Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
This blog is written by
PhotographsFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Blog owners: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Right to read: anyone on the Internet, a specific group of users: FI:CVT FI
Right to post comments: a specific group of users: FI:CVT FI
20. 4.
2010

Dynamická regulace zátěže

Not rated yet.
Novinky

Informační systém Masarykovy univerzity (IS MU) je v některých obdobích uživateli využíván více než v jiných (např. v období registrace předmětů nebo seminárních skupin, na začátku zkouškového období atd.). Pro správné fungování důležitých aplikací i při zvýšené uživatelské zátěži jsou v systému zavedeny čtyři stupně zátěže. Při každém stupni zátěže se automaticky vypínají některé aplikace systému, aby byla udržena kvalita poskytovaných služeb u ostatních důležitých aplikací. Stupeň 0 znamená žádnou nebo minimální zátěž, kdy jsou v provozu všechny aplikace, stupeň 3 znamená nejvyšší zátěž systému s největším množstvím dočasně nedostupných aplikací.

Dny okolo začátku semestru představují typicky výrazně větší zátěž pro IS. Více uživatelů přistupuje k IS MU a současně se finišuje s podáváním e-přihlášek. (V roce 2009 přistoupilo v jednom dni k systému až 33 096 uživatelů - více se lze dozvědět z Výroční zprávy za rok 2009.) V této době je typicky po celý den nastavený stupeň zátěže systému 1. Zvýšení zátěže systému i mimo začátek semestru mohou dále způsobovat např. hromadná elektronická zkoušení v IS MU pomocí odpovědníků nebo odevzdávání závěrečných prací a s tím spojená kontrola plagiátů. Zátěž stupně 1 znamená, že se uživatelům kromě osobních údajů nepřepočítávají ani údaje na titulní stránce a nemusí být přepočítány aktuální údaje pro všechny aplikace.

Nedávno byl do IS MU zaveden nový mechanismus dynamické regulace zátěže. Při stupni zátěže 1 a vyšším se tak na titulní stránce vypíše jen seznam aplikací bez aktuálních údajů a počtů příspěvků např. v Diskusních fórech, na Vývěskách a v E-volbách. Pokud byly aktuální údaje pro titulní stránku přepočítány méně než před 2 hodinami, použijí se při zvýšené zátěži v případě potřeby tyto starší údaje. Poklesne-li stupeň zátěže systému, aktuální údaje pro titulní stránku se přepočítají a zobrazí.

Tato úprava přináší uživateli drobné dočasné nepohodlí, které však vyváží fakt, že systém již nebude mít celé dny nastavený stupeň zátěže 1. Přepočítávání a zobrazování údajů se mění dynamicky v čase v závislosti na změnách stupňů zátěže systému.

Aktuální stupeň zátěže systému je zobrazen v levém sloupci na konci svislého menu dole. Přehled stupňů zátěže a související opatření lze nalézt v Osobní administrativa → Systém → Přehled stupňů zátěže systému.

20. dubna 2010

Not read yet0 commentspermalink
30. 3.
2010

Zpřehlednění žádostí o zrušení povinnosti opakovat předmět

Interesting | 1 | 1
Novinky

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) nabídl upravenou aplikaci, kterou používají studenti k podávání žádosti o zrušení povinnosti opakovat neúspěšně ukončený předmět. Zároveň bylo vylepšeno propojení žádostí s informacemi, které vidí vyučující v Záznamníku učitele.

Student Masarykovy univerzity má v současnosti právo požádat o povolení neopakovat předmět, který je pro něj vypsán jako volitelný a který již má jednou neúspěšně ukončený. Samozřejmě předmět smí neopakovat pouze tehdy, podá-li si prostřednictvím ISu příslušnou žádost a studijní oddělení jeho fakulty tuto žádost schválí.

Aplikace studentovi umožňuje podat žádost pouze v případech, kdy může být schválena podle Studijního a zkušebního řádu MU. Protože student je povinen podat žádost o neopakování předmětu u toho semestru, kdy měl předmět zapsán poprvé, systém nyní sám vyhodnotí, zda již student daný předmět v dalších semestrech úspěšně neabsolvoval a podaná žádost by tedy byla neopodstatněná. Žádosti dále není možné podávat u předmětů, které student již opakuje a tím se pro něj staly povinnými. IS navíc neumožní žádost podat v případě, pokud již uplynulo stanovené období.

Nyní je pouze na referentovi studijního oddělení, zda studentovu žádost schválí či zamítne. Až do obdržení kladného rozhodnutí však student musí postupovat tak, jako by stále měl povinnost předmět opakovat. Další novinkou je situace, kdy studijní oddělení studentovi žádost schválí a on je v době tohoto schválení již přihlášen na zkušební termín daného předmětu. Systém jej z tohoto termínu automaticky odhlásí. Navíc se učitel daného předmětu informaci o schválené žádosti dozví ze Záznamníku učitele v sekci Individuální informace o studentovi. Pokud byl student přihlášen na zkušební termín a IS MU jej automaticky odhlásil, odešle se informační e-mail o této změně jak studentovi, tak příslušnému vyučujícímu.

Obr. 1: Náhled Žádosti o neopakování předmětu.

Více informací o k neopakování předmětů nalezne uživatel v Nápovědě Osobní administrativa → Nápověda → Student .. Registrace a zápis předmětů.

30. března 2010

Not read yet0 commentspermalink
30. 3.
2010

Vyhledávání v publikační bázi NK ČR pomocí Publikací

Not rated yet.
Novinky

Uživatelé Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) využívají již řadu let agendu Publikace, která slouží k evidenci publikačních záznamů. Nedávno byly možnosti této agendy rozšířeny o tzv. „Vzdálené vyhledávání“. Tato aplikace umožňuje uživateli vzdáleně vyhledávat v publikační bázi Národní knihovny České republiky. Uživatelé IS MU tak díky této aplikaci mohou přímo skrze IS MU vyhledávat v systému Aleph Národní knihovny České republiky a vybrané publikace z něj do IS MU importovat.

Vzdálené vyhledávání je dostupné buď z aplikace Vyhledávání publikací v externí databázi (autentizováno) nebo pomocí odkazu "Vzdálené vyhledávání" v nové verzi titulní stránky agendy Publikace.

Obr. 1: Rychlý přístup k vyhledávání publikací v NK ČR z titulní stránky Publikací v IS MU.

Agenda značně usnadňuje uživatelům vkládání nových záznamů do IS MU. To ocení zejména vyučující, kteří každý semestr zadávají doporučenou literaturu ke svým předmětům. U většiny vkládaných záznamů nyní odpadá nutnost vyplňovat formulář nové publikace. Po vyhledání publikace lze volbou "Uložit vybrané publikace" tuto publikaci z NK ČR zavést do IS MU. U zavedené publikace se navíc zobrazí odkaz vedoucí na aplikaci, ve které lze nově uložený záznam zkontrolovat, případně i editovat jako jiné publikace v IS MU.

Více informací k Publikacím nalezne uživatel v Nápovědě Osobní administrativa → Nápověda → Učitel .. Publikace.

30. března 2010

Not read yet0 commentspermalink
30. 3.
2010

Přiřazení výsledku k internímu projektu MU v Publikacích

Not rated yet.
Novinky

V minulém roce představil vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) novou verzi agendy Publikací, která léta sloužila k evidenci publikačních záznamů. Letos byla agenda správy publikací obohacena o možnost přiřazení výsledku k libovolnému kódu projektu evidovaného v univerzitním systému pro správu projektů ISEP. Výsledek tak bude prezentován jak v systému ISEP, tak i na http://muni.cz/.

Způsob přiřazení výsledku ke kódu projektu je jednoduchý, provádí se v aplikaci pro vkládání/úpravu publikačních záznamů IS MU:
Publikace → Vložit novou publikaci/nový výsledek → Návaznosti výsledků a projektů (výzkumných záměrů) → výběr "interní kód MU" v menu typů projektů/záměrů. Současně se zadává kód projektu ze systému ISEP.

Obr. 1: Návaznost výsledků a projektů a přiřazení interního kódu MU.

Pozn.: ISEP MU je informační systém pro evidenci projektů, vyvíjený na MU od roku 1999. Jeho základem je centrální celouniverzitní databáze vědeckých, výzkumně-vývojových, komerčních a interních projektů realizovaných na MU.

Přenos interních kódů do RIV

Interní kódy MU nelze přenášet do RIV, protože se při přenosu ignorují. Pokud někdo chce svoji publikaci vykázat do RIVu, musí být přiřazena k alespoň jednomu výzkumnému záměru (položka menu "plnění výzkumného záměru") nebo jednomu projektu VaV (položka menu "řešení projektu VaV") nebo musí být označena zaškrtávátkem "Výsledek vznikl v rámci specifického výzkumu na vysoké škole".

Obr. 2: Volba typu financování.

Pokud existuje shodný kód interního projektu MU s projektem VaV nebo s výzkumným záměrem, již se k němu nevybírá „interní kód MU“. V tomto případě uživatel vybere buď „řešení projektu VaV“ nebo „plnění výzkumného záměru“. IS MU kontroluje, zda uživatel zadal správnou volbu a nepovolí chybné označení.

I nadále lze jednu publikaci/výsledek v IS MU přiřadit k libovolnému počtu projektů či záměrů (tzn. i více než k jednomu).

Zobrazení chybových přenosů do RIV

Informační systém IS MU hlídá špatně vyplněné údaje u publikací, které se mají do RIVu přenášet. Tyto chyby lze nyní zobrazovat jak hromadně v aplikaci
Publikace → Pomůcky k publikacím/výsledkům → Informace .. Kontrola RIV pracoviště, osoby, roky
nebo čistě informativně na titulní straně Publikací. Prostřední číslo v závorce vyjadřuje počet publikací, které mají chybně zadané údaje pro přenos do RIV.

Obr. 3: Prostřední číslo značí počet chybně zadaných publikací pro RIV.

Více informací k Publikacím lze nalézt v Nápovědě Osobní administrativa → Nápověda → Učitel .. Publikace.

30. března 2010

Not read yet0 commentspermalink