ESF:PESPNH Social Policy for NE - Course Information
PESPNH Social Policy for National Economists
Faculty of Economics and AdministrationSpring 2007
- Extent and Intensity
- 1/2/0. 4 credit(s). Type of Completion: zk (examination).
- Teacher(s)
- Ing. Zuzana Richterková, Ph.D. (lecturer)
Ing. Zuzana Richterková, Ph.D. (seminar tutor) - Guaranteed by
- prof. Ing. Antonín Slaný, CSc.
Department of Economics – Faculty of Economics and Administration
Contact Person: Lydie Pravdová - Timetable
- Mon 16:20–17:05 P106
- Timetable of Seminar Groups:
PESPNH/2: Thu 13:45–15:20 P403, Z. Richterková - Course Enrolment Limitations
- The course is offered to students of any study field.
The capacity limit for the course is 35 student(s).
Current registration and enrolment status: enrolled: 0/35, only registered: 0/35, only registered with preference (fields directly associated with the programme): 0/35 - Course objectives
- Social Policy for Students of National Economics (SPNH) The aim of the course is to present students with the right information so that they could grasp the concept, importance and role of social policy in market economy. Emphasis is on the national-economic view of, and attitude towards, social policy and its relationship to economic policy. The subject is focused on the following major topics: concept and definition of the reference framework of social policy, goals, functions and tools of social policy. It further includes the issues of welfare state, social security, pension schemes, health insurance, state social benefits. Examination form: oral.
- Syllabus (in Czech)
- 1. Vymezení pojmu sociální politika. Důvody vzniku sociální politiky a hlavní přístupy k vymezení pojmu. Aspekty sociální politiky. Vymezení dílčích složek sociální politiky. Sociální zabezpečení v rámci sociální politiky. Vztah makroekonomické výkonnosti a sociálního zabezpečení, vztah hospodářské a sociální politiky. 2. Další relevantní pojmy. Cíle, nástroje, principy a funkce sociální politiky. Subjekty a objekty sociální politiky. 3. Vývoj sociální politiky. První vývojová etapa (úsvit lidské civilizace, starověk, středověk, novověk). Druhá vývojová etapa (konec 19.stol. až současnost). 4. Vývoj sociální politiky v ČR před rokem 1989 a charakteristika vývoje sociální politiky ve vybraných zemích. Vývoj v ČR v období Rakouska-Uherska, v letech 1918-1938, ve válečném a poválečném období a po roce 1948. Vývoj v Německu, ve Velké Británii a ve Švédsku. 5. Změny v oblasti sociální politiky v ČR po roce 1989. Scénář sociální reformy. Záchranná sociální síť a její role v sociální politice. Mezníky vývoje systému sociálního zabezpečení. Vztah hospodářské a sociální politiky v transformačním procesu. 6. Životní minimum. Definice a význam, primární a sekundární funkce životního minima. Existenční a sociální minimum, vymezení pásma chudoby. Metody určení životního minima. Základní formy valorizace životního minima. 7. Životní minimum v ČR a ve vybraných zemích. Způsoby stanovení výše životního minima a metody jeho valorizace. Vztah životního minima, minimální mzdy a dalších veličin. Příklady stanovení životního minima ve vybraných zemích – srovnání. 8. Sociální pojištění I (důchodové pojištění). Tři pilíře systému. Základní způsoby konstrukce důchodu, dávkově a příspěvkově definovaný systém. Důchodový systém v ČR (druhy důchodů, základní informace o způsobech výpočtu, relevantní pojmy). Makroekonomické souvislosti, finanční toky. 9. Evropské důchodové systémy. Základní charakteristiky důchodových systémů ve vybraných zemích. Reformy důchodových systémů. 10. Sociální pojištění II (zdravotní a nemocenské pojištění, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti). Základní poznatky o fungování systémů. Relevantní pojmy, způsoby výpočtů jednotlivých dávek. Aktuální změny v ČR. Makroekonomické souvislosti, finanční toky, 11. Státní sociální podpora v ČR. Základní změny v systému v ČR po roce 1989. Univerzální a adresné dávky. Výhody a nevýhody současného nastavení systému. Makroekonomické souvislosti, finanční toky. 12. Sociální pomoc v ČR. Způsoby zajišťování sociální pomoci v ČR. Systém sociálních služeb. Návrhy a postupy reformy systému sociální pomoci v ČR. Vztah životního minima a dávek sociální pomoci. 13. Sociální politika v rámci EU. Vývoj pohledu na sociální politiku v EU. Cesty k harmonizaci sociálních systémů členských zemí. Základní dokumenty sociální politiky v EU. Současné problémy a směřování evropského sociálního modelu.
- Literature
- Assessment methods (in Czech)
- Přednášky a semináře probíhají pravidelně v jednotlivých týdnech semestru. Předmět je ukončen písemnou zkouškou, jejíž rozsah (tzn. zkušební okruhy) odpovídá jednotlivým tématům předneseným a diskutovaným v rámci přednášek a seminářů a zadaným k nastudování formou samostudia. Podmínkou pro přistoupení ke zkoušce je zpracování odevzdání a úspěšná prezentace seminární práce v požadované kvalitě a termínu a dále schopnost aktivně se zapojovat do diskuzí. Student, který výše zmíněnou podmínku pro přistoupení ke zkoušce nesplní, se dohodne s vedoucím semináře (případně přednášejícím) na případném náhradním řešení. Možnost a způsob náhradního řešení posoudí vedoucí semináře či přednášející dle vlastního uvážení závažnosti a důvodů studentova nesplnění požadavků.
- Language of instruction
- Czech
- Further comments (probably available only in Czech)
- Study Materials
The course is taught annually.
Information on course enrolment limitations: max. 10 cizích studentů; cvičení pouze pro studenty ESF
- Enrolment Statistics (Spring 2007, recent)
- Permalink: https://is.muni.cz/course/econ/spring2007/PESPNH