Statistická analýza dat II.

Týden 1 - Přednáška 1

Tematický okruh 1. Základy praktické analýzy dat v kontextu psychologického výzkumu, statistický software a práce s ním.

Role analýzy dat v kontextu výzkumného projektu. Principy otevřené vědy. Základní postup analýzy.  Explorační a konfirmační analýza. Příprava dat pro analýzu. Práce s chybějícími daty. Statistický model, statistické usuzování. Zdroje zkreslení výpovědní hodnoty statistik (bias). Opakování základů statistického usuzování - intervaly spolehlivosti, porovnávání průměrů, chíkvadrát testy a další neparametrické testy, korelace.



Literatura:  

Základní učebnicí pro tento předmět je Field, 5. vydání (dále jen [F]). Website knihy s užitečnými materiály naleznete zde https://edge.sagepub.com/field5e

První tématický okruh pokrývají kapitoly 1 – 3 a 6. Je to hodně stran, ale z velké části jde o opakování. Zároveň jsou zde relevantní pasáže pro paralelně běžící kurz metodologie. Následuje komentář k jednotlivým kapitolám pro efektivnější čtení.

Kapitola 1 představuje výzkumný kontext, jehož je analýza dat součástí. Ukazuje, co je jejím účelem a dává jí smysl. Kapitolu doporučuji zběžně přečíst. Sekcí 1.8 začíná opakování statistiky (zkuste si před jejím přečtením https://edge.sagepub.com/field5e2/chapter-specific-resources/1/multiple-choice-questions). Zde se ujistěte, že vám dosavadní znalosti umožňují bez problémů porozumět všem detailům. Sekce 1.9 je prvním představením zásad reportování výsledků - začíná triviálně, ale jsou v ní již nové užitečné informace.

Kapitola 2 je jádrem opáčka statistiky. Je to jinak zarámované než v PSYb1170, ale naprostou většinu prezentovaných informací znáte. Opět by to mělo být rychlé čtení, ale ujistěte se, že nakonec rozumíte všemu v této kapitole. Z této kapitoly bude vstupní test. 

Kapitola 3 je kritickým zamyšlením nad rutinním a bezmyšlenkovitým užíváním postupů statistického usuzování popsaných v kapitole 2. Čtení většiny této kapitoly si klidně nechte na později, s výjimkou sekce 3.7, která představuje standardizované velikosti účinku. Ty jsou přirozeně důležité nejen jako "lék na rutinní NHST".   

Kapitola 6 shrnuje možné příčiny zkreslení výsledků statistických analýz. Z dosud uvedených kapitol rozšiřuje naše znalosti nejvíce. Nyní by bylo dobré ji prolétnout a uvědomit si, o čem všem již jsme mluvili. K této kapitole se budeme během semestru vracet.