J 2011

Radioterapií indukované meningeomy

JANČÁLEK, Radim, Zdeněk NOVÁK, Jan CHRASTINA, Bronislava SLANÁ, Věra FEITOVÁ et. al.

Základní údaje

Originální název

Radioterapií indukované meningeomy

Název anglicky

Radiation-induced Meningiomas

Autoři

JANČÁLEK, Radim (203 Česká republika, garant, domácí), Zdeněk NOVÁK (203 Česká republika, domácí), Jan CHRASTINA (203 Česká republika, domácí), Bronislava SLANÁ (203 Česká republika, domácí) a Věra FEITOVÁ (203 Česká republika)

Vydání

Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie, Praha, Česká lékařská společnost J.E.Purkyně, 2011, 1210-7859

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

30000 3. Medical and Health Sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Impakt faktor

Impact factor: 0.279

Kód RIV

RIV/00216224:14110/11:00054476

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

UT WoS

000289604900008

Klíčová slova česky

radioterapií indukované meningeomy; vlastnosti; terapie

Klíčová slova anglicky

radiation-induced meningiomas; features; therapy

Příznaky

Mezinárodní význam
Změněno: 1. 2. 2012 14:48, Mgr. Michal Petr

Anotace

V originále

Radioterapie je dnes standardní postup nejen v léčbě nádorů CNS vyššího gradingu, ale uplatňuje se i v léčbě některých benigních intrakraniálních nádorů. Navzdory svému terapeutickému potenciálu může ovšem radioterapie působit jako spouštěcí mechanizmus kancerogeneze. Vzhledem k citlivosti meningeální tkáně na působení ionizujícího záření patří meningeomy k nejčetnějším radioterapií indukovaným nádorům v nitrolebí. Meningeomy indukované ionizujícím zářením se liší od spontánních meningeomů výskytem v mladší věkové skupině, jsou častěji vícečetné s výraznějšími histologickými abnormalitami a vyšším rizikem recidiv. Základem léčby je chirurgický výkon. Stereoradiochirurgie se jeví jako metoda volby při progredujících meningeomech v lokalizacích nepříznivých pro léčbu chirurgickou. Retrospektivní analýzou za posledních 10 let byly na Neurochirurgické klinice FN u sv. Anny v Brně zjištěny tři případy operačně řešených meningeomů, které splňují kritéria radiací indukovaných nádorů. Závěrem lze shrnout, že radiací indukované meningeomy tvoří zvláštní skupinu meningeomů, jejichž odlišnosti od meningeomů spontánních je nutné mít na zřeteli při péči o takto nemocné pacienty.

Anglicky

Recent radiotherapy is a standard procedure for treatment of not only high-grade tumors but also some benign intracranial tumors. Despite its therapeutic potential, radiotherapy can act as a trigger for cancerogenesis. Meningiomas are the most frequent intracranial tumors induced by radiotherapy due to high radiosensitivity of meningeal tissue. Radiation-induced meningiomas differ from spontaneous meningiomas by its higher incidence in the younger age group. They are also more frequently multiple with histological abnormities and higher incidence of recurrence. First-choice therapy for radiation-induced meningiomas is a surgical treatment. Stereoradiosurgery appears to be choice for treatment of the progressive meningiomas in locations unsuitable for the surgical treatment. Three cases of radiation-induced meningiomas were found by retrospective study of patients treated at the Department of Neurosurgery, St. Anne’s University Hospital, Brno. In conclusion, radiation-induced meningiomas form a specific group of meningiomas. It is necessary to take account of their specific features during care for oncology patients.