Občanská výchova a základy společenských věd se zaměřením na vzdělávání – Katalog oborů MU
Občanská výchova a základy společenských věd se zaměřením na vzdělávání„Nikdo se nerodí pro sebe, všichni se rodí pro lidskou společnost.“ – Jan Amos Komenský |
Cílem studia bakalářského studijního oboru Občanská výchova a základy společenských věd je získat znalosti z oboru společenských věd, které absolventi využijí při práci asistenta pedagoga, stejně jako i v následném magisterském studiu. Student získá schopnost formovat sebe sama jako svobodného občana s vlastním úsudkem, s dovedností kritického myšlení, a jejím uplatněním ve výchovně vzdělávacím procesu. Rovněž má rozvíjet postoje vůči sobě samému a druhým, vychovávaným jedincům, na základě humanitních hodnot, uvědomění si odpovědnosti učitelské profese.
Neméně důležitým cílem studia je vytvořit u něj předpoklady k formování didaktické znalosti obsahu vycházejícího z daných společenskovědních disciplín a tím připravit absolventy na pokračování studia učitelství občanské výchovy na základních a středních školách v následném magisterském studiu. Absolvent disponuje základním odborným vzděláním s oborově didaktickou složkou a je připraven k navazujícímu magisterskému studiu. Také může pracovat jako asistent pedagoga, instruktor ve střediscích volného času, jako vychovatel v domovech mládeže, vychovatel v družinách, v různých občanských sdruženích zabývajících se pedagogickou činností.
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- na základě znalostí z oblasti společenských věd vytvořit si ucelený obraz společnosti a pochopit úlohu člověka při konstrukci lidského společenství, a to v pohledu historickém i aktuálním;
- pracovat s pramennými texty ze společenských věd: porozumět textům, interpretovat je, kriticky posoudit texty a demonstrovat texty posluchačům;
- vytvořit vlastní odborný text nebo projekt k některému z témat z oblasti společenských věd;
- získá kompetence související s prací pedagogického asistenta na ZŠ a SŠ a tedy i s týmovou prací, se systematickým přístupem k řešení problémů;
- bude znát základní dokumenty, kterými se řídí výchovně vzdělávací proces na ZŠ a SŠ;
- užívat moderní informační technologie.
Absolvent získává komplexní vysokoškolské vzdělání v oblasti pedagogického asistentství OV a ZSV, které bude schopen využít v práci pedagogického asistenta nebo odborného pracovníka ve strukturách státní správy, neziskových organizací i soukromého sektoru, jež svou činnost zaměřují zejména na spolupráci s orgány a institucemi EU.
- Asistent pedagoga
Bakalářský studijní program trvá 3 roky (180 ECTS kreditů) a končí státní závěrečnou zkouškou. Součástí státní závěrečné zkoušky je obhajoba bakalářské práce.
Chce-li posluchač dokončit dvouoborové bakalářské studium, je nutné kombinovat jeden studijní obor s jiným: Anglický jazyk a literatura, Český jazyk a literatura, Historie, Francouzský jazyk a literatura, Hudební výchova, Křesťanská výchova, Fyzika, Matematika, Německý jazyk a literatura, Ruský jazyk a literatura, Technické a informační vzdělávání, Výtvarná výchova, Zeměpis.
Systém pedagogických praxí je nastaven tak, aby dlouhodobě a systematicky směřoval k rozvoji profesních kompetencí studenta a připravil jej nejprve na plnohodnotné zvládnutí role asistenta pedagoga na základních a středních školách.
Systém pedagogických praxí je součástí studijního programu Specializace v pedagogice (B7507 B-SPE), obor Pedagogicko-psychologický modul + praxe (Společný základ).
Systém pedagogických praxí zajišťují zejména katedry: Katedra pedagogiky, Katedra speciální pedagogiky a Katedra sociální pedagogiky.
Státní závěrečnou zkoušku tvoří ústní zkouška z následujících okruhů:
a) občanská výchova a základy společenských věd včetně oborové didaktiky;
b) druhý obor včetně oborové didaktiky;
c) obhajoba bakalářské práce;
d) pedagogicko-psychologický základ pro bakalářské studium.
Nutnou podmínkou úspěšného absolvování studia v každém programu nebo oboru je získání určitého množství kreditů za absolvování předmětů v předepsané skladbě, v celkové hodnotě představující alespoň minimální kreditovou hodnotu studia. Celkem je třeba získat v bakalářském studiu 180 kreditů.
Struktura bakalářské státní závěrečné zkoušky z Občanské výchovy a základu společenských věd:
1. Obhajoba bakalářské práce.
2. Ústní část (2 otázky z uvedených okruhů, 1 otázka z didaktiky OV a ZSV)
Okruhy SZZ:
Politologie
Státověda
Ekonomie
Sociologie
Kulturologie
Filosofie
Dějiny etiky
Religionistika
Absolvent je připraven pro navazující magisterské studium učitelství daného oboru pro základní školy či střední školy.
0
Aktivní studenti
|
44
|