Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku

Vegetace

Porost ovlivňuje průchodnost a viditelnost a také poskytuje možnosti pro orientaci. Značí se třemi základními barvami.

• bílá představuje průběžný les,
  • žlutá představuje otevřené prostory
  • zelená představuje hustotu lesa a podrostu v závislosti na jeho průběžnosti

Průběžnost závisí na charakteru lesa (hustota stromů/mlází a podrostu – kapradí, ostružiní, kopřivy a podobně), ale neberou se v úvahu bažiny, kamenitý povrch a podobně, které se znázorňují samostatnými značkami. Průběžnost lesa je dělena do čtyř kategorií v závislosti na rychlosti běhu (tedy ne optickém dojmu).

401 Otevřený prostor

Kultivovaný pozemek, pole, louky, pastviny a podobně bez stromů, umožňující snadný běh. Je-li žlutě vybarvená oblast dominantní, může být použit rastr (75 %) místo plné žluté.

Barva: žlutá.

Otevřený prostor

402 Otevřený prostor s rozptýlenými stromy

Louky s rozptýlenými stromy nebo keři, s trávou nebo podobným krytem půdy umožňujícím snadný běh. Plochy menší než 10 mm2 v měřítku mapy se znázorňují jako otevřený prostor (401). Mohou být přidány jednotlivé stromy (418, 419, 420). Je-li žlutě vybarvená oblast dominantní, může být použit rastr (75 %) místo plné žluté.

Barva: žlutá.

Otevřený prostor s rozptýlenými stromy

403 Divoký otevřený prostor

Vřesoviště, pustiny, paseky, nově osázené oblasti (stromy nižší než asi 1 m) nebo jiný v zásadě otevřený pozemek s divokým přízemním porostem, vřesem nebo vysokou trávou. Značka 403 může být kombinována se značkami 407409 ke znázornění omezené průběžnosti.

Barva: žlutá 50 %.

Divoký otevřený prostor

404 Divoký otevřený prostor s rozptýlenými stromy

Tam, kde jsou v divokém otevřeném prostoru roztroušeny stromy, by se měly objevit bílá (nebo zelená) místa. Takovou oblast lze generalizovat užitím pravidelného vzoru velkých bílých teček ve žlutém rastru. Plochy menší než 16 mm2 v měřítku mapy se znázorňují jako divoký otevřený prostor (403). Lze přidat jednotlivé stromy (418, 419, 420).

Barva: žlutá 70 %, bílá 48.5 %.

Divoký otevřený prostor s rozptýlenými stromy

405 Les: snadný běh

Otevřený průběžný les typický pro konkrétní typ terénu. Není-li žádná část lesa průběžná, neměla by se na mapě vyskytnout žádná bílá.

Barva: bílá.

Les: snadný běh

406 Les: pomalý běh

Oblast s hustými stromy (nízká viditelnost), které omezují průběžnou na asi 60–80 % normální rychlosti.

Barva: zelená 30 %.

Les: pomalý běh

407 Podrost: pomalý běh

Oblast s hustým podrostem ale jinak dobrou viditelností (ostružiny, vřes, nízké křoví, včetně ořezaných větví), který omezuje průběžnou na asi 60–80 % normální rychlosti. Tato značka nesmí být kombinována se značkami 406 či 408.

Barva: zelená 14.3 %.

Podrost: pomalý běh

408 Les: obtížný běh

Oblast s hustými stromy nebo hustník (nízká viditelnost), které omezují průběžnost na asi 20–60 % normální rychlosti.

Barva: zelená 60 %.

Les: obtížný běh

409 Podrost: obtížný běh

Oblast s hustým podrostem ale jinak dobrou viditelností (ostružiny, vřes, nízké křoví, včetně ořezaných větví), který omezuje průběžnou na asi 20–60 % normální rychlosti. Tato značka nesmí být kombinována se značkami 406 či 408.

Barva: zelená 28.6 %.

Podrost: obtížný běh

410 Porost: velmi obtížný běh, neprůchodný

Oblast hustého porostu (stromů nebo podrostu), která je stěží proniknutelná. Průběžnost je omezena na asi 0–20 % normální rychlosti.

Barva: zelená 100 %.

Porost: velmi obtížný běh, neprůchodný

411 Les průběžný v jednom směru

Když nějaká oblast lesa vykazuje dobrou průběžnost v jednom směru, ale nižší v ostatních, ponechají se v rastrové značce {406, 408, 410} bílé pruhy ke znázornění směru dobré průběžnosti.

Barva: zelená, bílá.

Les průběžný v jednom směru

412 Sad

Půda osázená ovocnými stromy či keři. Linie teček mohou být orientovány ve směru sadby. Je-li žlutě vybarvená oblast dominantní, může být použit rastr (75 %) místo plné žluté.

Barva: žlutá a zelená 25 %.

413 Vinice

Zelené čáry mohou být orientovány tak, aby znázornily směr sadby. Je-li žlutě vybarvená oblast dominantní, může být použit rastr (75 %) místo plné žluté.

Barva: žlutá a zelená.

Vinice

414 Výrazná hranice obdělávané půdy

Hranice obdělávané půdy, pokud není zachycena jinými značkami (plot, zeď, pěšina a tak dále), se kreslí černou čarou. Touto značkou se také vyjadřuje stálá hranice mezi různými typy obdělávané půdy.

Barva: černá.

Výrazná hranice obdělávané půdy

415 Obdělávaná půda

Obdělávaná půda, která je sezónně nepřístupná kvůli pěstování úrody, může být znázorněna černým tečkovým rastrem.

Barva: žlutá 100 %, černá 5 %.

Obdělávaná půda

416 Výrazná hranice porostů

Výrazný okraj lesa nebo velmi výrazná hranice porostů uvnitř lesa.

Barva: černá.

Výrazná hranice porostů

417 Nevýrazná hranice porostů

Nevýrazné hranice mezi oblastmi zelené, žluté nebo bílé se znázorňují bez linie. Okraje oblasti se znázorňují pouze změnou barvy nebo tečkového rastru.

Nevýrazná hranice porostů

418, 419, 420 Zvláštní vegetační objekty

Značky 418, 419 a 420 mohou být použity pro zvláštní malé vegetační objekty. Definice každé značky musí být uvedena v legendě mapy. Značkou 418 se značí výrazný strom a značkou 419 vývrat.

Barva: zelená.

Zvláštní vegetační objekty
Výrazný strom
Vývrat