IZAKOVIČOVÁ HOLÁ, Lydie, Barbara HRDLIČKOVÁ, Dana BUČKOVÁ, Jan VOKURKA, Peter AUGUSTÍN a Antonín FASSMANN. Polymorphisms in the IL-10 promoter region and microbial composition in patients with chronic and aggressive periodontitis. In 14th International Congress of Immunology, Kobe, Japan. 2010. ISSN 0953-8178.
Originální název Polymorphisms in the IL-10 promoter region and microbial composition in patients with chronic and aggressive periodontitis
Název česky Polymorfizmy v promotorové oblasti genu pro IL-10 a složení mikrobiálního plaku u pacientů s chronickou a agresivní parodontitidou
Autoři IZAKOVIČOVÁ HOLÁ, Lydie, Barbara HRDLIČKOVÁ, Dana BUČKOVÁ, Jan VOKURKA, Peter AUGUSTÍN a Antonín FASSMANN.
Vydání 14th International Congress of Immunology, Kobe, Japan, 2010.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 30200 3.2 Clinical medicine
Stát vydavatele Japonsko
Impakt faktor Impact factor: 3.301
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky polymorfizmus; IL-10; parodontitida; plak; mikroorganizmy
Klíčová slova anglicky polymorphism; IL-10; periodontitis; plaque; microorganisms
Změnil Změnila: prof. MUDr. Lydie Izakovičová Hollá, Ph.D., učo 734. Změněno: 31. 8. 2010 08:45.
Interleukin-10 (IL-10) is a key regulatory cytokine that has a significant effect on both the innate and adaptive immune response. It may be of significance in the chronic inflammatory diseases such as periodontitis and IL-10 gene haplotypes are known to be associated with the variation of IL-10 production. The aim of this study was to analyze polymrophisms in the IL-10 gene and their associations with microbial composition and clinical manifestation of chronic (CP) or aggressive (AgP) periodontitis.
Anotace česky
Interleukin-10 (IL-10) je jedním z klíčových regulačních cytokinů s významným vlivem jak na vrozenou, tak i získanou imunitní odpověď. Může hrát důležitou roli u chronických zánětlivých stavů jako je parodontitida a jeho haplotypy ovlivňují množství produkovaného IL-10. Cílem naší práce bylo analyzovat polymorfizmy v genu pro IL-10 a jejich asociaci s mikrobiálním složením plaku a klinickou manifestací chronické (CP) nebo agresivní (AgP) parodontitidy.
Návaznosti
NS9775, projekt VaVNázev: Úloha probiotik a bakterií zubního povlaku v rozvoji aterosklerotických změn u pacientů s chronickou parodontitidou a v experimentálním modelu
1M0528, projekt VaVNázev: Stomatologické výzkumné centrum
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Stomatologické výzkumné centrum