C 2011

Případová studie: Postavení etické výchovy v kurikulu

SPURNÁ, Michaela a Josef MAŇÁK

Základní údaje

Originální název

Případová studie: Postavení etické výchovy v kurikulu

Název anglicky

Case study: The position of ethics education in the curriculum

Autoři

SPURNÁ, Michaela (203 Česká republika, domácí) a Josef MAŇÁK (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

1. vyd. Praha, Píšová, M., Kostková, K., & Janík, T. (Eds.), Kurikulární reforma na gymnáziích: případové studie tvorby kurikula, od s. 242-268, 27 s. Kurikulum G, 2011

Nakladatel

Výzkumný ústav pedagogický v Praze

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Obor

50300 5.3 Education

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14410/11:00055723

Organizační jednotka

Pedagogická fakulta

ISBN

978-80-87000-78-6

Klíčová slova česky

etická výchova; cíle výuky; kurikulum; obsah výuky; případová studie

Klíčová slova anglicky

ethics education; case study; content of instruction; curriculum; goals;

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 27. 2. 2012 19:34, Mgr. et Mgr. Michaela Spurná, Ph.D.

Anotace

V originále

V této kapitole je představena případová studie učitele, který se podílel na tvorbě školního vzdělávacího programu a v oborech společenskovědních jej na gymnáziu realizuje. Analýzy provedené v rámci případové studie se zaměřují především na cílovou a na obsahovou dimenzi kurikula. Při analýzách cílové dimenze kurikula se zaměřujeme na to, jak učitel pojímá klíčové kompetence a dále intrapersonální, interpersonální a metasociální vztahy jako očekávané výstupy etické výchovy. Při analýzách obsahové dimenze kurikula jde o to zjistit, jak učitel přistupuje k problematice transformace obsahu a strukturování obsahu. V závěru kapitoly jsou otevřeny některé aktuální problémy týkající se tvorby a realizace kurikula etické výchovy a problematiky jako takové.

Anglicky

The chapter introduces a case study of a teacher participating in the development of school curriculum and who implemented it in social science disciplines at the upper-secondary school. Analyses carried out in the case study were aimed at goal and content dimension of the curriculum. In the analysis of the goal dimension of the curriculum we aimed at the teacher’s conception of the key competencies, and intrapersonal, interpersonal and metasocial relationship as expected outcomes of ethics education. In analysing content dimension of the curriculum we were investigating what is the teacher’s view of the process of transformation and content structure. Towards the end of the chapter some problems of the subject curriculum development and realization in the context of the upper-secondary level are discussed.