J 2010

Východiska a strategie galerijního pedagoga - profese v síti vztahů

STUCHLÍKOVÁ, Alice

Základní údaje

Originální název

Východiska a strategie galerijního pedagoga - profese v síti vztahů

Název česky

Východiska a strategie galerijního pedagoga - profese v síti vztahů

Název anglicky

The Points of Departure and Strategies of a Gallery Educator - Placing the Profession in the Context

Vydání

66. bulletin Moravské galerie v Brně, Brno, Moravská galerie v Brně a Společnost přátel MG, 2010, 0231-5793

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

Umění, architektura, kulturní dědictví

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Označené pro přenos do RIV

Ano

Kód RIV

RIV/00216224:14410/10:00046527

Organizační jednotka

Pedagogická fakulta

Klíčová slova česky

zprostředkování umění galerijní pedagog návštěvník

Klíčová slova anglicky

mediation of art gallery educator visitor
Změněno: 11. 2. 2011 07:51, Mgr. Bc. Alice Křížová Stuchlíková, Ph.D.

Anotace

V originále

Výzkum v rámci dizertační práce postihnul profesi galerijního pedagoga, která se dnes v tuzemském prosředí stává stále častější. Autorka článku kladně hodnotí tento progresivní vývoj, ale upozorňuje rovněž na možná úskalí, která bývají s každým překotným a nekriticky přijímaným rozvojem spjatá. Velký význam vidí v postupné profesionalizaci oboru a ve schopnosti edukátora zvolit ve vazbě na dílo a návštěvníka vhodnou formu zprostředkování. Podrobněji líčí způsob práce Britky Miquette Roberts a vybrané projekty tuzemských umělců, kteří se bez asistence galerijního pedagoga směle obejdou. Cílem výzkumu bylo nastínit profesi galerijního pedagoga zejména z praktického hlediska v rámci pracoviště, kde je edukátor v interakci s řadou dalších odborníků, kteří mohou přispět k optimalizaci vzdělávacího procesu veřejnosti.

Anglicky

Research in the thesis affected the profession of the gallery educator, which is becoming more common in the Czech Republic. The author of the article acknowledges this positive development, but also warns of the possible pitfalls that go hand in hand with every precipitate and uncritically accepted growth. Great importance is attributed to the gradual professionalization of the discipline and the ability of the educator to choose a suitable form of mediation in relation to the work of art and the visitor. A detailed description is given of the methods of work of Miquette Roberts from Great Britain and selected projects by Czech artists who make assistance on the part of the gallery educator redundant. The research objective was to outline the profession of the gallery educator especially from a practical point of view in the workplace, where the educator interacts with many other experts who can help optimize the educational process to the public.

Návaznosti

MUNI/A/1033/2009, interní kód MU
Název: Rozvoj kreativity ve školní i mimoškolní výtvarné pedagogice (Akronym: ROKREA)
Investor: Masarykova univerzita, Rozvoj kreativity ve školní i mimoškolní výtvarné pedagogice, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty