácí), Viktor KANICKÝ (203 Česká republika, domácí) a Jozef KAISER (203 Česká republika, domácí).
Vydání ICP Information Newsletter, Inc. Hadley, ICP Information Newsletter, Inc. 2010, 0161-6951.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10406 Analytical chemistry
Stát vydavatele Spojené státy
Kód RIV RIV/00216224:14310/10:00043581
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova česky LIBS; biominerály; úmělé neuronové sítě; ANN
Klíčová slova anglicky LIBS; biominerals; artificial neural network; ANN
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnil: doc. Mgr. Karel Novotný, Ph.D., učo 17748. Změněno: 13. 2. 2012 09:49.
The aim of this work is to analyze the feasibility of Artificial Neural Network (ANN) for the identification and classification of mineralized tissues and bio-mineral structures based on spectra obtained by LIBS. In this study, a set of different archeological samples are used to train and evaluate the ANN. For the identification of unknown samples the spectral emission of the plasma was first measured for known set of materials. The obtained spectra was used to train ANN and the output was defined as type of material (i.e. shell, mortar, soil, ceramic, tooth or bone).
Anotace česky
Předmětem příspěvku je zkoumání možností použití umělých neuronových sítí (ANN)pro klasifikaci mineralizováných tkání a biominerálů pomocí spekter získáných metodou spektrometrie laserem buzeného plazmatu. Ve studii bylo použito souboru různých archeologických vzorků pro trénování a validaci umělých neuronových sítí. Pro identifikaci "neznámých" vzorků byla nejdříve registrována spektra pro sadu známých vzorků. Ty byly posléze použity pro trénování ANN. Výstup byl definován jako typ identifikovaného materiálu (škeble, omítka, půda, keramika, zub nebo kost).
Návaznosti
ME08002, projekt VaVNázev: Použití spektroskopie laserem buzeného plazmatu (LIBS) a laserové ablace ve spojení s ICP-OES/MS spektroskopií pro chemické mapování biominerálů
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Použití spektroskopie laserem buzeného plazmatu (LIBS) a laserové ablace ve spojení s ICP-OES/MS spektroskopií pro chemické mapování biominerálů, Program výzkumu a vývoje KONTAKT (ME)
VytisknoutZobrazeno: 24. 5. 2024 18:33