Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
Tento blog píše
FotografieFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Starší příspěvky
Kategorie
Vlastníci blogu: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Právo číst: kdokoliv v Internetu, pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
Právo komentovat: pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
« 1  ... 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84  ... 107 »
18. 10.
2009

Klikací soutěže o pořadí ve frontě

Dosud nehodnoceno.
Novinky

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) nedávno spustil novou agendu tzv. klikacích soutěží. Tato agenda byla vytvořena s cílem zajistit pohodlnou registraci zájemcům o nejrůznější nabídku, u které poptávka výrazně převyšuje nabídku, a kde tudíž mohou být uspokojeno pouze několik prvních zájemců do rozebrání kapacity.

Časovou soutěž lze využít pro soutěž o vstupenky do divadla, přihlášení do lukrativního kurzu, případně pro jiné limitované nabídky různého typu z Obchodního centra. Tedy pro jakoukoliv akci, u níž je očekáváno velké množství zájemců a která by vyvolala nadměrné zatížení systému klikáním zájemců v krátkém časovém úseku a současně není určena pro běžný prodej v Obchodním centru nebo jiný způsob registrace, které IS MU umožňuje. Prostřednictvím klikací soutěže je možné, aby systém ve velmi krátkém čase obsloužil stovky, tisíce či až desítky tisíc zájemců. Díky této agendě lze přesunout kritickou dobu zátěže, ve které záleží na časovém momentu elektronického „kliknutí“, mimo vlastní systém. Tím se jednak výrazně zrychlí proces registrace (soutěžící nečeká minuty na obnovení stránky) a navíc soutěž neomezí ostatní uživatele systému, kteří se jí neúčastní.

Právě z důvodu rozložení zátěže systému rozděluje agenda časových soutěží elektronickou registraci do soutěže na tři fáze:

V první fázi získává zájemce na adrese http://souteze.is.muni.cz/ kód, který určí jeho pořadí ve vybrané soutěži. V této fázi se soutěží, tj. kliká o pořadí v soutěži, a pro pořadí účastníka je rozhodující okamžik, kdy byl jeho kód vygenerován.

Klikací soutěž.

Obr. 1: Klikací soutěž.

Získaný soutěžní kód.

Obr. 2: Získaný soutěžní kód.

Ve druhé fázi musí uživatel svůj kód registrovat. V této fázi zjistí, zda byl v soutěži úspěšný - pořadí určuje "časová známka kódu". Registrace do soutěže probíhá dle individuálního rozhodnutí soutěžícího, do 24 hodin od platnosti kódu, a nezáleží na tom, kdy soutěžící během stanoveného intervalu registraci potvrdí.

Po úspěšné registraci následuje třetí fáze soutěže, kdy má účastník nárok na čerpání výhry. V určené lhůtě musí například vyzvednout vstupenky nebo zaplatit danou službu v Obchodním centru. Pokud nedojde k vyřízení soutěžního kódu ve stanovené lhůtě, kód se stává neplatným a kapacita se uvolňuje pro další zájemce, kteří jsou o tomto automaticky informováni e-mailem.

Více o časových soutěžích v IS MU v Nápovědě Osobní administrativa → Nápověda → Komunikace .. Klikací soutěže o pořadí ve frontě.

18. října 2009

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
18. 10.
2009

IS po kapkách

Dosud nehodnoceno.
Novinky

V září se na chodbě Fakulty informatiky Masarykovy univerzity začaly na velké obrazovce promítat slajdy "IS po kapkách". Promítání slajdů, které oslovuje jak studenty, tak učitele nebo referenty oddělení, zajistilo Centrum výpočetní techniky FI MU spolu s pracovníky IS MU.

Obrazovka na chodbě FI MU.

Obr. 1: Obrazovka na chodbě FI MU.

Na obrazovce se ve stručných slajdech nabízejí uživatelům různé tipy z ISu výstižnou formou. Počet tipů (slajdů) se rozrůstá, takže na obrazovce se postupně objevují nové a nové informace. "Kapky" jsou symbolem pro rychlé, stručné dávkování tipů a informací. Do sekvence těchto "kapek" se zařazují vždy aktuální „kapky“, které se vztahují k danému období v semestru – ať už jde o období registrace a zápisu před začátkem semestru nebo zkouškové období.

Příklad slajdu pro studenty

Obr. 2: Příklad slajdu pro studenty.

Slajdy nejsou určené pouze studentům, pro které jsou připravené tipy, jak rychle a efektivně využít agendy ISu, ale i pedagogům, kteří zde najdou krátké rady, jak pohodlně zvládnout administrativu svého kurzu. Objevují se zde i obecné informace pro všechny uživatele ISu.

Příklad slajdu pro učitele.

Obr. 3: Příklad slajdu pro učitele.

V úvodu slajdů je napsáno, pro koho je „kapka“ určena. Tyto rady jsou podle cílové skupiny řazeny do kategorií i na blogu (http://is.muni.cz/blog/kapky), kde se o ISu po kapkách můžete dozvědět více. Zde najdete i obsáhlejší informace k jednotlivým slajdům a také odkazy do nápovědy, do novinek v ISu či do průvodců.

Příklad slajdu pro všechny uživatele.

Obr. 4: Příklad slajdu pro všechny uživatele.

Cílem takto promítaných slajdů na velké obrazovce umístěné na frekventovaném místě fakulty je zaujmout člověka, který kolem prochází. Proto jsou použita pouze krátká a výstižná sdělení, mnohdy doplněná o ilustrační obrázek nebo přímo screen z ISu.

Pokud by se náhodný kolemjdoucí chtěl o tématu dovědět více, podrobnější informace najde na blogu. Tato obrazovka také umožňuje informovat uživatele o novinkách v ISu, na slajdu je každá taková novinka označena zvýrazňujícím, oranžovým proužkem.

18. října 2009

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
14. 9.
2009

Zveřejnění údajů ostatním uchazečům o studium

Dosud nehodnoceno.
Novinky

Masarykova univerzita již několik let umožňuje uchazečům o studium podání elektronické přihlášky prostřednictvím Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU). E-přihláška představuje bezesporu nejpohodlnější a nejméně časově náročný způsob přihlášení k přijímacímu řízení a oproti klasické papírové přihlášce má řadu výhod.

Nyní přichází IS MU s dalším vylepšením. Každý uchazeč o studium má nově možnost zveřejnit údaje o sobě a zkontaktovat se tak s ostatními uchazeči, případně studenty, ještě před započetím studia.

V e-přihlášce lze zveřejnit studijní obor, na který se uchazeč hlásí, a místo jeho bydliště. Pokud je uchazeč již studentem MU, pak může zveřejnit i fakt, že studuje určitý předmět nebo je přihlášen do určité seminární skupiny. Student si může nastavit i globální zveřejnění ve všech minulých, současných i budoucích zaregistrovaných či zapsaných předmětech či přihlášených seminárních skupinách.

Smyslem služby je umožnit uchazečům a studentům navázat kontakt mezi sebou. Ti, kteří o sobě určité údaje uveřejní, vidí i údaje ostatních zveřejněných osob. Zároveň jsou však tyto údaje dostupné pouze těm, kdo zveřejnili své. Kontakty navázané přes e-mail mohou uchazeči prakticky využít např. za účelem společného bydlení, spolujízdy, výměny studijních materiálů ap.

Zveřejnit se

Obr. 1: Zveřejnění se v e-přihlášce.

Více ke zveřejnění se v IS MU v nápovědě Osobní administrativa → Nápověda → Komunikace .. Zveřejnit se.

14. září 2009

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
14. 9.
2009

Využití registračních šablon pro tisk studijního katalogu

Dosud nehodnoceno.
Novinky

Již léta používaná agenda registračních šablon v Informačním systému (IS MU), která slouží především k registraci a zápisu předmětů na začátku semestru, nyní umožňuje využití při sestavování studijního katalogu. IS MU ve spolupráci s některými fakultami tak nabízí nejen svým uživatelům, ale také široké veřejnosti, stále aktuální studijní katalogy daného akademického roku a možnost jejich okamžitého tisku z internetového prohlížeče.

Studijní katalogy se zpravidla musejí připravovat s velkým časovým předstihem, aby byly k dispozici při zápisech studentů do prvních ročníků. Jednorázový tisk studijních katalogů s sebou však přináší i riziko, že se již při svém vydání katalogy stávají neaktuálními, neboť do začátku výuky často zbývá několik měsíců. Fakulta se rozhodne některé předměty nevypisovat nebo naopak nabídnout studentům nové předměty, změní se vyučující apod. Studijní katalog realizovaný v IS MU přináší revoluční změnu – stále aktuální katalog. Díky tomu, že informace o předmětech jsou generovány přímo z databáze, získá uživatel vždy přehled o aktuálním stavu předmětů. Jakmile správce katalogu zanese změnu do katalogu předmětů, je okamžitě tato změna dostupná uživateli.

Katalog obsahuje jak seznam vypisovaných předmětů daného akademického roku, tak textové pokyny. Textová část popisuje povinnosti, které musí student během studia splnit. Pomáhá studentům prvních ročníků zorientovat se ve studiu. Mnoho oborů nabízí kromě textové části a přehledu vyučovaných předmětů také doporučený studijní plán. Tento plán ukazuje, jak je studium možné optimálně naplánovat a jak na sebe mají předměty navazovat. Doporučený studijní plán však není závazný.

Studijní katalogy se staly součástí registračních šablon. Šablony nabízejí několik možností zobrazení:

  • zobrazit včetně všech podúrovní
  • zobrazit včetně všech podúrovní a textových pokynů v nich
  • zobrazit včetně všech podúrovní a textových pokynů v nich pro tisk
  • zobrazit včetně všech podúrovní bez předmětů
  • zobrazit včetně všech podúrovní a textových pokynů v nich bez předmětů

Pokud si uživatel zobrazí šablonu pomocí možnosti zobrazit včetně všech podúrovní a textových pokynů v nich, zobrazí se mu texty i předměty. Kódy předmětů jsou zároveň odkazy, které umožní uživateli přejít na sylabus daného předmětu.

Přehled předmětů v katalogu

Obr. 1: Přehled předmětů v katalogu.

Velmi užitečnou možností je zobrazení včetně všech podúrovní a textových pokynů v nich pro tisk. Zde si každý uživatel (student, uchazeč atd.) může vytisknout katalog přímo z prohlížeče.

Doporučený studijní plán pro jednotlivé semestry

Obr. 2: Doporučený studijní plán pro jednotlivé semestry.

V současnosti studijní katalogy v IS nabízejí dvě fakulty – Fakulta sociálních studií a Filozofická fakulta. FSS z katalogů v IS vytváří pdf verze, které jsou vystaveny na webových stránkách fakulty. FF zašla ve využití šablon ještě dále. Nejenže z katalogu v IS vytváří pdf verzi katalogu, ale také tištěnou podobu katalogu. IS umožňuje prohlídku šablon široké veřejnosti. Toho FF využila a vložila na své webové stránky přímé odkazy na studijní katalogy jednotlivých oborů v IS.

Bylo potřeba registrační šablony přizpůsobit potřebám studijních katalogů, správci šablon na jednotlivých oborech se museli naučit s novou strukturou šablon pracovat a vkládali texty do šablon pomocí FCK editoru. FCK editor umožňuje editovat text v HTML kódu bez jakýchkoli znalostí tohoto kódu.

FCK editor

Obr. 3: Editor FCK k editaci šablon předmětů.

Dále již v registračních šablonách nebude pouze přehled předmětů aktuálního semestru, ale celého akademického roku. Pokud obor má poměrně stabilní studijní plány, pak naplnění šablon texty je víceméně jednorázovou záležitostí. V dalších letech se již textové části budou spíše jen kontrolovat a upravovat podle změn v oborech. Také přehled předmětů na celý akademický rok přinese úlevu v přípravě registračních šablon, protože již nebude zapotřebí vždy před registrací obsah šablony smazat a nahradit obsahem pro další semestr. U stabilnějších oborů opět dojde jen ke kontrole již zavedených předmětů a aktualizaci volitelných předmětů, kde bývá obměna předmětů běžná.

Dalším kladem je, že se spojila příprava katalogu s přípravou registračních šablon. Pokud správci šablon budou udržovat šablony aktuální, pak pro ně příprava katalogu nebude pracná - vše bude aktuální a připravené k tisku. Informace o oboru nyní mají plně pod kontrolou obory. Studijní katalog v šablonách lze též využít pro prezentaci oboru veřejnosti.

Více k práci se šablonami v IS MU v nápovědě Osobní administrativa → Nápověda → Katalog předmětů .. Manipulace s katalogem předmětů.

14. září 2009

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
« 1  ... 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84  ... 107 »