Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
This blog is written by
PhotographsFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Blog owners: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Right to read: anyone on the Internet, a specific group of users: FI:CVT FI
Right to post comments: a specific group of users: FI:CVT FI
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  ... 157 »
14. 3.
2024

Odpovědníky – elektronizace ručního opravování rukou psaných písemek

Informative | 1 | 1
Novinky – e-learning

Na jaře loňského roku zveřejnil Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) v Odpovědnících novinku týkající se písemek v režimu „skenovat rukou psaný text s body“ (S novým semestrem novinky v Odpovědnících). Novinka spočívala v tom, že se naskenované odpovědní listy „propsaly“ do aplikace Odpovědi, kde mohl vyučující skeny procházet podobně, jako prochází průchody studentů, jde-li o online odpovědník.

Loňskou inovaci ještě posunuje vpřed nová možnost, o které informujeme nyní. Ocení ji vyučující, kteří svou práci rádi převedou z papíru na počítač a místo obyčejného pera se chopí pera elektronického. Nabízí ale řešení také vyučujícím, kteří potřebují opravovat písemky a nemají možnost si papírové odpovědní listy fyzicky převzít, např. proto, že jsou v zahraničí.

Obr. 1: Ilustrační obrázek

V čem tedy spočívá nová možnost v aplikaci Odpovědníky? Jednoduše řečeno ve vepisování oprav přímo do naskenovaných odpovědních listů studentů. Vyučující si standardně vytvoří odpovědník v režimu „skenovat rukou psaný text s body“, v nastavení zvolí, že chce odpovědník hodnotit ručně a pak postupuje podle zvyklostí: vytiskne odpovědní listy a nechá studenty vypracovat písemku. Vyplněné odpovědní listy naskenuje do ISu a teprve potom se pustí do opravování odpovědí studentů přímo v ISu. V aplikaci Odpovědi může procházet písemku po písemce, list po listu a opravy společně s komentáři barevně vepisovat přímo do naskenovaných odpovědních listů. Editor, který se mu v uživatelském rozhraní nabízí, přitom poskytuje standardní nástroje známé z grafických programů pro malování. Co ze zpětné vazby vyučujícího uvidí student, rozhodne vyučující tím, jak odpovědník nastaví. Studentovi lze zpřístupnit pouze body nebo třeba jen odpovědní listy s barevnými komentáři.

Ilustrační video

Více informací o nové funkci naleznete v Nápovědě.
Not read yet0 commentspermalink
14. 3.
2024

Elportál zveřejnil další elektronické publikace

Interesting | 2 | 2
Novinky – e-learning

Univerzitní e-learningový portál Masarykovy univerzity, Elportál, zveřejnil další publikace, které jsou určeny studentům univerzity, ale mohou být zajímavé i pro širší veřejnost.

  • ManuCat 1: Učebnice katalánštiny

    Multimediální učebnice nabízí možnost samostudia katalánského jazyka. V publikaci je ve 24 kapitolách k dispozici gramatika na úrovni A2-B1 a základní slovní zásoba. Každá lekce obsahuje úvodní text, slovíčka, vysvětlení gramatiky a autokorektivní cvičení, která dávají zpětnou vazbu. Texty jsou opatřeny audionahrávkami.

    Obr. 1: Ukázky z publikace ManuCat 1: Učebnice katalánštiny

    Více informací naleznete v publikaci.

  • Vybrané kapitoly z klinické farmakologie

    Elektronická publikace si klade za cíle ve stručnosti zopakovat farmakologii vybraných léčiv a na příkladech pak ihned ukázat praktickou aplikaci získaných znalostí. Každá kapitola navíc nabízí odkazy na užitečné databáze, kalkulátory a zdroje doplňujících informací, farmakologické přehledy. Obsah je členěn do 15 kapitol. Cílem publikace je posílit znalosti a dovednosti studentů v oblasti farmakoterapie, zvýšit jejich povědomí o rizicích léčiv a přispět tak ke zlepšení bezpečnosti léčby obecně.

    Obr. 2: Ukázky z publikace Vybrané kapitoly z klinické farmakologie

    Více informací naleznete v publikaci.

  • Praktické početní metody pro fyziky

    Elektronická publikace navazuje na předchozí skriptum Početní praktikum stejného autora. Text je členěn do čtyř základních kapitol, popisujících pokročilejší počítání s tenzory, křivočaré souřadnice, úvod do parciálních diferenciálních rovnic a praktické základy numerických výpočtů.

    Obr. 3: Ukázky z publikace Praktické početní metody pro fyziky

    Více informací naleznete v publikaci.

Další elektronické publikace najdete v sekci Výukové publikace a e-knihy Elportálu.

Not read yet0 commentspermalink
29. 12.
2023

Nahlédněte pod pokličku

Amusing | 10 | 10
Novinky

Věděli jste, že je teď populární nechat psát umělou inteligenci závěrečné bilance a shrnutí na konci roku? Nebo třeba haiku a rýmované pour féliciter pro následující rok? Po prvních pár pokusech o veršování na téma legračních formulářů na stipendia a šachových partiích s rozvrhy jsme raději okno konverzace s LLM modely roku 2023 zavřeli a ušetřili tím planetě nemalé množství emisí CO2 (vizte články odkazované níže). Za svitu svíček a prostým lidským přičiněním vznikl následující text, který Vás nechá nahlédnout vývojářům pod ruce.

Co se v Informačním systému chystá pro rok 2024?

  1. V aplikaci Manažerská data naši programátoři pracují na přehledném a krásně barevném zobrazení stále dalších a dalších dat. Jistě tím přispíváme k mnohem barevnějším a živějším nočním můrám některých garantů programů, kteří s nervozitou sledují před spaním grafy průběhu studií.

    Obr. 1: Neúspěšná studia barevně a přehledně

  2. Našli jste si prázdnou místnost v rozvrhu a rezervovali si ji pro tajné večírky, ranní cvičení jógy za zvuku jazzu nebo pro nacvičování těch nejlepších ostrovtipů pro studenty s plyšákem v první řadě prázdné přednáškové místnosti? Tak vězte, že s tím teď bude konec. Nový vzhled aplikace pro rezervaci místností bude už natolik přehledný a jednoduchý, že vás každý předběhne a rezervuje si místnost pro sebe.

    Obr. 2: Jeden z prvních koncepčních návrhů nového vzhledu aplikace pro rezervaci místností.

  3. Pamatuje si ještě dobu, kdy proškolení zaměstnanců znamenalo pěkný výlet městskou hromadnou dopravou? Dobu, kdy byl marný každý pokus o šlofík na dřevěných nepohodlných studentských židlích za monotónního vyprávění školicí osoby? A ty čokolády, co se dávaly ochotným kamarádům, kteří vás podepsali na prezenční listinu? Tak tomu již také odzvonilo. Po fenomenálním úspěchu elektronického školení BOZP zažívají boom další elektronická školení pro zaměstnance. Naši programátoři připravují lepší správu těchto školení, možnosti vkládání videozáznamů i poskytování zpětné vazby v hodnoticím testu.

  4. Umělá inteligence vrací studenty do lavic. Minimálně na zkoušky a testy. V době, kdy má každý student v mobilním telefonu po ruce génia, který do minuty zodpoví správně většinu zapeklitých otázek, se z online vzdáleného zkoušení stal pomalu, ale jistě ohrožený druh. Svým studentům důvěřuj, ale prověřuj! A tak studenti píšou písemky i testy v místnosti bez svých mobilů a chytrých hodinek a bez přístupu k internetu a dostavují se na ústní zkoušky osobně. Naši vývojáři pilně připravují bezpečné přijímací zkoušky na tabletech a pracují na hezkém rozhraní pro tvorbu testových otázek. To, aby měli učitelé ty vygenerované otázky od umělé inteligence kam vkládat.

    Obr. 3: Jeden z prvních koncepčních návrhů nového vzhledu aplikace pro zadávání testových otázek.

Děkujeme všem uživatelům za každou zpětnou vazbu a hlášení neoptimálností či toho, co je v systému trápí. Doufáme, že Vás práce s vylepšenými aplikacemi bude bavit i přesto (a nebo právě proto), že je vytváří lidé a umělou inteligenci jsme do party zatím nepřizvali.


Zdroj informací o uhlíkové stopě umělé inteligence:
1. Umělé inteligence spotřebují až dvakrát tolik energie co Česko, varuje výzkum. https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/umele-inteligence-spotrebuji-az-dvakrat-tolik-energie-co-cesko-varuje-vyzkum-1231
2. Umělé inteligence mají obří uhlíkovou stopu. Vytvoření jednoho obrázku spotřebuje stejně elektřiny jako dobití mobilu. https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/umele-inteligence-maji-obri-uhlikovou-stopu-vytvoreni-jednoho-obrazku-spotrebuje-stejne-elektriny-ja-343897

Not read yet0 commentspermalink
29. 12.
2023

Fanoušci tmavých designů si mohou vybírat

Interesting | 13 | 13
Novinky

Už šest let má Informační systém Masarykovy univerzity (IS MU) moderní responzivní vzhled a s ním i možnost výběru vzhledu rozhraní systému. Výběr se z původních devíti, zveřejněných v roce 2017, rozrostl na úctyhodných šedesát šest různých tematických motivů. Většina z nich je připravená pro standardní světlé pozadí. Kdo si chtěl po večerech šetřit oči, měl k dispozici jen prostý motiv s jednoduchou téměř černou barvou. V předvánočním čase dostali fanoušci tmavé obrazovky na výběr z nových motivů, objevily se totiž jak kreslené baňky v bílém hávu, tak i ty temnější.

Obr. 1: Vánočními baňkami si letos mohou ozdobit informační systém jak milovníci světlého, tak i tmavého motivu

Tmavý motiv se od svého zveřejnění drží na příčce nejčastěji nastavovaného vzhledu Informačního systému. Ke dni 7. prosince 2023 jej mělo nastavených více než 3 700 uživatelů. Právě oni si teď mohou zpestřit adventní čas fotografií vánočně nasvětlené borovičky, fantasy ztvárněním mýtického draka (zatím jediný motiv stvořený za pomoci umělé inteligence) nebo fotkami hor, sopky i západu slunce.

Obr. 2: Ukázka dvou nově přidaných tmavých motivů.

Největší množství uživatelů si ponechává Automatický motiv. Je to motiv, který se mění podle aktuálního ročního období, a novým studentům i zaměstnancům ho nastaví sám systém hned při jejich prvním přihlášení. Někteří si jej nemění z pohodlnosti, jiní se cíleně chtějí nechat překvapit, jakou fotografií či ilustrací jim IS připomene, že je tu jaro, Velikonoce, doba dovolených či podzim. Ani uživatelé tmavých motivů by ale časem neměli přijít o tahle překvapení. Designéři IS MU uvažují do budoucna o přípravě Automatického tmavého motivu.

Obr. 3: Počet uživatelů Informačního systému MU a jejich nastavený motiv ke dni 7. prosince 2023.

Not read yet0 commentspermalink
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  ... 157 »