ZeC102 Physical geography I

Faculty of Education
Autumn 2024
Extent and Intensity
0/0/0. 4 credit(s). Type of Completion: k (colloquium).
In-person direct teaching
Teacher(s)
Mgr. Veronika Korvasová, Ph.D. (lecturer)
Mgr. Peter Mackovčin, Ph.D. (lecturer)
Guaranteed by
Mgr. Peter Mackovčin, Ph.D.
Department of Geography – Faculty of Education
Contact Person: Kateřina Brabcová
Supplier department: Department of Geography – Faculty of Education
Timetable
Fri 8. 11. 9:00–12:50 učebna 5a, Fri 29. 11. 13:00–16:50 učebna 5a
Prerequisites (in Czech)
Elementární středoškolské znalosti o horninovém prostředí, z něhož sestává Země a jednotlivé její vrstvy, vzhledu a tvarech reliéfu, půdy a jejího složení, vertikálního biogeografického gradientu a biomů Země, dále práce s mapou a jejím obsahem.
Course Enrolment Limitations
The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
fields of study / plans the course is directly associated with
Course objectives (in Czech)
Cílem předmětu je představit první tři základní složky fyzickogeografické sféry, a to reliéf a jeho stavbu, půdu a biotu. Studující získají základní vědomosti o horninovém prostředí, typech a tvarech reliéfu, které se k němu vážou, rovněž i vědomosti o půdě a jejím významu pro biogeografii. Předmět se zaměřuje na propojování vztahů mezi jednotlivými složkami, cílí na rozvíjení geografického myšlení. Cílem je také přiblížit možnosti předání základních poznatků žákům na základní škole a provazovat učivo s očekávanými výstupy v RVP ZV.
Learning outcomes (in Czech)
Studující používá a na příkladech z vlastního regionu doloží znalost základních pojmů z geomorfologie, pedologie a biogeografie; na příkladech vysvětlí stavbu země a procesy, které probíhají pod zemským povrchem; na příkladech vysvětlí procesy probíhající na povrchu, vznik tvarů reliéfu a charakterizuje jejich typický vzhled; aplikuje znalosti na popis vlastního regionu; vysvětlí rozdíl mezi půdními druhy a půdními typy; zhodnotí půdní pokryv napříč Českem, aplikuje znalosti na vlastní region; doloží na příkladech z vlastního okolí, jak vybrané biogeografické faktory ovlivňují prostředí; na příkladu vlastního regionu prokáže znalosti z vegetační stupňovitosti ČR; prokáže schopnost didakticky transformovat učivo žákům na 2. stupni základní školy; zhodnotí formulaci očekávaných výstupů v RVP ZV a posoudí obsah učebnic ve vztahu k vybranému tematickému celku.
Syllabus (in Czech)
  • Probíraná témata 1. Stavba zemského tělesa, pohyby kontinentů (2h) 2. Zemětřesení; Vulkanické tvary, Fluviální tvary: typy údolí, vývoj říční sítě (2h) 3. Krasové tvary a formy reliéfu; Kryogenní, periglaciální a eolické tvary (2h) 4. Strukturní tvary, Antropogenní tvary (2h) 5. Půdy: hlavní složky a vlastnosti, diagnostické znaky (2h) 6. Klasifikace půd a jejich výskyt v ČR (2h) 7. Hlavní biogeografické pojmy, Základní vlastnosti živé hmoty (2h) 8. Role organismů v prostředí; Vztahy organismů a faktorů prostředí (2h) 9. Biogeografické členění Země, Vegetační stupně ČR (2h) 10. Didaktická transformace vybraných fyzickogeografických poznatků s ohledem na geografické standardy a RVP (2h)
Literature
    required literature
  • DEMEK, Jaromír. Obecná geomorfologie. Vyd. 1. Praha: Academia, 1987, 476 s. URL info
  • CÍLEK Václav, HLADÍK Jiří a kol. Půda život civilizací. Praha: Dokořán, 2021. 253 s. ISBN 80-7675-015-9
    recommended literature
  • CHLUPÁČ, Ivo, Rostislav BRZOBOHATÝ, Jiří KOVANDA a Zdeněk STRÁNÍK. Geologická minulost České republiky. Praha: Academia Praha, 2002. 436 s. Ediční číslo 2483. ISBN 978-80-200-0914-0.
  • TOMÁŠEK, Milan. Půdy České republiky. 3. vyd. Praha: Česká geologická služba, 2003. 67 s. ISBN 8070756071
    not specified
  • HRNČIAROVÁ Tatiana a kol. Atlas krajiny ČR. Praha: MŽP, Průhonice: VÚKOZ, 2010. 332 s. ISBN 978-80-85116-59-5
Teaching methods (in Czech)
Kombinace přednášky a individuální (případně skupinové) práce studujících v učebně i v terénu.
Assessment methods (in Czech)
Pro získání kolokvia je nezbytné včasné a kvalitní zpracování seminární práce, odevzdání průběžných úkolů, které budou podkladem pro ústní rozpravu na kolokviu. Bude hodnocena kvalita zpracování, odborný obsah, dodržení zásad kartografické tvorby mapy, formální náležitosti a následně odborná úroveň při ústní rozpravě.
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
Study Materials
The course is taught annually.
Information on the extent and intensity of the course: 20 hod.
The course is also listed under the following terms Autumn 2023.
  • Enrolment Statistics (recent)
  • Permalink: https://is.muni.cz/course/ped/autumn2024/ZeC102