BRÁZDA, Václav, Ilona KLUSÁKOVÁ, Ivana HRADILOVÁ SVÍŽENSKÁ a Petr DUBOVÝ. Bilateral elevation of TNFa and IL-6 mRNAs in dorsal root ganglia alongside neuroaxis following unilateral nerve injury. In 10th European Meeting on Glial Cells in Health and Disease, Praha. 2011.
Originální název Bilateral elevation of TNFa and IL-6 mRNAs in dorsal root ganglia alongside neuroaxis following unilateral nerve injury
Autoři BRÁZDA, Václav, Ilona KLUSÁKOVÁ, Ivana HRADILOVÁ SVÍŽENSKÁ a Petr DUBOVÝ.
Vydání 10th European Meeting on Glial Cells in Health and Disease, Praha, 2011.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Organizační jednotka Lékařská fakulta
UT WoS 000294178900518
Klíčová slova anglicky nerve injury; IL-6; TNFa
Změnil Změnil: prof. RNDr. Petr Dubový, CSc., učo 698. Změněno: 17. 2. 2012 08:12.
Cytokines are injury-induced inflammatory mediators that contribute to both induction and maintenance of neuropathic pain. We used in situ hybridization and quanitative RT-PCR to provide evidence that unilateral chronic constriction injury (CCI) of the sciatic nerve induces synthesis of TNFa and IL-6 in DRG of different spinal cord segments alongside neuroaxis.
Návaznosti
MSM0021622404, záměrNázev: Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
VytisknoutZobrazeno: 26. 9. 2024 19:48