CVT FI

Novinky, zajímavosti a změny v provozu počítačů, počítačové sítě, prezentační a další techniky na FI MU. Další informace jsou dostupné v Technických informacích na webu fakulty.

Pro hlášení problémů prosím kontaktujte příslušnou sekci CVT FI.

Informace o aktuálních problémech naleznete na stránce o výpadcích.

Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Právo číst: kdokoliv v Internetu
Právo komentovat: kdokoliv přihlášený v ISu

Novinky z unix@fi za 02/2020

Zajímavé | 6 | 6
Mgr. Tomáš Szaniszlo (CVT FI MU), učo 359894
unix

Vstup do PC haly zozadu, captive portál na wlan_fi, väčšie /var/tmp na Aure, problém s „bootovacou“ obrazovkou Nymfe.

Infraštruktúra a hardvér

Zadný vstup do PC haly Na základe otázky v diskusnom fóre FI MU sme po zvážení okolností sprístupnili zadný vchod PC haly i pre vstup, nielen výstup.

Captive portál na wlan_fi Na základe podnetu v IT ideas sme po istej dobe prípravy spustili 10. februára captive portál na sieti wlan_fi.

Vzhľadom na to, že nejde o úplne jednoduchú technológiu, nevieme bohužiaľ garantovať jej spoľahlivosť a berieme to teda ako skúšobnú prevádzku, aby sme vyhodnotili prínosy a negatíva. Táto služba má nasledujúce obmedzenia:

• nie všetky zariadenia ho detegujú (napr. Android 6)
  • funguje len s bezdrôtovým pripojením cez nové AP, t.j. v tejto chvíli nie v D1, A5, ani budove S

Pokiaľ by ste narazili na nečakané správanie či iný problém, budeme radi, keď nás naň upozorníte na wifi@fi.muni.cz.

Koniec problémov s IPv6 na Eduroame V súvislosti s takmer dokončenou výmenou AP: na pôvodných AP sme už dlhšiu dobu pozorovali občasný problém, kedy klienti pripojení cez Eduroam strácali IPv6 konektivitu. Po dlhšom skúmaní sa nám podarilo odhaliť problém v jadre démona hostapd spôsobujúci časové okná, kedy dochádzalo k zahadzovaniu multicast komunikácie (ktorá je nutná pre funkčnosť IPv6) v dôsledku výmeny kľúča GTK (preto k problému nedochádzalo na wlan_fi, ktoré WPA2, a teda ani GTK nepoužíva). Prakticky sme však tento problém neboli schopní riešiť. S prechodom na nové AP by ste už tento problém nemali pozorovať.

Väčšie aura:/var/tmp Na výpočtovom serveri Aura sme zvýšili kapacitu úložiska /var/tmp z pôvodného 1 TB na 4 TB (s priestorom na ďalšie budúce zvyšovanie). Recyklovali sme pri tom diskovú policu zo starého servera Anxur.

Linuxové stanice Nymfe

„Bootovacia“ obrazovka na Nymfách Od 10. februára sme začali pozorovať problémy s Nymfe: občas sa pri odhlásení nezobrazí prihlasovacia obrazovka (login greeter), ale na obrazovke zostanú správy o štarte systemd jednotiek z bootu.

K problému došlo zrejme v rámci obvyklých bezpečnostných aktualizácií, hoci downgrade či upgrade podozrivých balíčkov nepomohol, resp. už v repozitároch nie sú dostupné. Zdá sa, že je pomerne nedeterministický a zatiaľ sa nám ho bohužiaľ nepodarilo uspokojivo vyriešiť. Momentálne sme však schopní tento stav detegovať naším monitoringom.

Riešením (ktoré môžete použiť aj vy) je zabitie svojich procesov napr. príkazom killall -1 v textovej konzole (Ctrl-Alt-Fn) alebo cez SSH, prípadne nám problém nahláste podľa pokynov v PC miestnostiach na unix@fi.muni.cz, ale stroj nereštartujte.

Softvérové vybavenie a prostredie

OpenJDK Pre účely výuky sme na stroje Nymfe nainštalovali OpenJDK 11.

Moduly Nové moduly (pridané vami alebo nami pre potrebu výuky): IDE idea-2019.3, editor micro (je i v PATH), python3-3.7.6 (oproti 3.7.4 doplnené balíky matplotlib, seaborn, jupyterlab), rider-2019.3.2 (rider.sh), zsh-5.8.

Modulový git na Aise i Nymfách Špeciálne zmienim ešte git-2.25.1, ktorý rieši chybu predchádzajúceho git-2.17.1 pri klonovaní repozitára na Aise. Ak teda potrebujete z nejakého dôvodu používať git z modulov namiesto distribučného, nový modul funguje na Aise i Nymfe.

Web a technická dokumentácia

Výnimky v zálohovaní Do dokumentácie zálohovania sme doplnili zmienku o výnimkách cez .BACULA_NO_BACKUP.

Dostupnosť virtuálov Stratus.FI V dokumentácii Stratus.FI sme ujasnili, odkiaľ sú prístupné virtuálne stroje s privátnymi adresami (172.26.0.0/16).

Dokumentácia siete a firewallu FI Aby sme boli celkovo v tomto ohľade explicitnejší a jasnejší, aktualizovali sme dokumentáciu týkajúcu sa obmedzenia prístupu do siete FI MU. Nájdete tam koncepciu členenia siete FI, prehľad adresných rozsahov, úrovne prístupu podľa dôveryhodnosti siete či informácie o tunelovaní a blokovaní IP adries.

VNC na Nymfe i z Windows Posledne sprístupnený návod na vzdialený grafický prístup k Nymfe sme rozšírili i o návod pre prístup z Windows.

Vedeli ste, že…

… pokiaľ chcete klonovať nový projekt z nášho GitLabu, musíte použité URL pre origin upraviť (na metódu SSH či HTTPS). Problém je v tom, že po zapnutí podpory Kerbera zobrazuje GitLab v návodoch príkazy používajúce Kerberos a v súčasnosti to nie je možné zmeniť.

… máme FAQ pre macOS? Popisuje napríklad čo robiť, ak vám nefunguje XCode.

Záverom

Máte pripomienky, návrh na vylepšenie alebo jednoducho potrebu pochváliť nás? :-) Napíšte nám e-mail či využite IT ideas.

« Novinky z unix@fi za 01/2020 (10. 2. 2020 10:17) | Novinky z unix@fi za 03/2020 » (16. 4. 2020 14:11)