CVT FI

Novinky, zajímavosti a změny v provozu počítačů, počítačové sítě, prezentační a další techniky na FI MU. Další informace jsou dostupné v Technických informacích na webu fakulty.

Pro hlášení problémů prosím kontaktujte příslušnou sekci CVT FI.

Informace o aktuálních problémech naleznete na stránce o výpadcích.

Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Právo číst: kdokoliv v Internetu
Právo komentovat: kdokoliv přihlášený v ISu

Novinky z unix@fi za 07/2024

Informačně přínosné | 5 | 5
Mgr. Tomáš Szaniszlo (CVT FI MU), učo 359894
unix

Lepší rozvrh v mape miestností, aktualizácia PgDB, mailový odpovedač verzus presmerovania

Infraštruktúra a hardvér

Vylepšenia a úpravy siete; dva výpadky v C: V júni nám dorazili novonakúpené switche, vďaka ktorým sme počas júla obnovovali prvky našej sieťovej infraštruktúry, s cieľom posunu od 10 Gbps k 40 Gbps a tiež zvyšovania redundancie optických trás. V rámci toho sme upravovali aj optickú trasu pre budovu C, ktorá by bola v jej doterajšej podobe zasiahnutá búraním budovy D. Počas týchto poobednajších prác, ktoré zahŕňali krátke lokalizované výpadky v ráde desiatok sekúnd, sme sa ale bohužiaľ nezaobišli bez dvoch dlhších odrezaní budovy C od zvyšku siete – v pondelok 1. 7. (17:42 až 18:04) a v utorok 2. 7. (17:00 až 17:49). Dôvodom boli poškodený optický kábel a nečakane sa prejavivší problém s transceiverom.

Softvérové vybavenie a prostredie

Nové moduly unix@fi: neovim-0.10.1 (dostupný aj priamo ako neovim).

Nové moduly od používateľov: texlive-2024 (aj ako texlive)

Služby

Lepší rozvrh v mape miestností:mape miestností nájdete po novom – vedľa odkazu na celosemestrálny rozvrh – aj odkaz s prehľadnejším rozvrhom len pre aktuálny týždeň.

Aktualizácia PgDB: Aktualizovali sme fakultnú databázu PostgreSQL z hlavnej verzie 13 na 14. O zvlášť zmienkyhodných výhodách (až na jednu nižšie) nevieme, ale zvedavci môžu nahliadnuť sem alebo sem.

GitLab 17 je späť:malá sága je (vďaka PgDB 14) uzavretá.

Mailový odpovedač verzus presmerovania:nastavení mailového odpovedača v prípade neprítomnosti sme doplnili kontrolu existencie presmerovania pošty. V takom prípade je totiž fakultný odpovedač úplne mimo hry a je nutné si automatickú odpoveď nastaviť inde, čo si však človek nemusel hneď uvedomiť.

Vedeli ste, že…

(SSH na Anxurovi na webových portoch) pokiaľ máte prístup na zamestnanecký server Anxur a pripájate sa naň cez SSH, môže sa vám hodiť informácia, že jeho SSH server počúva i na portoch 80 (HTTP) a 443 (HTTPS). To vie byť celkom užitočné v okriplenejších Wi-Fi sieťach, ktoré napríklad zakazujú komunikáciu na všetkých portoch mimo vybraných (napr. DNS, HTTP a HTTPS). Pre úplnosť dodajme, že v takejto situácii vie byť užitočnou aj naša VPN; a to aj v prípadoch, keď síce nemáte porty zakazované, ale neveríte bezpečnosti danej Wi-Fi siete.

(prístupy/účty bez štúdia) Skončili/prerušili ste štúdium? Ak nemáte iný vzťah s FI, strácate prístup k všetkým celofakultným službám (t. j. viazaným na fakultné prihlasovacie údaje či prevádzkovaným v doméne fi.muni.cz). Po strate nároku na účet dostanete mail o rušení fakultného účtu (po konci jarného semestra typicky v júli; doručuje sa na adresu v ISe – učo@mail.muni.cz) a následne sa účet o tri týždne zruší. Pokiaľ pracujete na záverečnej práci a fakultný účet je pre tieto účely nutný, kontaktujte vedúceho/vedúcu. Špecificky ešte zmienime, že strácate aj možnosť novej inštalácie softvéru z programu Azure Dev Tools.

O celouniverzitné služby sa, s výnimkou ISu, už my ako CVT FI nestaráme a priebeh tam môže byť iný. Ku kľúčovým z nich vám však prístup zostane: účet v ISe, prístup k ISovej pošte, prístup k Inetu. V obmedzenej miere zostáva napríklad prístup k službám Microsoft 365. Prístup k sieti Eduroam strácate.

Záverom

Máte pripomienky, návrh na vylepšenie alebo jednoducho potrebu pochváliť nás? :-) Napíšte nám mail či využite IT ideas.

Ak vás tieto novinky zaujali, môžete si zapnúť sledovanie blogu a následne zapnúť posielanie mailových upozornení.

« Novinky z unix@fi za 06/2024 (26. 7. 2024 13:50) | Novinky z unix@fi za 08/2024 » (6. 9. 2024 11:07)