PROKSOVÁ, Kateřina, Karel NOVOTNÝ, Michaela GALIOVÁ, Tomáš VACULOVIČ, Jan KUTA, Monika NOVÁČKOVÁ a Viktor KANICKÝ. Studium distribuce prvků v močových kamenech technikou laserové ablace ve spojení s hmotnostní spektrometrií s indukčně vázaným plazmatem. Chemické listy. roč. 106, č. 3, s. 229-235. ISSN 0009-2770. 2012.
Originální název Studium distribuce prvků v močových kamenech technikou laserové ablace ve spojení s hmotnostní spektrometrií s indukčně vázaným plazmatem
Název česky Studium distribuce prvků v močových kamenech technikou laserové ablace ve spojení s hmotnostní spektrometrií s indukčně vázaným plazmatem
Název anglicky Study of Elemental Distribution in Urinary Stones by Laser Ablation Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry
Autoři PROKSOVÁ, Kateřina (203 Česká republika, domácí), Karel NOVOTNÝ (203 Česká republika, domácí), Michaela GALIOVÁ (203 Česká republika, domácí), Tomáš VACULOVIČ (203 Česká republika, domácí), Jan KUTA (203 Česká republika, domácí), Monika NOVÁČKOVÁ (203 Česká republika, domácí) a Viktor KANICKÝ (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Chemické listy, 2012, 0009-2770.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10406 Analytical chemistry
Stát vydavatele Česká republika
Impakt faktor Impact factor: 0.453
Kód RIV RIV/00216224:14310/12:00057432
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
UT WoS 000301911700013
Klíčová slova česky laserová ablace; hmotnostní spektrometrie v indukčně vázaném plazmatu; LA-ICP-MS; biominerály; močové kameny
Klíčová slova anglicky laser ablation; inductively coupled plasma mass spectrometry; LA-ICP-MS; biominerals; urinary stones
Štítky AKR, rivok
Příznaky Mezinárodní význam
Změnil Změnila: Ing. Andrea Mikešková, učo 137293. Změněno: 11. 4. 2013 18:13.
Jmenovaná technika (LA-ICP-MS) je vhodná pro mapování prvkové distribuce v močových kamenech. Byly porovnávány dva způsoby laserové ablace, liniové skeny a rastr oddělených ablačních kráterů. Korelace obsahů jednotlivých prvků mezi sebou umožňuje určit mineralogickou strukturu močových kamenů. Výsledky budou použity pro objasnění vzniku a růstu močových kamenů.
Anotace anglicky
The title technique (LA-ICP-MS) is suitable for mapping of elemental distribution in urinary stones. Two ablation modes have been compared, namely line scan and raster of isolated ablation spots. The correlation between some elements made it possible to estimate the proportions of particular minerals in the urinary stones. The results will be used for comprehensive evaluation of the emergence and growth of urinary stones.
Návaznosti
GA203/09/1394, projekt VaVNázev: Chemická, mineralogická a statistická analýza souboru močových konkrementů pacientů ostravské aglomerace
Investor: Grantová agentura ČR, Chemická, mineralogická a statistická analýza souboru močových konkrementů pacientů ostravské aglomerace
ME08002, projekt VaVNázev: Použití spektroskopie laserem buzeného plazmatu (LIBS) a laserové ablace ve spojení s ICP-OES/MS spektroskopií pro chemické mapování biominerálů