ŠAUR, Josef. Historie, historiografie a literární věda. Novaja rusistika. Brno: Česká asociace slavistů, roč. 3, č. 1, s. 11-18. ISSN 1803-4950. 2010.
Originální název Historie, historiografie a literární věda
Název anglicky History, Historiography and Literary Criticism/Scholarship
Autoři ŠAUR, Josef (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Novaja rusistika, Brno, Česká asociace slavistů, 2010, 1803-4950.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 60101 History
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14210/10:00043872
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky Historie; historiografie; literární věda
Klíčová slova anglicky History; Historiography; Literary Criticism/Scholarship
Štítky RIV - zkontrolováno, RIV-OK
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Oxana Čmelíková, Ph.D., učo 39877. Změněno: 22. 3. 2011 20:08.
Příspěvěk je zaměřen na metodologické prolínání různých humanitních a sociálních věd, předevěím historie a literární vědy. Toto prolínání může vést k obohacení historické vědy a přispět k metodologickému rozvoji. Autor to demonsturuje na příkladu dvou historických škol - škole Annales a tzv. Státní škole v ruské historiografii. Ukazuje také, že spolupráce historické vědy a literání vědy může být velmi užitečná pro výzkum historiografických textů.
Anotace anglicky
The article focuses on methodological penetration of various humanities and social sciences, mainly literary criticism and history. This penetration can lead to the enrichment of history and to contribute to methodological development. The author demonstrates this situation on the two examples (the two historical schools): school "Annales" and the so-called "State School of Russian Historiography". He also shows that the cooperation of history and literary criticism can be very useful for the research of historiographic texts.
VytisknoutZobrazeno: 16. 4. 2024 08:12