15. 7.
2013
Informační systém Masarykovy univerzity (IS MU) nyní umožňuje počítání slov a znaků v odpovědnících a diskusních fórech. Tato funkcionalita byla dostupná již dříve, nikoli však přímo v ISu, ale prostřednictvím Čítače (pro počítání znaků), jednoho z externích nástrojů podporujícího zavádění pokročilých i multimediálních prvků do e-learningových agend v ISu. (Všechny externí nástroje jsou dostupné na Elportálu).
Počítání slov a znaků se dosud využívalo např. v dotaznících k bakalářské práci, kde omezení znaků pomáhá studentům stručně a jasně se vyjadřovat nebo ve státnicových odpovědnících, kam studenti vepisují volné odpovědi a vyučující si tak mohou stanovit jejich ideální rozsah. Dříve si studenti museli limit hlídat ručně.
V odpovědnících lze u otázek s volnou odpovědí (známé jako otázky typu "a") nově nastavit počítání vepsaného počtu znaků či slov. Učitel tak může kontrolovat, kolik slov nebo znaků student ve své odpovědi napsal, a zavedením limitu korigovat délku odpovědi. V případě počítání znaků je možné limit i omezit, tzn. že student po vepsání stanoveného počtu znaků již nemůže dále psát.
Zda byl limit studentem dodržen, učitel kontroluje přímo při prohlídce odpovědí. Informace o limitu se nachází i v aplikaci Obtížnost. Z obou aplikací je možné přímo hodnotit odpovědi do poznámkových bloků.
Studentovi se v odpovědníku zobrazuje, kolik slov nebo znaků již vepsal a kolik zbývá do limitu. Pokud je povolené limit překročit, vypíše se o kolik. V případě, že je limit pevně stanoven a student ho nesmí překročit, formulář nedovolí vepsat už žádný znak.
U tematických diskusních fór je možné nastavit zobrazování vepsaného počtu znaků a slov u jednotlivých příspěvků. Učitel tak může zadávat úkoly i prostřednictvím diskusního fóra a jednoduše kontrolovat splnění délky odpovědi.
O možnostech Odpovědníků jsme vás informovali již v novinkách Novinky v aplikaci Odpovědníky a Odpovědníky obohacené o další funkce pro učitele.
15. července 2013