2010
Mity i stereotypy wychowania państwowego i narodowego w kontekście filmu fabularnego i historii jako przedmiotu nauczania.
ŠTĚPÁNEK, KamilZákladní údaje
Originální název
Mity i stereotypy wychowania państwowego i narodowego w kontekście filmu fabularnego i historii jako przedmiotu nauczania.
Název česky
Mýty a stereotypy v občanské i národní výchově v kontextu hraného filmu a vyučovacího předmětu dějepis
Název anglicky
Myths and stereotypes in civic and national education in the context of feature films and the teaching subject history
Autoři
ŠTĚPÁNEK, Kamil (203 Česká republika, garant, domácí)
Vydání
1. vyd. Kraków, Edukacja w warunkach zniewolenia i autonomii (1945-2009), od s. 488-496, 10 s. Szkola - Państwo- Społeczeństwo. Tom III serii, 2010
Nakladatel
impuls (Instytut Pedagogiky Uniwersytetu Gdańskiego)
Další údaje
Jazyk
polština
Typ výsledku
Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor
50300 5.3 Education
Stát vydavatele
Polsko
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14410/10:00052533
Organizační jednotka
Pedagogická fakulta
ISBN
978-83-7587-503-4
Klíčová slova česky
mýty a stereotypy; občanská a národní výchova; hraný film; vyučovací předmět dějepis;
Klíčová slova anglicky
myths and stereotypes; civic and national education; feature films; the teaching subject history
Změněno: 17. 6. 2011 14:09, PhDr. Kamil Štěpánek, CSc.
V originále
Analyticzny tekst porusza kwestię utrwalonych stereotypów, z którymi do dnia dzisiejszego często spotykamy się w świadomości narodowej. Następnie odwołuje się do zarysu wizji unijnej (UE) absolwenta europejskiej edukacji historycznej, pozbawionego stereotypów i mitów wychowania patriotycznego. Przedstawia działalność badawczą na dany temat i zadań w środowisku czeskim. Praktyczną implementację wymiaru europejskiego bezpośrednio do modelu przedmiotu nauczania, ponieważ poznanie jest nieodłącznym składnikiem zrozumienia. Drugi poziom zadań stanowi uwzględnienie wyników ustaleń w specjalistycznym przygotowaniu przyszłych nauczycieli historii.
Česky
Analytický text nejprve zmiňuje zafixované stereotypy, se kterými se často potýkáme v národním povědomí do dneška. Reflektuje především etapu nacionálního uvědomování v průběhu 19. století, která měla na další vývoj zásadní vliv. Poté vychází z nástinu unijních (EU) vizí o absolventovi evropské historické výchovy zbaveném stereotypů a mýtů vlastenecké výchovy. Připomíná výzkumné aktivity a úkoly na dané téma v českém prostředí. Pomáhat v praktické implementaci evropské dimenze přímo do předmětového modelu, neboť poznání je nedílně propojeno s pochopením. Druhou rovinu pak představuje úkol promítnutí výsledků zjištění do odborné přípravy budoucích učitelů dějepisu.
Anglicky
The analytic text first makes reference to the fixed stereotypes that we often encounter within the national consciousness to this day. It reflects, first and foremost, the stage of national awareness during the course of the 19th century, which had a fundamental influence on later development. It then proceeds from an outline of European Union visions of the graduate of European history teaching divested of the stereotypes and myths of patriotic teaching. It notes the research activities and items on the given topic in the Czech environment: to help the practical implementation of the European dimension directly into the subject model, since knowledge is integrally connected with comprehension. The task of reflecting the results in the professional preparation of future history teachers represents a second dimension.