23/11/2018 13:10new

Máte nejasnosti ohledně toho, jak studium v tomto programu probíhá?

Zajímá vás, co vás v rámci tohoto studia čeká?

Volíte mezi příbuznými programy a potřebujete více podrobností?

Tápete, jakým směrem se může po absolvování tohoto programu ubírat vaše kariéra?

Neváhejte se zeptat na cokoli, co vás ohledně náplně vybraného programu zajímá!


Toto fórum neslouží pro dotazy spojené s administrativou přijímacího řízení, ty směřujte na e-mail: prihlaska@muni.cz, nebo se podívejte na nejčastěji kladené otázky a odpovědi: http://is.muni.cz/prihlaska/faq/.

Jana Očadlíková
10/6/2019 09:47new
Dobrý den,
mám zájem o studium tohoto oboru a ráda bych se zeptala, v jakém rozsahu probíhá výuka v rámci studia sdruženého. Můžete mi, prosím, přiblížit, na jaké úrovni (A2, B1...) se zakončuje studium bakalářské a na jaké případné magisterské, pokud se jedná o vedlejší studijní program?
Děkuji a přeji pěkný den,
s pozdravem Očadlíková
11/6/2019 08:20new
Milá slečno Očadlíková,
při studiu baltistiky jako vedlejšího programu se studium skládá zejména ze studia jazyka (finštiny nebo litevštiny, na podzim 2019 se otevírá finština), k tomu jsou předměty zaměřené na literaturu a kulturní dějiny baltského regionu. Finské kurzy jsou v prvním ročníku dva (praktický kurz a intenzivní cvičení, celkem jsou to tři přednášky týdně), ve druhém a třetím se k těmto třem přednáškám přidává vždy ještě jeden další kurz (ve druhém ročníku výklad gramatiky, ve třetím četba textů), celkem tedy čtyři přednášky týdně. Počítá se i s poměrně intenzivní domácí přípravou. Absolvent bakalářského studia by měl mít úrověň B2, v magisterském studiu pak vyšší (C1-C2). Dost ale záleží na motivaci studenta a zejména času, který studiu jazyka věnoval.
S pozdravem
Petra Hebedová
Jana Očadlíková
11/6/2019 11:21new
Dobrý den,
děkuji za poskytnuté informace, pro představu určitě pomohly. Na základě Vaší odpovědi bych se ráda zeptala ještě na jednu organizační věc - Jestliže se na podzim 2019 otevírá finština, znamená to, že odpadá možnost volby mezi jednotlivými jazykovými bloky? (preferuji finštinu, jsem jen zvědavá :-) )
S přáním pěkného dne,
Očadlíková
11/6/2019 15:13new
Finština a litevština se otevírají střídavě. Podobně také lotyština a estonština, lotyština zároveň s finštinou, estonština s litevštinou. Pro studium vedlejšího oboru je však relevantní jen finština/litevština. Takže baltistiku jako vedlejší obor s litevštinou by šlo studovat až od podzimu 2020.
Tomáš Mihalik
2/2/2021 15:39new
Dobrý deň prajem,
mám záujem o štúdium odboru Litovčina (od podzimu 2022), no mám pár nejasností ohľadom výberu sekundárneho jazyka od tretieho semestra. Preto sa na Vás obraciam s otázkou, či je prosím možné študovať kombináciu litovčiny ako primárneho, a estónčiny ako sekundárneho jazyka bez prípadného predĺženia štúdia v situácii, že by som bol jediným záujemcom v danom roku? Prípadne, či je možné študovať estónčinu už od prvého ročníka v situácii, keby sa vedelo, že sa nasledujúci rok estónčina neotvorí?

Vopred ďakujem za odpoveď.

S pozdravom a prianím pekného dňa,
Tomáš Mihalik
2/2/2021 18:00new
1/1
Dobrý den,
na podzim 2022 se bude učit litevština i estonština od začátků, takže jde si zvolit kombinaci litevština + estonština od podzimu 2022 a vystudovat za 6 semestrů (3 roky). Jediné úskali je v tom, že byste začínal s oběma jazyky ve stejném roce (hned od prvního semestru studia), což může být náročné, ale rozhodně se to dá zvládnout. Povinné kurzy z estonštiny byste měl hotové po dvou letech a bylo by na Vás, jestli byste chtěl pokračovat s estonštinou i ve třetím roce studia.
Kdyby má odpověď nebyla v něčem jasná, ptejte se.
S pozdravy,
Petra Hebedová
Radka Štutiková
11/11/2021 14:44new
Dobrý deň, mám záujem o štúdium Baltistiky so začiatkom v roku 2022. (Ako jeden odbor so špecializáciou.) Môj preferovaný jazyk je fínčina, avšak otvára sa litovčina. Na stránke je však napísané, že je možný prestup na fínčinu po prvom roku štúdia. Ako štúdium v takomto prípade vyzerá? Absolvujem predmety v prvom a druhom semestri a následne prestúpim od prvého ročníka na fínčinu s tým, že zhodné predmety mi budú uznané? Ďakujem a prajem pekný deň.
11/11/2021 16:27new
Dobrý den,
v takovém případě lze začít v akademickém roce 2022/23 se studiem litevštiny a teprve na podzim 2023 si přidat kurzy finštiny. Jednou z možností je pak změnit specializaci a od podzimu 2023 přejít na specializaci finština. V tom případě by bylo nutné prodloužit bakalářské studium na čtyři roky (ještě pořád je to v rámci standardní doby studia a pokud byste neměla rozestudovaný nebo nedostuvaný nějaký další obor, je to stále bez poplatků). Každopádně studium se specializací na finštinu a skládání bakalářských státnic z finštiny předpokládá předchozí 3 roky studia finštiny.
Další možností by bylo zůstat na specializaci litevské (pak lze studium absolvovat za 3 roky) a finštinu si nechat jako druhý povinný jazyk. Studium baltistiky jakožto jediného oboru (bez kombinace s dalším oborem) předpokládá studium dvou jazyků z naší nabídky. I druhý jazyk (se kterým se obvykle začíná až ve druhém roce studia) studujete stejně intenzivně, jen kratší dobu. V případě pokračování na magisterský stupeň studia navíc můžete pokračovat i se svým druhým jazykem. I v druhém jazyce tak lze dosáhnout vysoké úrovně znalosti, lze absolvovat jeho kurzy v zahraničí atp.
Volbu jestli měnit specializaci byste každopádně mohla odložit až po prvním roce studia. Možná by Vás litevština zaujala. I to se u nás stává, že přijdou studenti se záměrem studovat jeden konkrétní jazyk a nakonec je jejich prioritou třeba jiný. Také jsou studenti, pro které se postupně druhý jazyk jejich studia stane jejich dominantním zájmem a podle toho si pak volí třeba téma diplomky nebo zahraniční pobyt. V případě druhého jazyka je to hodně na konkrétním studentovi, jestli u něj zůstane i v magisterském studiu a jak moc se na něj zaměří.
Vladislav Kaptiushin
06 April at 14:10new
Dobrý den!
I am a foreign student. What level of Czech should I have for admission?
I would like to study Lithuanian as a primary language: do I understand correctly that the recruitment for Lithuanian is conducted every year?
06 April at 16:06new
Dobrý den, Baltic studies at Masaryk university are taught in Czech, so students should have fluent language skills (B2 as a minimum). Lithuanian specialization is offered every second year, i. e. it will open now (autumn semester 2022) and the next time on autumn semester 2024. In-between, the Finnish specialisation will be offered (autumn 2023).