HERCIK, Jan, Ondřej ŠERÝ a Václav TOUŠEK. Post-Military Areas in the Czech Republic and their Revitalization - Examples of the Towns of Hodonín and Uherské Hradiště. Acta Universitatis Palackianae Olomucensis, Facultas Rerum Naturalium, Geographica. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, 2011, roč. 42, č. 2, s. 107-119. ISSN 1212-2157.
Originální název Post-Military Areas in the Czech Republic and their Revitalization - Examples of the Towns of Hodonín and Uherské Hradiště
Autoři HERCIK, Jan (203 Česká republika, garant), Ondřej ŠERÝ (203 Česká republika, domácí) a Václav TOUŠEK (203 Česká republika).
Vydání Acta Universitatis Palackianae Olomucensis, Facultas Rerum Naturalium, Geographica, Olomouc, Univerzita Palackého v Olomouci, 2011, 1212-2157.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor Zemský magnetismus, geodesie, geografie
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14310/11:00059981
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova anglicky revitalization; post-military areas; Czech Republic; Hodonín; Uherské Hradiště
Štítky AKR, rivok
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: RNDr. Ondřej Šerý, Ph.D., učo 184504. Změněno: 18. 2. 2014 17:24.
One of the basic transforming processes of the period after 1989 is the process of demilitarization. Among other things, one of its consequences is the emergence of abandoned military buildings and areas – so-called military brownfields. This kind of brownfield has a large number of specifics, to which subsequent revitalization necessarily must be adapted. As a large portion of these areas is situated within municipalities or is directly adjacent, it is essential that the revitalization of these sites must be approached with great sensitivity. Two examples of an approach to the revitalization of former barracks sites located within cities are shown in this article.
Návaznosti
MUNI/A/0966/2009, interní kód MUNázev: Projevy globální environmentální změny v krajinné sféře Země (Akronym: PROGLEZ)
Investor: Masarykova univerzita, Projevy globální environmentální změny v krajinné sféře Země, DO R. 2020_Kategorie A - Specifický výzkum - Studentské výzkumné projekty
VytisknoutZobrazeno: 29. 6. 2024 18:09