CVT FI

Novinky, zajímavosti a změny v provozu počítačů, počítačové sítě, prezentační a další techniky na FI MU. Další informace jsou dostupné v Technických informacích na webu fakulty.

Pro hlášení problémů prosím kontaktujte příslušnou sekci CVT FI.

Informace o aktuálních problémech naleznete na stránce o výpadcích.

Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Právo číst: kdokoliv v Internetu
Právo komentovat: kdokoliv přihlášený v ISu

Stav sieťovej infraštruktúry v novej budove

Informačně přínosné | 12 | 12
Mgr. Tomáš Szaniszlo (CVT FI MU), učo 359894
infrastruktura
V tomto období sa blíži ku koncu prebiehajúce výberové konanie na sieťové prvky do novej budovy. Momentálne pokrytie novej budovy sieťou je zatiaľ realizované provizórne v rámci našich možností.

Plánovaný nákup sieťových prvkov

V súvislosti so stavbou nových častí A a S budovy FI bolo začiatkom leta iniciované výberové konanie na hardvér a sieťové prvky. Jeho súčasťou sú nasledovné položky:

• switche
  • access pointy (AP)
  • optické/metalické káble
  • IP kamery
  • servery

Switche a AP kupované v tomto výberovom konaní budú zabezpečovať sieťovú konektivitu v novej budove. Avšak vzhľadom na to, že ide o výberové konanie veľkého rozsahu, sú s ním spojené viaceré pomerne dlhé administratívne lehoty, a preto ešte nebolo úplne uzavreté a zariadenia ešte nie sú dodané.

Momentálne je výberové konanie v ukončenom stave a plynie lehota na dodanie zariadení. U niektorých zariadení sú navyše súčasťou zmluvy akceptačné testy na overenie vhodnosti zariadenia a toho, že spĺňa nami očakávané parametre.

Aktuálny stav siete

V súčasnosti je v novej budove sieť riešená provizórne pomocou obmedzených zásob switchov a AP, ktoré máme k dispozícii. Preto sú v niektorých lokalitách zapojené len nevyhnutné počty sieťových zásuviek, zvyčajne s linkovou rýchlosťou 1 Gbps, miestami však len 100 Mbps. Zároveň z dôvodu nedostatku AP je nová budova pokrytá WiFi signálom len v obmedzenom rozsahu.

Keď začalo byť jasné, že dodávka AP nestihne doraziť do začiatku semestra, problematickú situáciu s WiFi sme sa snažili vyriešiť objednaním menšieho množstva AP na preklenutie tohto obdobia, ktoré bolo realizované v rámci výberového konania s rýchlejším priebehom. Avšak z dôvodu problému s dostupnosťou zariadení u výrobcu nám požadované AP ešte stále neboli dodané.

V novej budove sú momentálne za pomoci starších modelov AP v obmedzenej miere pokryté WiFi signálom prednáškové miestnosti v A2 a A3. Tieto AP však nie sú stavané na pokrytie takého množstva bezdrôtových zariadení, čo občas spôsobuje problémy s ich stabilitou a ich výpadky. Tomu sme sa v rámci možností snažili zamedziť kontrolou dostupnosti AP a ich automatickým reštartom v prípade, že sa dostanú do nestabilného stavu (to umožňuje napájanie AP cez PoE). Tým došlo k redukcii nedostupnosti WiFi v tejto oblasti bez nutnosti nášho manuálneho zásahu v prípade problémov tohto typu.

Ukážka komunikačného racku s momentálne osadenými switchmi a patch panelmi v novej budove.

Záverom

Je ťažké predvídať reálnu dobu dodania zariadení, avšak u väčšiny zariadení (s výnimkou AP) odhadujeme, že nám by nám mohli byť dodané začiatkom decembra. U AP je výhľad vzhľadom na uvedené okolnosti menej priaznivý a je možné, že budú dodané v priebehu decembra, v horšom prípade v januári. Následne po dodaní zariadení bude v ráde týždňov prebiehať ich konfigurácia a inštalácia do prevádzky.

Preto prosíme o pochopenie a trpezlivosť.

« Datacentrum: napájení (2. 11. 2014 23:29) | Výpadek fakultního routeru - zkušenosti » (14. 11. 2014 18:07)