ŠVAŘÍČEK, Roman. Učitelské otázky ve výukovém dialogu na druhém stupni základní školy. In Kvalitativní přístup a metody ve vědách o člověku X. Kvalitativní výzkum a vzdělávání, Olomouc. 2011.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Učitelské otázky ve výukovém dialogu na druhém stupni základní školy
Název anglicky Teachers questions in educational dialogue in secondary school
Autoři ŠVAŘÍČEK, Roman (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Kvalitativní přístup a metody ve vědách o člověku X. Kvalitativní výzkum a vzdělávání, Olomouc. 2011.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Prezentace na konferencích
Obor 50300 5.3 Education
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14210/11:00049690
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova česky etnografie; pedagogická komunikace; výukový dialog; učitelské otázky
Klíčová slova anglicky ethnography; educational communication; dialog; teachers questions
Štítky rivok
Změnil Změnila: Mgr. Petra Georgala, učo 32967. Změněno: 28. 3. 2012 13:40.
Anotace
Příspěvek představuje empirickou studii zaměřenou na učitelské otázky ve výukovém dialogu. Cílem je popsat učitelské otázky, které tvoří první část základní organizační struktury výukového dialogu (Mehan 1979) a představují až 70 % všech interakcí v hodině (Parker, Hurry 2007). Jakým způsobem učitel klade otázky žákům a tím pádem iniciuje dialog? Příspěvek se zaměří na otevřené otázky, uzavřené otázky, pseudootázky, iluzivní otázky, návodné otázky a otázky typu Proč. Příspěvek vychází z etnografického výzkumu školy. Data pochází z terénního výzkumu zaměřeného na komunikaci mezi učitelem a žáky na 2. stupni základní školy. Sledována byla výuková komunikaci v hodinách šestnácti různých učitelů na čtyřech různých školách. Data byla získána pomocí přímého pozorování a videonahrávek vyučovacích hodin, dále pomocí hloubkových rozhovorů s učiteli a žáky a dotazníků pro žáky. V rámci analýzy otázek je užito dat především z videonahrávek výuky. Na základě uvedených dat bude vyložen celý repertoár učitelských otázek a zhodnocení toho, jakou roli hrají ve výukovém dialogu.
Anotace anglicky
Příspěvek představuje empirickou studii zaměřenou na učitelské otázky ve výukovém dialogu. Cílem je popsat učitelské otázky, které tvoří první část základní organizační struktury výukového dialogu (Mehan 1979) a představují až 70 % všech interakcí v hodině (Parker, Hurry 2007). Jakým způsobem učitel klade otázky žákům a tím pádem iniciuje dialog? Příspěvek se zaměří na otevřené otázky, uzavřené otázky, pseudootázky, iluzivní otázky, návodné otázky a otázky typu proč. Název příspěvku odkazuje k nejčastěji používaným učitelským otázkám ve výzkumném vzorku. Příspěvek vychází z etnografického výzkumu školy. Data pochází z terénního výzkumu zaměřeného na komunikaci mezi učitelem a žáky na 2. stupni základní školy. Sledována byla výuková komunikaci v hodinách šestnácti různých učitelů na čtyřech různých školách. Data byla získána pomocí přímého pozorování a videonahrávek vyučovacích hodin, dále pomocí hloubkových rozhovorů s učiteli a žáky a dotazníků pro žáky. V rámci analýzy otázek je užito dat především z videonahrávek výuky. Na základě uvedených dat bude vyložen celý repertoár učitelských otázek a zhodnocení toho, jakou roli hrají ve výukovém dialogu.
Návaznosti
GA406/09/0752, projekt VaVNázev: Komunikace ve školní třídě
Investor: Grantová agentura ČR, Komunikace ve školní třídě
VytisknoutZobrazeno: 19. 9. 2024 19:57