C_KFFUI Finanční účetnictví I

Ekonomicko-správní fakulta
jaro 2007
Rozsah
6 hodin. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. Ing. Jaroslav Sedláček, CSc. (přednášející)
Garance
doc. Ing. Jaroslav Sedláček, CSc.
Katedra financí – Ekonomicko-správní fakulta
Kontaktní osoba: Barbara Szláviková
Rozvrh
Ne 11. 3. 12:50–15:20 S310, So 19. 5. 12:50–15:20 S310
Předpoklady
Předmět Finanční účetnictví I navazuje na znalosti, které studenti získali dosavadním studiem v základních kurzech fakulty. 6ádné zvláštní předpoklady se nepožadují.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Finanční účetnictví I (C-KFUCI). Finanční účetnictví představuje v podmínkách tržní ekonomiky základní pramen informací o finanční situaci podniku a jeho role je nezastupitelná. Předmetem finančního účetnictví je věrné a poctivé zobrazení majetku a závazků, nákladů a výnosů a výsledku hospodaření podniku. Cílem kurzu je uvést budoucí ekonomy do problematiky účetnictví a seznámit je s filosofíí účetnictví, s jeho podstatou a funkcí, s jeho právní úpravou a se základními účetními principy. Obsahem kurzu je rovněž vymezení aktiv a pasiv podniku a působení jejich změn na okamžitou bilanci podniku, na jeho náklady a výnosy, na peněžní tok a na dosahovaný výsledek hospodaření. Student získá první poznatky o způsobech zobrazování majetku a kapitálu podniku, metodách jejich oceňování, odpisování dlouhodobých aktiv, o vytváření rezerv a opravných položek a o sestavování účetních výkazů. Výklad probíhá v kontextu působení daňové soustavy na účetnictví a postupující světové i evropské harmonizace účetnictví. Požadavky ke zkoušce: aktivní účast na seminářích, kontrolní testy. Forma zkoušky: písemná i ústní.
Osnova
  • 1) Podstata a funkce účetnictví, charakteristické rysy, právní úprava účetnictví, obecné účetní zásady. Postavení bilance v účetnictví, její funkce, systém a využití. 2) Aktiva a pasiva, jejich vymezení a struktura, druhy aktiv a pasiv, jejich vzájemné vazby. 3) Konstrukce rozvahy, vliv hospodářských operací na strukturu rozvahy. 4) Náklady a výnosy účetní jednotky. 5) Sestavení výkazu zisku a ztráty. 6) Metodické prvky účetnictví, účet a soustava účtů, účtová osnova a účtový rozvrh, účetní doklady, účetní knihy, kontrolní systém účetnictví. 7) Oceňování majetku a závazků v účetní jednotce, principy oceňování, typy cen, oceňování majetku stejného druhu. 8) Daňová soustava, daně přímé a nepřímé, jejich vazby a vliv na účetnictví podniku. 9) Metody odpisování dlouhodobého majetku, opravné položky k majetku a rezervy v podniku. 10) Harmonizace účetnictví v rámci Evropské unie, Mezinárodní účetní standardy a US GAAP. 11) Finanční účty, jejich struktura a význam, peněžní prostředky, peníze na cestě, oceňování krátkodobého finančního majetku. 12) Krátkodobé majetkové a úvěrové cenné papíry. 13) Zásoby, jejich vymezení a způsob oceňování zásob. Význam zásob a základní účetní operace, způsob účtování A a B. Potřeba časového rozlišení při pořizování a evidenci zásob, nevyfakturované dodávky, materiál a zboží na cestě. 14) Zásoby vlastní výroby, jejich charakter, význam a specifika. Analytická evidence zásob.
Metody hodnocení
Typ výuky: přednáška a samostudium DSO Typ zkoušky: písemná
Další komentáře
Poznámka k ukončení předmětu: do 15.12.2007
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2001, podzim 2002, podzim 2003, podzim 2004, podzim 2005, podzim 2006, podzim 2007.