a 2011

Prameniště jako modelová stanoviště pro sledování komunikace populací v říční síti

BAYEROVÁ, Zuzana, Kristína CIVÁŇOVÁ, Lenka HUBÁČKOVÁ and Petr PAŘIL

Basic information

Original name

Prameniště jako modelová stanoviště pro sledování komunikace populací v říční síti

Name (in English)

Spring fens as a model habitats for investigation of population communication within river network

Authors

BAYEROVÁ, Zuzana (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution), Kristína CIVÁŇOVÁ (703 Slovakia, belonging to the institution), Lenka HUBÁČKOVÁ (203 Czech Republic, belonging to the institution) and Petr PAŘIL (203 Czech Republic, belonging to the institution)

Edition

Genetická konference GSGM 2011, 2011

Other information

Language

Czech

Type of outcome

Konferenční abstrakt

Field of Study

10600 1.6 Biological sciences

Country of publisher

Czech Republic

Confidentiality degree

není předmětem státního či obchodního tajemství

RIV identification code

RIV/00216224:14310/11:00053361

Organization unit

Faculty of Science

ISBN

978-80-210-5569-8

Keywords (in Czech)

STR markery; mikrosatelity; populační struktura; Gammarus

Keywords in English

STR markers; microsatellites; population structure; Gammarus
Změněno: 9/1/2012 17:06, RNDr. Kristína Křížová, Ph.D.

Abstract

V originále

Prameniště a pramenné stružky lze díky jejich specifickým fyzikálním a chemickým podmínkám považovat za relativně izolovaná stanoviště. Pro organismy vázané na tyto ekologicky vyhraněné biotopy může být problematické překonat terestrická prostředí, která jednotlivá prameniště oddělují. To platí zejména pro permanentní faunu, jejíž zástupci nemají možnost suchozemské biotopy překonat. Cílem této studie bylo kvantifikovat izolovanost vybraných prameništních populací s využitím mikrosatelitních markerů. Jako modelový organismus byl zvolen blešivec potoční (Gammarus fossarum), který je vázán na horní úseky toků, a lze tedy předpokládat, že jeho populace budou do určité míry fragmentované. Studované lokality byly na moravsko-slovenském hraničním hřebenu uspořádány v pěti párech na gradientu 130 km tak, že vzdálenost mezi jednotlivými páry byla cca 20 – 50 km, zatímco vzdálenost mezi lokalitami v rámci páru dosahovala pouze 0,5 – 2 km. Na každé z těchto deseti lokalit bylo odebráno 20 jedinců. Analýzou pěti mikrosatelitů bylo zjištěno, že jsou si studované populace geneticky bližší uvnitř jednotlivých párů pramenišť i přesto, že byly vzájemně odděleny hřebenem vnějších Západních Karpat a každá z nich spadala do jiného povodí (Váhu a Moravy, nebo Odry). Výjimku tvořil jeden pár lokalit, jenž byl unikátní i v dalších ohledech (100% polymorfismus, vysoká heterozygotnost, velký počet vzácných i privátních alel, rekombinační nerovnováha lokusů). Tok genů mezi párovými lokalitami může být na krátké vzdálenosti zprostředkován například zoochorií. Tyto výsledky však musí být ověřeny na základě zpracování většího počtu vzorků i markerů. Projekt byl realizován za finanční podpory ze státních prostředků prostřednictvím Ministerstva školství České republiky. Výzkumný záměr číslo MSM 0021622416.

In English

The aim of this study was to quantify the isolation of elected populations of aquatic invertebrates with usage of analysis of microsatellite markers. As a model organism fresh water shrimp (Gammarus fossarum)was chosen.

Links

MSM0021622416, plan (intention)
Name: Diverzita biotických společenstev a populací: kauzální analýza variability v prostoru a čase
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR, Diversity of Biotic Communities and Populations: Causal Analysis of variation in space and time