CVT FI

Novinky, zajímavosti a změny v provozu počítačů, počítačové sítě, prezentační a další techniky na FI MU. Další informace jsou dostupné v Technických informacích na webu fakulty.

Pro hlášení problémů prosím kontaktujte příslušnou sekci CVT FI.

Informace o aktuálních problémech naleznete na stránce o výpadcích.

Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Právo číst: kdokoliv v Internetu
Právo komentovat: kdokoliv přihlášený v ISu

Novinky z unix@fi za 05/2021

Zajímavé | 2 | 2
Mgr. Tomáš Szaniszlo (CVT FI MU), učo 359894
unix

Povýšenie a prechod z MySQL na MariaDB, privátnejšie skenovanie do adresára, kôš pre diskové obrazy Stratus.FI.

Stalo sa, stane sa

Nedostupnosť niektorých služieb z MU: Medzi stredou 12. 5. a pondelkom 17. 5. ste mohli v niektorých prípadoch zaznamenať problémy s dostupnosťou niektorých služieb ako Zoom alebo ČSOB zo siete FI/MU. Išlo o dva nezávislé problémy, ktoré boli postupne vyriešené – nevhodné blokovanie dôležitej adresy certifikačnej autority DigiCert (zabezpečujúcej služby CRL a OCSP) na úrovni siete MU a problém v routovaní sietí O2 a mračna AWS na úrovni siete CESNETu.

Služby

Povýšenie a prechod z MySQL na MariaDB: Z fakultnej databázy MySQL vo verzii 5.6 sme migrovali na fork MariaDB vo verzii 10.2. Napriek číselne veľkému skoku išlo technicky len o posun o cca dve vedľajšie/minor verzie vpred. Pre nové vlastnosti viď prehľad zmien (z najzaujímavejších zmieňme podporu nerekurzívnych i rekurzívnych Common Table Expressions (CTE), klauzuly WITH, window funkcií alebo podporu pre CHECK CONSTRAINT. Počas prázdnin máme v pláne povýšenie o ďalšie minor verzie.

Kôš pre diskové obrazy Stratus.FI: V úložisku obrazov virtuálnych strojov našej virtualizácie, ktorá je založená na Cephe, sme aktivovali funkciu CEPH trash, vďaka ktorej je možné prípadné omylom zmazané diskové obrazy obnoviť do dvoch týždňov od zmazania – v prípade potreby kontaktujte unix@fi.

Privátnejšie skenovanie do adresára: Na základe dopytu sme vedľa doterajšej možnosti skenovania dokumentov do mailu začali na vyžiadanie poskytovať zamestnancom možnosť skenovania do súkromného sieťového adresára. Pokiaľ je totiž výsledok skenovania väčší (cca od 20 MB), je jeho posielanie mailom problematické. Historicky sme poskytovali podobnú službu – skenovanie do zdieľaného priečinka – avšak v tomto prípade už ide o riešenie použiteľné i pre citlivé dokumenty.

Oprava občasných výpadkov GitLab Pages: Podarilo sa nám vypátrať príčinu a zabezpečiť nápravu zapeklitejšieho problému, vďaka ktorému občas dochádzalo k výpadkom funkčnosti GitLab Pages (pre konkrétnejšiu predstavu išlo typicky o jeden výpadok za mesiac či dva, v skorých ranných hodinách, trvajúci do troch hodín). Diagnostiku výrazne sťažovalo to, že (ako sa ukázalo až pri dôkladnejšom skúmaní) k výpadku dochádzalo s odstupom 10 dní od aktualizácie fakultnej inštancie GitLabu. Záujemcovia môžu nájsť viac informácií o probléme v issue GitLabu.

Odkazy na mailové skupiny v prehľade: Do aplikácie s prehľadom skupinových mailových adries sme doplnili navigačné kotvy na jednotlivé skupiny.

Anglická verzia Fadmin stránky VPN: Doplnili sme anglickú verziu aplikácie na získavanie konfigurácie FI VPN.

Prehľad použitých modulov: Primárne pre účely GDPR sme v súvislosti s nedávnou čistkou modulov pridali aplikáciu s prehľadom posledne použitých modulov.

Fakultný web a technická dokumentácia

Tipy pre inštaláciu linuxového stroja: Naše odporúčania pre inštaláciu linuxových strojov sme doplnili o odporúčanie nastaviť kernel.panic, monitoring procesov, tip na rasdaemon a tipy k sériovej konzole (baud rate a užitočný odkaz na TLDP).

Informatívnejšie chyby od fakultnej wiki: Vylepšili sme informatívnosť chybových správ fakultnej wiki. Napríklad namiesto doterajšej správy "Nepodařilo se inicializovat vstupní formát." sa zobrazí aj omnoho informatívnejšie upresnenie: "zam-960-452.jpg: invalid attribute 'width=100%': dimensions must be integers".

Odkaz na správu v aplikácii aktualít: V aplikácii zabezpečujúcej zobrazovanie noviniek na webe FI (získavaných z vývesiek ISu a magazínu M) sme u správ z vývesky ISu začali zobrazovať i odkaz na pôvodnú výveskovú správu. Toto sa týka len novozverejnených správ a po expirácii správy sa odkaz prestane zobrazovať (ISové URL totiž po expirácii prestane fungovať).

Aktualizácia obrázkových návodov wiki: V dokumentácii fakultnej wiki sme aktualizovali obrázky návodov v súvislosti s minuloročnou zmenou dizajnu. Nejde o obsahovú zmenu.

Vedeli ste, že…

(staré verzie Začíname s FI) na našom webe môžete nájsť v archíve i historické verzie Začíname s FI? A že sme sa ich snažili priebežne zostručňovať vidieť i na fakte, že najstaršia archivovaná verzia z 2005 mala vo forme brožúrky až 2⁴ strán.

(populárne stránky pod fi.muni.cz) podľa informácií od Google Search Console patria medzi tri dlhodobo najnavštevovanejšie stránky v doméne (a i subdoménach pod) fi.muni.cz tieto: 1. doplňovanie čiarok od NLP, 2. detekcia kódovania textu od NLP a 3. hlavná stránka webu FI.

Záverom

Máte pripomienky, návrh na vylepšenie alebo jednoducho potrebu pochváliť nás? :-) Napíšte nám mail či využite IT ideas.

Ak vás tieto novinky zaujali, môžete si zapnúť sledovanie blogu a následne zapnúť posielanie mailových upozornení.

« Novinky z unix@fi za 04/2021 (7. 5. 2021 11:43) | Novinky z unix@fi za 06/2021 » (14. 7. 2021 15:13)