Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku

Technické značky

Technické značky se nevyskytují pouze na mapách pro orientační běh ale i na všech druzích topografických map.

601 Magnetické poledníky (severníky)

Magnetické poledníky jsou čáry umístěné na mapu tak, aby směřovaly k magnetickému severu. Jejich rozestup na mapě v měřítku 1:15 000 je 33,33 mm, což představuje 500 m ve skutečnosti. Pro mapy s jinými měřítky se čáry umísťují ve vzdálenostech, které reprezentují zaokrouhlený počet metrů (například 50 m, 100 m, 250 m, 500 m) a tak, aby rozestup byl mezi 20 mm a 40 mm na mapě. Severníky mohou být přerušeny tam, kde by zakrývaly malé objekty, jako balvany, kupky, srázy, větvení potoků, konce cest a tak dále. V oblastech s malým počtem vodních objektů lze použít modré čáry, jinak se značí černou barvou.

Magnetické poledníky (severníky)

602 Registrační značky

Uvnitř rámu mapy musí být umístěny v nesouměrných pozicích nejméně tři registrační značky, které jsou nutné pro kontrolu soutisku. Navíc má být umožněna i kontrola barev.

Registrační značky

603 Výšková kóta

Výškové kóty se užívají pro hrubý odhad výškových rozdílů. Výška se zaokrouhluje na metry. Číslice jsou orientovány k severu. Výška vodní hladiny se udává bez tečky.

Výšková kóta
Mgr. Jan Došla, Ph.D. |
CUS, Fakulta sportovních studií, Masarykova univerzita |
Návrat na úvodní stránku webu, přístupnost |