Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
Tento blog píše
FotografieFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Starší příspěvky
Kategorie
Vlastníci blogu: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Právo číst: kdokoliv v Internetu, pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
Právo komentovat: pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
« 1  ... 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80  ... 107 »
30. 3.
2010

Přiřazení výsledku k internímu projektu MU v Publikacích

Dosud nehodnoceno.
Novinky

V minulém roce představil vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) novou verzi agendy Publikací, která léta sloužila k evidenci publikačních záznamů. Letos byla agenda správy publikací obohacena o možnost přiřazení výsledku k libovolnému kódu projektu evidovaného v univerzitním systému pro správu projektů ISEP. Výsledek tak bude prezentován jak v systému ISEP, tak i na http://muni.cz/.

Způsob přiřazení výsledku ke kódu projektu je jednoduchý, provádí se v aplikaci pro vkládání/úpravu publikačních záznamů IS MU:
Publikace → Vložit novou publikaci/nový výsledek → Návaznosti výsledků a projektů (výzkumných záměrů) → výběr "interní kód MU" v menu typů projektů/záměrů. Současně se zadává kód projektu ze systému ISEP.

Obr. 1: Návaznost výsledků a projektů a přiřazení interního kódu MU.

Pozn.: ISEP MU je informační systém pro evidenci projektů, vyvíjený na MU od roku 1999. Jeho základem je centrální celouniverzitní databáze vědeckých, výzkumně-vývojových, komerčních a interních projektů realizovaných na MU.

Přenos interních kódů do RIV

Interní kódy MU nelze přenášet do RIV, protože se při přenosu ignorují. Pokud někdo chce svoji publikaci vykázat do RIVu, musí být přiřazena k alespoň jednomu výzkumnému záměru (položka menu "plnění výzkumného záměru") nebo jednomu projektu VaV (položka menu "řešení projektu VaV") nebo musí být označena zaškrtávátkem "Výsledek vznikl v rámci specifického výzkumu na vysoké škole".

Obr. 2: Volba typu financování.

Pokud existuje shodný kód interního projektu MU s projektem VaV nebo s výzkumným záměrem, již se k němu nevybírá „interní kód MU“. V tomto případě uživatel vybere buď „řešení projektu VaV“ nebo „plnění výzkumného záměru“. IS MU kontroluje, zda uživatel zadal správnou volbu a nepovolí chybné označení.

I nadále lze jednu publikaci/výsledek v IS MU přiřadit k libovolnému počtu projektů či záměrů (tzn. i více než k jednomu).

Zobrazení chybových přenosů do RIV

Informační systém IS MU hlídá špatně vyplněné údaje u publikací, které se mají do RIVu přenášet. Tyto chyby lze nyní zobrazovat jak hromadně v aplikaci
Publikace → Pomůcky k publikacím/výsledkům → Informace .. Kontrola RIV pracoviště, osoby, roky
nebo čistě informativně na titulní straně Publikací. Prostřední číslo v závorce vyjadřuje počet publikací, které mají chybně zadané údaje pro přenos do RIV.

Obr. 3: Prostřední číslo značí počet chybně zadaných publikací pro RIV.

Více informací k Publikacím lze nalézt v Nápovědě Osobní administrativa → Nápověda → Učitel .. Publikace.

30. března 2010

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
15. 3.
2010

Služba IMAP v novém rozhraní pošty

Dosud nehodnoceno.
Novinky

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) přichází s další novinkou, která se tentokrát týká aplikace Pošta. Každý uživatel IS MU má zřízenou doživotní e-mailovu schránku, kterou může využívat i po ukončení studia a ukončení aktivního vztahu k univerzitě. Poštovní aplikace je průběžně modernizována a vylepšována dle podnětů svých uživatelů. Nyní je nově dostupný přístup k poště prostřednictvím protokolu IMAP (Internet Message Access Protocol).

Díky této nové službě může uživatel číst poštu, která chodí na jeho univerzitní e-mailovou adresu, ve svém oblíbeném poštovním klientovi, jako je například Microsoft Outlook nebo Mozilla Thunderbird. Vývojový tým IS MU tak rozšiřuje dosud stávající možnost stahování pošty pomocí POP3 protokolu.

Obr. 1: Nápověda k nastavení protokolu IMAP pro Poštu v IS.

IMAP na rozdíl od staršího protokolu POP3 umožňuje přístup ke zprávám z více počítačů. Nevyžaduje stažení zpráv na lokální počítač, a tudíž jsou zprávy přístupné ze všech počítačů, které uživatel používá. Pomocí protokolu IMAP je možné přistupovat k více složkám v rámci jedné schránky. Ve svém poštovním klientovi tak uživatel může zároveň vidět Příchozí poštu, Rozepsané zprávy, Odeslané zprávy, Koš a další složky, které v IS MU používá. V neposlední řadě stojí za zmínku efektivnější přístup ke zprávám. IMAP totiž nabízí sofistikované možnosti např. rychlejšího stažení příloh i při pomalém připojení.

15. března 2010

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
22. 2.
2010

Nová značka v Prezentátoru

Dosud nehodnoceno.
Novinky

Informační systém Masarykovy univerzity (IS MU) uchovává velké množství informací, které jsou mnohdy potřeba v různých formátech zobrazovat či zpracovávat. K tomuto účelu již léta slouží aplikace "Prezentátor" implementovaná v IS MU.

Prezentátor je mocný nástroj, který dokáže zobrazit informace o předmětech, publikacích nebo osobách v uživatelem definované struktuře. Uživatel Prezentátoru předloží šablonu, ve které specifikuje pomocí značek, jaké informace v jakém formátu a rozsahu chce z IS MU získat. Prezentátor umí následně data zobrazit, tisknout nebo uložit v různých formátech, aby usnadnil pozdější zpracování.

Prezentátoru je potřeba dodat šablonu, kterou doplní o data 
z IS.

Obr. 1: Prezentátoru je potřeba dodat šablonu, kterou doplní o data z IS.

Uživatelé mohou využít širokou paletu značek, které skládají do větších celků k dosažení chtěného výstupu. Značkou je v tomto případě myšlena atomická informace např. ISBN publikace. Vývojový tým IS MU neustále rozšiřuje sortiment značek pro výpis údajů nově vznikajících agend a rovněž reaguje i na podněty a potřeby svých uživatelů.

Značky, které lze pro výstup využít, jsou definovány 
v návodu.

Obr. 2: Značky, které lze pro výstup využít, jsou definovány v návodu.

Prezentátor je určen především pokročilým uživatelům, kteří si chtějí sami nastavit, co potřebují zobrazit - co je z IS MU zajímá. Tato aplikace nachází velké uplatnění zejména u administrativních pracovníků MU, kteří pomocí ní velmi jednoduše a efektivně např. exportují specifická data do MS Excel pro hromadnou korespondenci nebo tvorbu nejrůznějších statistik.

Více informací k práci s Prezentátorem lze nalézt v návodu Osobní administrativa → Publikace → Pomůcky k publikacím/výsledkům → Informace .. Prezentátor → Návod.

22. února 2010

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
22. 2.
2010

Možnosti využití štítků v Publikacích

Dosud nehodnoceno.
Novinky

V několika předchozích novinkách jsme informovali, že vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) spustil v letních měsících roku 2009 novou verzi agendy Publikace. Možnosti aplikace se nadále rozšiřují a nyní bychom vám rádi představili štítky, které lze v aplikaci přidělovat jednotlivým publikačním záznamům. Štítky mohou uživatelé využít ke snazšímu třídění publikací (lze podle nich publikace i vyhledávat) nebo k vytváření seznamů publikací pro různé, např. studijní, účely (učitelé tak mohou vytvořit seznam doporučené literatury pro jednotlivé předměty a odkaz na jednotlivé seznamy mohou vkládat např. do syllabů či interaktivních osnov daných předmětů).

Za štítek lze považovat jakýkoliv nápis charakterizující význam publikace, ke které byl přidělen. Jedná se tedy o jakousi jmenovku publikace. Jedním štítkem může být označeno i více publikací. Štítek může být veřejný, takže jej uvidí všichni uživatelé přihlášení do systému. Štítek lze vést též jen jako soukromý, aby jej viděl pouze jeho zadavatel.

Vložení štítků v editaci publikačního záznamu.

Obr. 1: Při vkládání štítků v editaci publikačního záznamu vidí uživatel i veřejné štítky publikace od jiných uživatelů.

Pro účely prezentace seznamu publikací lze nyní využít možnosti označování publikací štítky. Publikacím, které mají být do seznamu začleněny, stačí přiřadit nějaký veřejný štítek (v případě přiřazení soukromého štítku danou publikaci v seznamu uvidí pouze majitel štítku).

Příklady použití: Uživatel označí vybrané publikace stejným veřejným štítkem a poté si zobrazí jejich seznam. Jednoduchou webovou adresu tohoto seznamu může vložit např. na svou Osobní stránku, svůj web apod. a prezentovat tak např. svá autorská díla. Veřejné štítky usnadňují vyhledávání podobně jako klíčová slova - lze se tak dopracovat k publikacím s určitou tématikou či určitého oboru. Nová verze aplikace Publikací umožňuje i další hromadné operace se seznamem publikací, tedy i seznamem podle určitého veřejného štítku.

Seznam publikací dle štítku 'health'.

Obr. 2: Seznam publikací dle štítku 'health'.

Další informace k agendě Publikací naleznete také v novinkách Správa publikací v novém kabátě a Načítání publikací z citačních záznamů.

Více pak o publikacích v IS MU v Nápovědě Osobní administrativa → Nápověda → Učitel .. Publikace.

22. února 2010

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
« 1  ... 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80  ... 107 »