2010
Autizmy
OŠLEJŠKOVÁ, Hana a Jana PEJČOCHOVÁZákladní údaje
Originální název
Autizmy
Název anglicky
Autisms
Autoři
OŠLEJŠKOVÁ, Hana (203 Česká republika, garant, domácí) a Jana PEJČOCHOVÁ (203 Česká republika, domácí)
Vydání
Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie, Brno, Česká lékařská společnost J.E.Purkyně, 2010, 1210-7859
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Impakt faktor
Impact factor: 0.393
Kód RIV
RIV/00216224:14110/10:00046747
Organizační jednotka
Lékařská fakulta
UT WoS
000285446700001
Klíčová slova česky
autozmus; autistické spektrum; pervazivní vývojové poruchy; širší autistický fenotyp; neurodevelopmentální poruchy
Klíčová slova anglicky
autism; autistic spectrum disorders; pervasive developmental disorders; broader autistic phenotype; autistic-like phenotype
Změněno: 20. 1. 2011 10:57, doc. MUDr. Hana Ošlejšková, Ph.D.
V originále
Autismus je komplexní, závažná a biologicky založená porucha vývoje mozku. V klinickém obraze jsou charakteristické sociální deficity, abnormity v interpersonální komunikaci, repetitivní chování a kognitivní inflexibilita. V současnosti je chápán jako klinicky a etiopatogeneticky extrémně heterogenní spektrum kognitivně - behaviorálních a emočních symptomů s různou expresí jejich tíže. Dosud neexistuje žádný specifický biochemický indikátor nebo neuroanatomická abnormalita, která by jej jasně identifikovala; diagnostika poruchy je nadále založena na klinickém a behaviorálním hodnocení a kriteriích MKN-10 či DSM-IV klasifikaci. V etiopatogenezi poruchy se uplatňují genetické, epigenetické i enviromentální faktory. Přes veškerý přínos vědy zůstávají jádrové příznaky farmakologicky neovlivnitelné a možnosti terapie jsou omezené na edukační a kognitivně - behaviorální intervence.
Anglicky
Autism is a complex, serious and biologically based disorder of the brain development. Its clinical picture involves characteristic social deficits, abnormalities in interpersonal communication, repetitive behavior and cognitive inflexibility. At present, it has been understood as a clinically and etiopathogeneticly extremely heterogenous spectrum of cognitive-behavioral and emotional symptoms with various expression of their severity. So far there exists no specific biochemical indicator or neuroanatomical abnormality by which it could be identified explicitly. The disorder diagnosis remains to be based on clinical and behavioral assessment and on ICD-10 criteria or DSM-IV classifications. Genetic, epigenetic as well as environmental factors play their roles in the disease etiopathogenesis. In spite of all the research contributions, the core symptoms remain non-affectable by pharmacology, therapeutical possibilities being limited to educational and cognitive-behavioral interventions.