SVAČINOVÁ, Hana, Veronika MRKVICOVÁ, Jaroslava POCHMONOVÁ, Blanka ROSENBERGOVÁ, Jarmila SIEGELOVÁ, Petr DOBŠÁK a Jiří VÍTOVEC. Kombinovaný trénink u mužů s metabolickým syndromem po akutní koronární příhodě. Vnitřní lékařství. 2011, roč. 57, č. 9, s. 764-771. ISSN 0042-773X.
Originální název Kombinovaný trénink u mužů s metabolickým syndromem po akutní koronární příhodě
Název anglicky Combined exercise training in men with metabolic syndrome after acute coronary event
Autoři SVAČINOVÁ, Hana (203 Česká republika, garant, domácí), Veronika MRKVICOVÁ (203 Česká republika, domácí), Jaroslava POCHMONOVÁ (203 Česká republika, domácí), Blanka ROSENBERGOVÁ (203 Česká republika, domácí), Jarmila SIEGELOVÁ (203 Česká republika, domácí), Petr DOBŠÁK (203 Česká republika, domácí) a Jiří VÍTOVEC (203 Česká republika, domácí).
Vydání Vnitřní lékařství, 2011, 0042-773X.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14110/11:00053761
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky metabolický syndrom; akutní koronární syndrom; kardiovaskulární rehabilitace; aerobní kapacita
Klíčová slova anglicky metabolic syndrome; acutes coronary event ; cardiovascular rehabilitation; aerobic capacity
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. Michal Petr, učo 65024. Změněno: 6. 12. 2011 15:31.
Příznivý vliv tělesného tréninku na kardiovaskulární prognózu u pacientů s metabolickým syndromem je dokumentován v řadě studií. Méně informací existuje o výsledcích kardiovaskulární rehabilitace u pacientů s různými formami ischemické choroby srdeční a přidruženými chorobami a odchylkami v rámci metabolického syndromu. Předložená práce hodnotí prospěch z kombinovaného, aerobně-posilovacího tréninku u 2 souborů mužů po perkutánní koronární intervenci pro akutní koronární syndrom: s metabolickým syndromem [MS(+)] a bez metabolického syndromu [MS(–)]. Jsou hodnoceny změny aerobní kapacity, výkonnosti, krevního tlaku, BMI a obvodu pasu po 12týdenní kardiovaskulární rehabilitaci. Signifikantní zlepšení aerobní kapacity a výkonnosti bylo zaznamenáno jak v souboru MS(+), tak v souboru MS(–). Pokles systolického TK byl signifikantní u souboru MS(+), pokles STK v souboru MS(–) a diastolického TK v obou souborech nedosáhl statistické významnosti. Zvýšení aerobní kapacity a výkonnosti u pacientů souboru MS(+) je srovnatelné s výsledky kontrolního souboru MS(–); pokles STK byl v souboru s MS výraznější než v souboru bez MS. U obou souborů nedošlo k významným změnám obvodu pasu a BMI. Výsledky ukázaly, že pacienti s vyšším počtem rizikových faktorů v rámci metabolického syndromu mají minimálně srovnatelný prospěch z kardiovaskulární rehabilitace po akutním koronárním syndromu jako pacienti bez metabolického syndromu.
Anotace anglicky
Favourable effect of exercise training on cardiovascular prognosis in patients with metabolic syndrome have been documented in lot of studies. Less information exist about results of cardiovascular rehabilitation in patients with different forms of coronary heart disease and associated diseases and abnormalities within metabolic syndrome. The present article evaluates a benefit of combined, aerobic-resistance training in two groups of patients after percutaneous coronary intervention for acute coronary syndrome: with [MS(+)] and without [MS(–)] metabolic syndrome. The changes in aerobic capacity, physical performance, blood pressure, BMI and waist circumference after 12 weeks of cardiovascular rehabilitation are evaluated. Significant improvement in aerobic capacity and physical performance were found out both in group MS(+) and MS(–). Decrease of systolic blood pressure was significant in MS(+), whereas in MS(–) together with decrease of diastolic BP in both groups were not significant. The increase in aerobic capacity and physical performance in patients of MS(+) is comparable with those in MS(–); the decrease in systolic BP was more intensive in MS(+) compared to MS(–). The changes in waist circumference and BMI were not significant in both groups. The results show, that in patients with high number of risk factors associated with metabolic syndrome was demonstrated at least comparable benefit from cardiovascular rehabilitation compared with those without metabolic syndrome.
Návaznosti
MSM0021622402, záměrNázev: Časná diagnostika a léčba kardiovaskulárních chorob
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Časná diagnostika a léčba kardiovaskulárních chorob
VytisknoutZobrazeno: 27. 4. 2024 03:14