Obrázek kurzu

Zajímají vás jiné kultury, jídlo, technologie, náboženství? Zajímá vás, jak je možné, že pro nás normální, předvídatelné, nezpochybnitelné věci se ukazují být u jiných kultur úplně jinak než jsme zvyklí? Zajímá vás, jaká mají rodinná pouta někde jinde? Jaký dopad mají technologie na naši kulturu? Rádi cestujete? Tak to jste tu správně. Připojte se k nám a dozvíte se víc.


Začínáme 2. prosince a končíme 20. ledna vždy ve čtvrtky od 17- 18 hodin.
Uzávěrka přihlášek do 28. listopadu.
Vše ONLINE přes ZOOM.

Logo fakulty
Fakulta sociálních studií

Zimní škola SOCIÁLNÍ ANTROPOLOGIE 2021

https://is.muni.cz/ekurzy/Antr_2021 Zkopírovat odkaz do schránky

zdarma
Přihlásit se do e-kurzu
Pokud už e-kurz studujete, přihlaste se do IS MU.
Přihlašování probíhá do 28. 11. 2021

Lektoři

doc. Mgr. Eva Šlesingerová, Ph.D.
eslesi@fss.muni.cz
Irena Kašparová, M.A., Ph.D.
irenakasparova@seznam.cz
doc. Mgr. et Mgr. Adéla Souralová, Ph.D.
asouralo@mail.muni.cz

Osnova e-kurzu

  • 1. 2. prosince: úvodní hodina: Eva Šlesingerová, Irena Kašparová, Adéla Souralová
    Antropologie: Co je to?
    V průběhu našeho úvodního setkání budeme mluvit o antropologii, zvědavosti, exotice, jinakosti, cestách za horizont naší vlastní kultury, o budoucnosti i o současné disciplíně sociální a kulturní antropologie.

  • 2. 9. prosince: přednáška/setkání: Eva Šlesingerová
    Člověk a Robot / lidé a umělá inteligence
    Jednou ze zásadních výzev, kterým čelí dnešní svět, je společná budoucnost lidí a strojů, jejich vzájemné interakce a proplétání. A to nejen strojů, algoritmů, které jsou součástmi výrobních linek, či sofistikovaných kybernetických systémů spravujících naše data, bankovní účty či tisk materiálů, ale také strojů, které simulují život, nebo které mají mít lidskou podobu. Sociální roboti často slouží či mají sloužit jako společníci pro starší lidi, jako pomocníci při vzdělávání či jako sexuální společníci a společnice. Sociální antropologie zkoumá tento fascinující fenomén jako součást naší kultury. Ptá se, kde jsou hranice lidství? Může robot milovat více lidským způsobem než člověk? Jakým způsobem se programují emoce a biosensory imitující lidskou tělesnost? Jaké strachy nebo naděje v nás tento sociální fenomén mobilizuje? Kdo má rozhodovat o používání takovýchto technologií, kdo nese zodpovědnost?

  • 3. 16. prosince: studující/spolek Anonymních antropologů
    Spolek studujících antropologů a antropoložek představí svůj pohled na věc.

  • 4. 6. ledna: přednáška/setkání: Irena Kašparová
    Turista antropologem
    Rádi cestujete? Jste všímaví k odlišnostem, se kterými se v cizině potkáváte? Zamýšlíte se nad tím, jak svět může fungovat jinde jinak a s jakým výsledkem? Pak jste antropoložkou/antropologem, aniž byste o tom možná dopředu věděli! Pojďme si o tom společně v této hodině povídat!

  • 5. 13. ledna přednáška/setkání: Adéla Souralová
    Antropologie v každodenním životě
    Jak přistupuje antropologie ke zkoumání maličkostí každodenního života, toho, co každodenně “prostě” děláme a nepřemýšlíme nad tím? A jak její pomocí můžeme pochopit například naše rodinné vazby, role či mezigenerační pouta? Podobné otázky si budeme klást a společně na ně hledat odpovědi na tomto setkání.

  • 6. 20. ledna: přednáška/setkání:
    Laboratoř antropologie
    Na tomto setkání budeme pokračovat v debatách, které vyvstanou v průběhu celého kurzu.