NĚMEC, Pavel, Fedor KRYUKOV, Elena Vladimirovna DEMENTYEVA, Henrieta GREŠLIKOVÁ, Aneta MIKULÁŠOVÁ, Renata KUPSKÁ, Drahomíra KYJOVSKÁ, Lenka ZAHRADOVÁ, Luděk POUR, Petr KUGLÍK a Roman HÁJEK. Elevated FGFR3 expression as a result of translocation t(4;14) in patients with multiple myeloma. In 13th International Myeloma Workshop. Paris. France. 2011. ISSN 0390-6078.
Originální název Elevated FGFR3 expression as a result of translocation t(4;14) in patients with multiple myeloma
Autoři NĚMEC, Pavel, Fedor KRYUKOV, Elena Vladimirovna DEMENTYEVA, Henrieta GREŠLIKOVÁ, Aneta MIKULÁŠOVÁ, Renata KUPSKÁ, Drahomíra KYJOVSKÁ, Lenka ZAHRADOVÁ, Luděk POUR, Petr KUGLÍK a Roman HÁJEK.
Vydání 13th International Myeloma Workshop. Paris. France, 2011.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 30200 3.2 Clinical medicine
Stát vydavatele Velká Británie a Severní Irsko
Impakt faktor Impact factor: 6.424
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky FGFR3; multiple myeloma; translocation t(4;14)
Změnil Změnila: Mgr. Anna Potáčová, Ph.D., učo 44190. Změněno: 15. 11. 2011 14:32.
Translocation t(4;14) is adverse cytogenetic prognostic factor in patients with MM. Increased expression of FGFR3 gene as a result of t(4;14) (IgH enhancer juxtaposition) was also reported. We analysed FGFR3 gene expression in patients with/without t(4;14). Translocation t(4;14) was evaluated by FISH in MACS separated CD138+ cells obtained from 32 MM patients. Total RNA was transcribed into cDNA (Ambion WT Sense Target assay), labeled and hybridized to the Affymetrix GeneChip Human Gene ST 1.0 array. We anticipate, that the IgH enhancer might be deleted during ilegitimate switch recombination, thus t(4;14) did not always lead into FGFR3 overexpression and patients [with t(4;14)and without FGFR3 overexpression] might represent group of patients with favourable outcome. Our finding should be confirmed by survival analysis in larger cohort.
Návaznosti
NS10207, projekt VaVNázev: Úloha abnormalit chromozómu 1 a kaskády NF-kappaB v patogenezi mnohočetného myelomu
Investor: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Úloha abnormalit chromozómu 1 a kaskády NF-kappaβ v patogenezi mnohočetného myelomu
NT11154, projekt VaVNázev: Úloha mitotické disrupce v B lymfocytech u mnohočetném myelomu