2011
Vitamin D a frailty
MATĚJOVSKÁ KUBEŠOVÁ, Hana, Jana TŮMOVÁ, Vlasta POLCAROVÁ a Hana MELUZÍNOVÁZákladní údaje
Originální název
Vitamin D a frailty
Název anglicky
Vitamin D and frailty
Autoři
MATĚJOVSKÁ KUBEŠOVÁ, Hana (203 Česká republika, garant, domácí), Jana TŮMOVÁ (203 Česká republika), Vlasta POLCAROVÁ (203 Česká republika, domácí) a Hana MELUZÍNOVÁ (203 Česká republika, domácí)
Vydání
Interní medicina pro praxi, 2011, 1212-7299
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
30200 3.2 Clinical medicine
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14110/11:00054621
Organizační jednotka
Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky
frailty; vitamin D; bone; muscle; sarcopenia; cognitive functions; depression; cancer; autoimunity; diabetes mellitus
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 24. 1. 2012 08:23, Mgr. Michal Petr
V originále
Syndrom frailty znamená ve vztahu k seniorské populaci nejen křehkost ve smyslu pohybového systému a nebezpečí pádů a fraktur, ale také komplexní syndrom zahrnující náchylnost k častým orgánových dekompenzacím, k infekčním epizodám, k psychické labilitě a rychlejšímu úbytku kognitivních funkcí. Tento komplex urychluje ve svém důsledku vznik disability a závislosti seniorů na pomoci okolí. Vitamin D jako jeden z liposolubilních vitaminů byl dosud v klinické praxi vázán na dětský věk a vývoj skeletu. V posledních letech však přicházejí četné nové informace o významně složitějším zapojení vitaminu D do celé řady pochodů a funkcí lidského organizmu. Současně se zavedením možnosti přímého stanovení sérové hladiny vitaminu D vyplývají skutečnosti o jeho možném dlouhodobém poddávkování u značného procenta populace. Součástí přehledného článku jsou podkapitoly poskytující aktuální informace o vztahu vitaminu D k jednotlivým orgánovým soustavám a k jejich poruchám. Dlouhodobě nízká hladina vitaminu D byla prokázána jako závažný faktor úbytku kognitivních funkcí ve vyšším věku, dále jako faktor ovlivňující negativním způsobem nálady až po vznik deprese. Jako velmi významný se jeví vitamin D pro podporu imunity, diskutována je i jeho role ve vzniku nádorů. Z hlediska stále důležitějšího zachování soběstačnosti seniorů je významný průkaz role vitaminu D pro funkci svalu a udržení svalové hmoty, tedy v prevenci sarkopenie. V závěru přehledu je zmíněn i vztah vitaminu D ke schopnosti organizmu tolerovat autologní struktury, a tedy k autoimunitním chorobám a k diabetu mellitu II. typu.
Anglicky
Frailty syndrome comprises not only emerging fractures caused by instability and falls, but complex of pathologies as frequent organ decompensations, infective complications, psychical problems and rapid cognitive decline accelerating the appearance of disability and dependency of seniors. Vitamin D as one of liposolubile vitamins was related to children age and skeleton at the clinical practice until now. There is lot of new information considering rather more complicated connection of vitamin D into many functions of human body during last years. On the other hand we are able to measure the serum level of vitamin D, so we recognized the possibility of long term significantly low levels of vitamin D in tenths percent of population. This review shows actual information about relationsship between vitamin D and organ systems and their disturbances. Long term low level of vitamin D potentiates cognitive deterioration in elderly, influences the mood up to depression appearance. The influence of vitamin D on imunity system and cancerogenesis appears to be of high importance too. From the seniors independence point of view the relationship between vitamin D and sarcopenia is very important especially in connection with osteoporosis prevention - the way how to reduce the danger of falls and osteoporotic fractures. Autoimmune diseases and diabetes mellitus are mentioned at the end of the review.