PVKVSO Kontrola výkonu správy, organizační audit

Ekonomicko-správní fakulta
jaro 2004
Rozsah
2/0/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Guiheux (přednášející), doc. JUDr. Ivan Malý, CSc. (zástupce)
prof. JUDr. Miloslav Máša, DrSc. (přednášející)
Rois (přednášející), doc. JUDr. Ivan Malý, CSc. (zástupce)
prof. Ing. Yvonne Strecková, CSc. (přednášející)
Gérald Bonnard (pomocník)
Jana Fuksová (pomocník)
Ing. Zuzana Kotherová, Ph.D. (pomocník)
Ing. Iveta Suchomelová Vašíčková (pomocník)
Garance
doc. JUDr. Ivan Malý, CSc.
Katedra veřejné ekonomie – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Ing. Zuzana Kotherová, Ph.D.
Rozvrh
Po 10:15–11:50 S402
Předpoklady
Předmět navazuje na předcházejí Ekonomiku veřejného sektoru, kde byly vysvětleny základní principy kontroly ve veřejném sektoru. Je zařazen do výuky i proto, že absolventi především bakalářského prezenčního stduia mou s využitím zkušeností získaných jeho zapsáním nastoupit do institucí veřejného sektoru jako pracovníci intrních i externích kontrolních útvarů a organizací.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Předmět si smí zapsat nejvýše 16 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/16, pouze zareg.: 0/16
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Teoretická a historická východiska kontrolní činnosti. Kontrola jako neoddělitelná součást řízení. Zvláštnosti a cíle kontroly ve veřejném sektoru a ve veřejné správě. Klasifikace kontrolních systémů ve veřejném sektoru. Funkční, obsahové a institucionální pojetí kontroly. Vnitřní a vnější kontrola, veřejná kontrola, laická a profesionální, státní a samosprávná. Role parlamentu, exekutivy a soudní soustavy v kontrolních procesech. Instituce veřejné kontroly v ČR a EU. Finanční kontrola ve veřejné správě, audit a kontrola hospodaření územních samosprávných celků.
Osnova
  • Úvod - včetně vymezení pojmů "veřejný sektor" a "veřejná správa" 1. Kontrola jako nástroj řízení (managementu) 2. Druhy kontroly, jejich základní funkce a výstupy 3. Kontrolní systémy ve veřejném sektoru 4. Specifika kontroly územních samosprávných celků 5. Specifika kontroly vybraných veřejnoprávních institucí (ČT, ČR, VZP, penzijní fondy apod.) 6. Finanční kontrola ve veřejné správě 7. Audity jako specifické součásti a nástroje kontroly 8. Specifika a využívání komplexního auditingu k racionalizaci organizace 9. Korupce a etika ve veřejné správě 10. Institucionální aspekty kontroly 11. Charakteristiky kontrolních institucí v ČR 12. Pojetí kontroly ve veřejném sektoru v EU 13. Exkurze ve vybrané kontrolní instituci veřejné správy 14. Diskuse nad písemnými pracemi.
Literatura
  • REKTOŘÍK, Jaroslav. Ekonomika a řízení odvětví veřejného sektoru. 1. vyd. Praha: Ekopress, 2002. ISBN 80-86119-60-2. info
  • REKTOŘÍK, Jaroslav a Jan ŠELEŠOVSKÝ. Jak řídit kraj, město a obec. III. díl - Finance, rozpočty, účetnictví, veřejná kontrola. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita v Brně, 2002, 145 s. Rukověť územní samosprávy. ISBN 80-210-2955-5. info
Metody hodnocení
Prezenční studium, volitelný předmět pro jaro 2003 připraven do výuky ve čtyřhodinových blocích, Důvodem je prezentace externích odborníků z institucí, které zajišťují kontrolní systém, ve veřejném sektoru. Zkouška proběhne formou diskusí nad seminárními pracemi.
Navazující předměty
Informace učitele
Je důležité, aby student, který si předmět zapsal sledoval dění ve veřejném sektoru v ČR i v zahraničí z pohledu prezentovaných chyb a nedostatků, trestních řízení a soudních doher. A snažil se přijít na faktory, které takové situace způsobují a zda by bylo molžné takovýcm chybám s pomocí kontrolních systémů zabránit. Tímto směrem bude také vedena příprava a prezentace písemné práce.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2005, jaro 2006, jaro 2007, jaro 2008, jaro 2009, jaro 2010, jaro 2011, jaro 2012.