HRABÁK, J., M. BUNČEK, Miloš DENDIS, Radek HORVÁTH, A. CHROŇÁKOVÁ, A. LIBRA, J. NEŠVERA, Roman PANTŮČEK, N. PISKUNOVÁ, L. PLÍŠKOVÁ, Filip RŮŽIČKA, P. SAUER, Ivo SEDLÁČEK, P. TRUBAČ, E. ŽAMPACHOVÁ, H. ŽEMLIČKOVÁ a J. SCHARFEN. Aplikace metod molekulární genetiky v klinické mikrobiologii: Zpráva z jednání Pracovní skupiny molekulární mikrobiologie - TIDE. Epidemiologie, mikrobiologie, imunologie. Praha: Česká lékařská společnost J. E. Purkyně, 2010, roč. 59, č. 3, s. 103-106. ISSN 1210-7913.
Originální název Aplikace metod molekulární genetiky v klinické mikrobiologii: Zpráva z jednání Pracovní skupiny molekulární mikrobiologie - TIDE
Název anglicky The use of molecular genetics techniques in clinical microbiology - Final report from the workshop of the molecular microbiology working group TIDE
Autoři HRABÁK, J. (203 Česká republika), M. BUNČEK (203 Česká republika), Miloš DENDIS (203 Česká republika), Radek HORVÁTH (203 Česká republika), A. CHROŇÁKOVÁ (203 Česká republika), A. LIBRA (203 Česká republika), J. NEŠVERA (203 Česká republika), Roman PANTŮČEK (203 Česká republika), N. PISKUNOVÁ (203 Česká republika), L. PLÍŠKOVÁ (203 Česká republika), Filip RŮŽIČKA (203 Česká republika), P. SAUER (203 Česká republika), Ivo SEDLÁČEK (203 Česká republika, garant), P. TRUBAČ (203 Česká republika), E. ŽAMPACHOVÁ (203 Česká republika), H. ŽEMLIČKOVÁ (203 Česká republika) a J. SCHARFEN (203 Česká republika).
Vydání Epidemiologie, mikrobiologie, imunologie. Praha, Česká lékařská společnost J. E. Purkyně, 2010, 1210-7913.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele Česká republika
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14110/10:00045103
Organizační jednotka Lékařská fakulta
UT WoS 000208443500001
Klíčová slova česky molekulární mikrobiologie; typizace; identifikace; taxonomie; PCR; klinická mikrobiologie
Klíčová slova anglicky Clinical microbiology; Identification; Molecular microbiology; PCR; Taxonomy; Typing
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: prof. RNDr. Roman Pantůček, Ph.D., učo 842. Změněno: 18. 10. 2010 13:13.
V poslední dekádě došlo k velkému rozmachu využití molekulárně-genetických metod v klinické mikrobiologii. Tyto metody přináší nové poznatky a přístupy v celé oblasti mikrobiologie - taxonomii a identifikaci mikrobů, diagnostice infekčních agens, epidemiologii infekčních onemocnění a antibiotické rezistence. Předkládaný text přináší závěry z jednání Pracovní skupiny molekulární mikrobiologie (PSMM-TIDE) v rámci 2. výročního zasedání Společnosti pro lékařskou mikrobiologii ČLS JEP.
Anotace anglicky
In the last decade, there has been a rapid development in the use of molecular genetics methods in clinical microbiology. Novel technologies bring new knowledge and approaches to various disciplines of microbiology - taxonomy, identification of microbes, clinical diagnosis, epidemiology of infectious diseases and antibiotic resistance. This article summarizes the conclusions from the workshop of the Molecular Microbiology Working Group TIDE held during the Second Annual Meeting of the Society for Medical Microbiology of the J. E. Purkyne Czech Medical Association.
Návaznosti
GA310/09/0459, projekt VaVNázev: Úloha bakteriofágů v horizontálním přenosu genů virulence a rezistence u Staphylococcus aureus
Investor: Grantová agentura ČR, Úloha bakteriofágů v horizontálním přenosu genů virulence a rezistence u Staphylococcus aureus
MSM0021622415, záměrNázev: Molekulární podstata buněčných a tkáňových regulací