KRUTIŠ, Jan, Jiří MAREŠ a Stanislav JEŽEK. Posttraumatický rozvoj u vojáků AČR po návratu ze zahraniční mise. Československá psychologie: Časopis pro psychologickou teorii a praxi. Praha: Academia, 2011, roč. 55/2011, č. 3, s. 245-256, 11 s. ISSN 0009-062X.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Posttraumatický rozvoj u vojáků AČR po návratu ze zahraniční mise.
Název česky Posttraumatický rozvoj u vojáků AČR po návratu ze zahraniční mise.
Název anglicky Post-traumatic growth in soldiers of the Army of Czech Republic after return from foreign mission.
Autoři KRUTIŠ, Jan (203 Česká republika), Jiří MAREŠ (203 Česká republika) a Stanislav JEŽEK (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Československá psychologie: Časopis pro psychologickou teorii a praxi, Praha, Academia, 2011, 0009-062X.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Impakt faktor Impact factor: 0.087
Kód RIV RIV/00216224:14230/11:00053972
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
UT WoS 000292485300005
Klíčová slova česky zahraniční mise; traumatická událost; váleční veteráni; posttraumatický růst; PTGI
Klíčová slova anglicky foreign mission; traumatic event; war veterans; post-traumatic growts; PTGI; empirical study
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: doc. Mgr. Stanislav Ježek, Ph.D., učo 18832. Změněno: 18. 11. 2011 14:13.
Anotace
Výzkumná sonda se soustřeďuje na posttraumatický rozvoj osobnosti vojáků po návratu ze zahraniční mise. Konstatuje, že výzkumů tohoto typu je ve světě relativně málo a stručně charakterizuje dosavadní výzkumy věnované americkým veteránům vietnamské války, izraelským veteránům Jomkipurské války a americkým veteránům války o Kuvajt. Předkládaná výzkumná sonda byla provedena u dvou skupin českých vojáků: 40 příslušníků bojových jednotek (Irák, Afghánistán) a 30 vojenských lékařů a sester z vojenských polních nemocnic (Irák, Afghánistán). Posttraumatický rozvoj byl zjišťován pomocí české verze dotazníku PTGI. Statisticky významně vyšší rozvoj byl zjištěn u vojenských lékařů a sester (peripheral exposure) oproti vojákům bojových jednotek (direct exposure). U vojáků- zdravotníků stoupají s množstvím absolvovaných misí hodnoty proměnné „osobní rozvoj“ a s dobou od „nejhorší mise“ rostou jak hodnoty proměnné „vztahy s druhými“, tak i celkový skór posttraumatického rozvoje v dotazníku PTGI- CZ. Zjištěný posttraumatický rozvoj nesouvisí s pohlavím, věkem, vzděláním, ani délkou služby v armádě; ve složitějších modelech však tyto proměnné pravděpodobně roli hrají. Autoři předpokládají, že rozdíly mezi oběma skupinami souvisejí s charakterem vykonávané práce, a tím i s intenzitou prožívaného distresu, s výběrem uchazečů, způsobem přípravy před misí, sociálním zázemím na misi a psychologickou péčí během mise i po jejím skončení. Výzkum konstatoval velkou variabilitu vývojových trendů u nezdravotníků. Jedním z vysvětlení může být rozdílný časový průběh, tedy rozdílný nástup posttraumatického rozvoje u jednotlivých složek celkového posttraumatického rozvoje.
Anotace anglicky
The research focuses on the post-traumatic growth of soldiers' personality after the return from a foreign mission. The study was accomplished in two groups of Czech soldiers: 40 members of comabt units and 30 military physicians and nurses. The post-traumatic growth was measured by the Czech version of PTGI. Statistically higher values were found in military physicians and nurses with peripheral exposure than in soldiers of combat units with direct exposure.
Návaznosti
MSM0021622406, záměrNázev: Psychologické a sociální charakteristiky dětí, mládeže a rodiny, vývoj osobnosti v době proměn moderní společnosti
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Psychologické a sociální charakteristiky dětí, mládeže a rodiny, vývoj osobnosti v době proměn moderní společnosti
VytisknoutZobrazeno: 23. 9. 2024 12:34