PřF:F9420 Praktikum školních pokusů 3 - Informace o předmětu
F9420 Praktikum školních pokusů 3
Přírodovědecká fakultapodzim 2011
- Rozsah
- 0/3. 3 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- RNDr. Pavel Konečný, CSc. (cvičící)
- Garance
- doc. RNDr. Aleš Lacina, CSc.
Ústav fyziky a technologií plazmatu – Fyzikální sekce – Přírodovědecká fakulta
Kontaktní osoba: RNDr. Pavel Konečný, CSc. - Rozvrh
- Út 11:00–13:50 Fpp,02010
- Předpoklady
- Požadavky znalostí fyziky na úrovni úvodních univerzitních kurzů obecné a teoretické fyziky.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Učitelství fyziky pro střední školy (program PřF, M-FY)
- Cíle předmětu
- Předmět je určen studentům učitelství. Absolvováním kursu získá student tyto dovednosti a schopnosti: Základní laboratorní a technické dovednosti. Schopnost připravit provést a interpretovat demonstrační experiment. Schopnost interpretovat fundamentální pokusy z mechaniky, termiky, elektrostatiky, elektřiny a magnetismu, kmitů, vln a optiky. Schopnost vysvětlit princip funkce věcí kolem nás.
- Osnova
- 1.Elektrostatika (triboelektřina, elektrostatická indukce, princip funkce Van De Graaffova generátoru a Wimshurstovy elektřiny, elektrický "vítr", rozložení náboje na vodičích, deskový kondenzátor s dielektrikem, rozkladná Leydenská láhev, ionizace plynu, elektrický mlýnek, dielektrika, silové působení na dielektrikum v elektrickém poli). 2.Cívka s indukčností, kondenzátor, odpor ( akumulace energie v kondenzátrou a v cívce s indukčností, dissipace energie, přechodové jevy v RLC obvodu) 3. Střídavé obvody s RLC prvky (pojem fázor, induktance, kapacitance, fázový posuv proudu vůči napětí na L a C prvcích, sériový a paralelní RLC obvod,) 4. Magnetické vlastnosti látek (feromagnetické látky, zobrazení hysterézní křivky, paramagnetické látky, paramagnetizmus kyslíku, diamagnetické látky, měkké a tvrdé ferity, magnety FeBNd a CoSm, průmyslové využití magnetů, reverzace magnetizace, magnetická média) 5.Výboje v plynech (Ruhmkhorfův generátor, výbojové trubice s různými plyny při různých tlacích, katodová trubice.) 6.Elektrické motory (elektrické motory komutátorové, sériové, derivační, elektrické motory komutátorové s permanentním magnetem, asynchroní a synchroní elektromotory, lineární motory, elektromagnetický kanón, Barlowův disk) 7.Transformátor 8.Vířivé proudy (levitace FeBNd magnetu nad rotujícím Cu diskem, skluz magnetu po Cu desce, pád FeBNd magnetu na Cu desku vychlazenou na dusíkovou teplotu) 9.Tranzistorový zesilovač (VA charakteristika diody a tranzistoru, jednoduchý zesilovač)
- Literatura
- HALLIDAY, David, Robert RESNICK a Jearl WALKER. Fyzika. 1. vyd. Brno, Praha: Vutium, Prometheus, 2001. ISBN 80-214-1868-0. info
- Feynman, Richard P. - Leighton, Robert B. - Sands, Matthew. Feynmanove prednášky z fyziky 1. 2. vyd. Bratislava : Alfa, 1986. 451 s. Edícia matematicko-fyzikálnej literatúry.
- Výukové metody
- praktika, laboratorní cvičení, demonstrační experimenty
- Metody hodnocení
- Praktikum, a cvičení. Ukončení zápočet. Podmínky k získání zápočtu je absolvování všech úloh a složení tří dílčích ustních a písemných zkoušek.
- Informace učitele
- Podmínkou získání zápočtu je 80% účast. Případná vyšší neúčast bude řešena individuelně s vyučujícím a to jen v případě, že bude řádně omluvena. Alternativní podmínkou pro získání zápočt pro studenty distančního studia je vypracování návrhu a provedení 3 demonstračních experimentů z elektřiny. Zadání získají zájemci u vyučujícího.
- Další komentáře
- Předmět je vyučován každoročně.
- Statistika zápisu (podzim 2011, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/sci/podzim2011/F9420